Reklama
Atrakce

Jižní Galicií po horách, termálech i zatopených a znovuobjevených vesnicích

A také jsme navštívili jednu kapli vytesanou do kamene.
Zdroj: Petr Mrhač

Místa popsaná v článku

  • Capela de Nossa Senhora da Lapa postavená pod skálou je příjemnou zastávkou zhruba na hodinu. O všední den je zavřená. 
  • V národních parcích Peneda-Gerês a Baixa Limia se dají podniknout parádní túry. 
  • U Aquis Querquennis najdeme termální prameny i římské opevnění. 
  • Vesnice Aceredo byla původně zatopená, ale kvůli nedostatku vody je dnes znovu přístupná. 

Asi před deseti lety jsme někde narazili na článek o každoročním stříhání a očkování divoce žijících koní ve španělské Galicii. Událost „Rapa das Bestas“ (v překladu „stříhání bestií“) je bezva akce, které jsme se účastnili, myslím, čtyřikrát. O tom, co jsme při ní zažili, napíšu jindy.

Tentokrát se zaměřím na místa, která jsme objevili v pohoří Gerês během jedné z našich cest na rapu.

Capela de Nossa Senhora da Lapa

Stříhání bestií se koná ve vesničce Sabucedo nějakých padesát kilometrů jižně od Santiaga de Compostela, kam není úplně jednoduché se dopravit. Z Ostravy do Santiaga je to letecky komplikované, vlastním autem zdlouhavé, a tak je třeba dělat kompromisy. Na jedné z cest jsme si vybrali let do portugalského Porta a pak jsme pokračovali půjčeným autem.

Cestou jsme si udělali zastávku u Kaple Panny Marie v Lapě, která leží kousek před pohořím Gerês. Je to malá ochutnávka toho, co můžeme čekat v národním parku. Kaple je z konce 17. století a je částečně vytesaná do skály. Každý rok, druhou neděli v červenci, se tady koná pouť. Krásné je ale i okolí s vyhlídkou ze skály nad kaplí. Pohodová prohlídka nezabere o moc víc než hodinu, záleží taky na tom, jak dlouho se budete kochat vyhlídkou na skále. U kaple je příjemné posezení a dá se tady doplnit voda.

Národní park Peneda-Gerês

Na hranici Portugalska a Španělska je nádherné pohoří s národními parky Peneda-Gerês a Baixa Limia. A tady skutečně stojí za to si udělat zastávku na několik výletů. Tato oblast je plná lesů, kde je v letních měsících příjemné klima, skal s nádhernými výhledy, potoků a říček s vodopády a pramenů a studánek s výbornou pitnou vodou. A kdo se zajímá o historické stavby a archeologická místa nebo se rád vykoupe v termálních pramenech, ten si tady přijde také na své.

V samotném národním parku Peneda-Gerês je celá řada turistických cest a můžete se tu toulat třeba týden. Nejvyšší hory dosahují 1500 metrů, většina značených cest nevede nad 1000 metrů. Tam se pohybujete v lesích s dostatkem vody.

Roste tu hodně korkových dubů, z některých se korek i sklízí. V horních polohách jsou krásné skály, ale ty jsou zase otevřené a neschováte se před sluncem.

My se vydáváme na asi dvanáctikilometrový okruh ke dvěma vodopádům - Cascata do Arado a Cascata da Rajada. Vyrážíme z vesničky Ermida. Je červnové dopoledne, a tak jsme rádi, že krásné otevřené výhledy se střídají s lesními úseky ve stínu.

Na cestu toho moc nepotřebujeme, jen pro zpříjemnění chvilek u vodopádů si dáme do báglu nějakou svačinku a navíc foťák a dalekohled. Po cestě je každou chvíli nějaký pramen s křišťálovou, chladnou vodou, takže ani žízní netrpíme. Kromě vodopádů procházíme i několika divokými kempy, kde by se dalo přenocovat. Žádná chata po cestě není, a tak si po návratu dáváme kafe v Ermidě. Pohodová túra nám zabrala asi čtyři a půl hodiny.

