Reklama
Rady cestovatelům

Španělsko vás dostane. Cestou z Katalánska do Andalusie jsme objevili nádherná místa

Pár tipů na místa, která byste neměli minout při cestě do Andalusie.
Zdroj: Aneta Čermáková

Místa popsaná v článku

Španělsko je obrovská země a najdete tu velmi rozmanitou přírodu i města od přímořských letovisek přes vnitrozemská městečka, ve kterých jakoby se zastavil čas, až po nehostinné horské oblasti. Jeden den se koupete v moři a druhý máte omrzlé ruce při cyklovýletu do 3000 m nad mořem v Sierra Nevadě. Mnohdy tu nepotkáte živou duši desítky kilometrů. V malých vesničkách projíždíte těsně kolem prahu malebných domků.

Když máte na svých cestách dostatek času a nikam nespěcháte, vyplatí se vynechat dálnice. Je pravda, že se tak nejednou pravděpodobně s obytným autem dostanete i do situací, kdy si budete říkat, že jste raději přece jen měli jet po dálnici, protože pojedete po silnicích šířkou sotva na 1,5 auta se zatáčkami dlouhé kilometry, ale často tak objevíte místa, která byste jinak zcela jistě minuli bez povšimnutí. A nutno Španěle pochválit, že dokázali postavit silnice i tam, kam by se čeští silničáři neodvážili ani podívat. Jedete po krásné asfaltce nad několika set metrovým kaňonem, kdy se bojíte vůbec otočit zrak jinam než dopředu. Prakticky každá část Španělska má nějaký národní park, každá vesnice nejméně jeden kostel a na hrady tu také narazíte na každém kroku.

Pláž Playa del Trabucador

Vzhledem k tomu, že cestuji obytňákem, nesnažím se autem zajíždět úplně do měst, což se v Barceloně, v Alicante, v Málaze i v Seville, ale i menších městech, ukázalo jako nejrozumnější nápad. Místa na stání hledám většinou přes aplikaci Park4night, kterou používám v placené verzi (9,90 € na rok mi připadá celkem směšný poplatek a máte k dispozici více funkcí než v neplacené verzi). Můžete si tak přečíst recenze zákazníků, zda je na vybraném místě vše v pořádku a můžete tak nechat svého miláčka s klidným svědomím samotného. U Barcelony jsem našla malé parkoviště u Colonie Güell, kde jsem i svou cestu Španělskem začala. Podrobné informace k návštěvě Barcelony najdete v dříve vydaném článku.

Z Barcelony jsem se vydala podél pobřeží a cestou se zastavovala na předem vybraných, ale i náhodných místech, jako např. na Playa del Trabucador, což je asi 7 km dlouhá pláž. Prostě jen pláž, spousta písku, která odděluje záliv od moře a lze po středové části jet i na kole. Je to nádherné místo na relax, koupání, procházku či jen krátkou zastávku. Bohužel se ale na této krásné pláži nesmí nocovat, což je mimo jiné proto, že pláž leží výškově na úrovni moře a při větším přílivu by na místě nemuselo být úplně bezpečno. Nedaleko této pláže je ale parkoviště, kde lze dle aplikace i přenocovat a v pár kilometrů vzdáleném městečku Sant Jaume d’Enveja je i oficiální Àrea d’autocaravanes včetně servisního místa - vše zdarma.

Bocairent

Následující cesta vedla lehce do vnitrozemí do městečka Bocairent. Cestou sem se můžete také zastavit na krátkou procházku na místě Pou Clar, kde se mezi skalami nachází průzračná jezírka, a kolem je turistická stezka. V Bocairent můžete mimo sezónu celkem bez problémů přenocovat na horním parkovišti u Tren Xixarra v ulici C. de la Via. Obytná auta stojí i na vjezdu do města u hřbitova, ale jednak je tam (poměrně dobře schovaná) značka zákazu a pak je to hned u hlavní silnice, proto mi horní parkoviště přišlo vhodnější a klidnější. 

Kromě procházky městem, kterou doporučuji začít návštěvou Infocentra (Oficina de Turisme) na Placa de l’Ajuntament, kde jsou k dispozici mapy s trasami, určitě navštivte jeskyně Cava de Sant Blai a především Covetes dels Moros (abyste nemuseli čekat i do druhého dne, doporučuji zakoupit si vstupenku předem online na určený čas na stránkách https://www.bocairent.org/en/tours/the-moorish-caves/). Na návštěvu jeskyní, ale i na ostatní putování zde, je potřeba mít pevnější boty a počítejte s tím, že většinu času polezete po čtyřech a budete se prodírat úzkými průchody.