Termas Romanas de Bande

Kousek dál po cestě do Ourense (to v Galicii označují za hlavní město termálních pramenů) najdeme několik termálních lázní. Zdejší prameny znali už i staří Římané a u jednoho z nich si postavili tábor a lázně. Tábor, opevnění - Aquis Querquennis – už tu stojí skoro dva tisíce let a leží na břehu přehrady Las Conchas.

Můžeme si tu prohlédnout zbytky budov, ale lázně jsou o něco dále. Jsou částečně zaplaveny přehradou včetně původních pramenů. A tak si můžete v přehradě zaplavat v různě teplé vodě. Podle toho, kde plavete, se teplota vody pohybuje kolem 20–25 °C. Ale hlavní termální prameny jsou teď vyvedeny do dvou bazénků na břehu. I tady teplota kolísá. Podle denní doby dosahuje 38–41 °C.

To nejcennější je atmosféra, která tady vládne. Místo je volně přístupné, můžete sem dojet autem a parkovat i přes noc. Můžete se utábořit ve stanu, rozdělat si oheň a udělat barbecue nebo si jen otevřít láhev vína a celou noc pozorovat z teplé vody hvězdy. Jo, bazénky nejsou hluboké. Dá se v nich jen sedět nebo ležet. V té horké vodě by se ale stejně plavat nedalo. Až budete příliš vaření, zajdete se zchladit do přehrady.

Zastavili jsme se tady po cestě na rapu a samozřejmě i po cestě zpět do Porta. Pokaždé jen na jednu noc, ale jsou i tací, kteří tu stráví několik dní. Nejsou tu záchody ani pitná voda. Popelnice na tříděný odpad ano. Ani chvilku jsme tu nebyli sami, v bazénku jsme si popovídali s lidmi snad z celého světa. Přesto jsme se navzájem nerušili a kdo chtěl, vytvořil si ve stanu či u auta své soukromí.

Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Aceredo

Původní vesnice Aceredo byla v roce 1992 zatopena novou portugalskou přehradou Alto Lindoso. Hráz leží v Portugalsku, ale skoro celá plocha vodní nádrže je na území Španělska. Hráz je mimochodem dodnes jedna z nejvyšších staveb v Portugalsku. Stavba tehdy vyvolala hodně protestů, místní dokonce drželi hladovku. Nakonec to ale museli vzdát, přemístili dokonce hřbitov i se všemi ostatky a odstěhovali se.

Po dlouhotrvajícím suchu v únoru 2022 voda ustoupila a v nádrži je teď jen zhruba 15 % vody. A Aceredo, nyní už „vesnice duchů“, se po třiceti letech opět ocitla nad hladinou. Můžeme tu vidět zbytky kamenných staveb, dokonce i dřevěné konstrukce střech, vrat nebo plotů. Najít se dají i bedny s flaškami od piva, polorozpadlé auto a také fontánka u obecní prádelny, ze které stále teče voda. Pitná.

Už dva roky se přehrada nepoužívá ani k výrobě elektřiny, a tak se z Acereda asi navždy stala turistická atrakce. Ta ale není oficiální, je proto při prohlídce trosek a zbytků budov potřeba použít vlastní rozum. Pokud zaparkujete u nového mostu, zabere průzkum vesnice něco přes hodinu. Pokud se zajdete podívat až na původní most přes řeku Limia, tak počítejte s necelou hodinu navíc.

A teď už hurá zpátky do národního parku Peneda-Gerês a nebo do Bragy. Tam je toho k vidění taky hodně!

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Po stopách Gaudího: Ve Španělsku jsme hledali díla katalánského génia, byl to velký zážitek

Gaudího stavby najdete i jinde než přímo v Barceloně.
20.09.2024 09:00
|
0
Reklama

Španělsko vás dostane. Cestou z Katalánska do Andalusie jsme objevili nádherná místa

Pár tipů na místa, která byste neměli minout při cestě do Andalusie.
19.06.2024 12:25
|
0

Kam se ve Španělsku vypravit? Na visuté lávky, do městského parku, na La Concha nebo do bílé vesnice

Pyrenejský poloostrov jsme poctivě projeli a máme pro vás 8 tipů na nejlepší místa
08.01.2024 08:52
|
0
Reklama
Fotr na tripu