Návštěva není vhodná pro klaustrofobiky, na což upozorňují nejen na stránkách, ale i průvodce před návštěvou. Nejkrásnější pohled na celé město je pak od stezky končící u zmíněného hřbitova z Mirador del Cementeri. Krásná stezka (ale do prudkého kopce) vede ke kostelu Ermita del Santo Cristo, který je vidět jak z vyhlídky u hřbitova, tak z oken jeskyní a je od něj krásný výhled po okolí i na město z druhé stran. Odtud se můžete vrátit okružní stezkou zpět do města nebo pokračovat dále po stezce kolem Monòlit Batalla de Camorra a jeskynní kaple Cueva Beata Piedad de la Cruz.

Guadalest

Odtud jsem se vydala zpět směrem k pobřeží do Alicante přes úchvatné, ale turisticky poměrně hojně navštěvované místo Guadalest. Výhled z hradu na kýčovitě tyrkysové jezero pod ním ale rozhodně stojí za alespoň krátkou zastávku. Parkoviště pro obytná auta najdete po levé straně ve spodní části (navedou vás značky) - mimo sezónu je neplacené a závora trvale zvednutá.

Alicante

V Alicante jsem zaparkovala na kraji města a rozhodla se přiblížit do města na kole, což se ale ukázalo, že nebyl úplně nejlepší nápad, neboť město se podle značek sice tváří jako příznivé k cyklistům, jenže vlastních pruhů či cyklostezek je tu žalostně málo a tak se většinu času proplétáte po silnici mezi auty. Navíc je potřeba k hradu Castell de Santa Barbara přijet ze správné strany od náměstí Plaza del Doctor Mas Magro, protože ze všech ostatních stran narazíte na schody a je jich celkem dost. Proto doporučuji návštěvu města absolvovat buď pěšky, nebo kolo nechat nejlépe na Plaza del Carmen a odtud se projít po schodech nahoru k hradu. Projít uličkou C. San Rafael je úžasný zážitek. V ulici „žijí“ lidé, kteří zde bydlí, posedávají na schodech, klábosí, věší prádlo a na turisty jsou zvyklí.

Pokud by se vám nechtělo šlapat do kopce pěšky, můžete využít i výtah, ke kterému dojdete tunelem, který najdete v ulici C. de la Virgen del Socorro č.p. 9. A neuvěřitelné je, že vstupné na hrad je zdarma a shora je úchvatný výhled na celé město i přístav. U přístavu najdete i slavnou promenádu Esplanada d’Espanya. V přístavu pak můžete obdivovat luxusní jachty a plachetnice. 

Dětem se bude rozhodně líbit procházka po C. San Francisco, která by se dala nazvat i „houbovou uličkou“. Na druhé straně od hradu pak najdete rozlehlý park de la Sangueta. Od přístavu na konec parku k pláži de la Albutereta je to více než 4 km, jednu cestu doporučuji jít podél moře a druhou skrz park. Celá procházka městem vám tak zabere několik hodin, pokud jej budete chtít alespoň trochu důkladněji projít.

Torrevieja

Když budete z Alicante cestovat dále směrem na jih po pobřeží, narazíte na evropský unikát. U města Torrevieja se nachází růžové jezero Laguna Rosa. Zbarvení vody způsobuje řasa Dunaliella salina, která obsahuje velmi vysoké množství betakarotenu a je schopna přežít ve vodě s velmi vysokou koncentrací soli, kterou jezero má. Ač má složení takové vody prokazatelně pozitivní zdravotní účinky, v jezeře je bohužel zákaz koupání. Ale i návštěva takového místa je velmi zajímavá a poučná. Doporučuji vydat se na výlet po tomto okolí na kole. Zaparkovat můžete u infocentra u vstupu do parku Natural de Las Lagunas de La Mata. Odtud vede cyklotrasa až k růžovému jezeru.

Vstup do parku je zdarma a parkoviště je pod kamerami. V infocentru vám dají mapu a i atlas ptáků žijících v rezervaci. Po cestě parkem pak narazíte na veverky, které vám budou doslova zobat z ruky (krmení je možné zakoupit také v infocentru). Stezka vede kromě přejezdu mezi oběma jezery v přírodě a přímo k vodě u růžového jezera se dostanete na více místech - asi nejlépe to na této straně jde na rohu ulic C. Múnera a Av. El Ronouillo ve městečku El Chaparal. Dostanete se až k vodě a můžete se projít po břehu. Když ponoříte i jen ruku do vody, zažijete zvláštní pocit, protože koncentrace soli v ní je natolik velká, že vám v podstatě nedovolí ji potopit. Podél břehu na kamenech je pěna, která je tvořena právě ze soli.

Cartagena

Posledním místem před příjezdem do Andalusie bylo město Cartagena. Zde jsem přenocovala na placeném Area Camper u čerpací stanice Plenoil v ulici Carr. de Tentegorra, kde je k dispozici i kompletní servis včetně samoobslužné prádelny. Město se nachází v zálivu a má ohromnou loděnici, ve které se kromě stavby lodí zabývají i renovací ponorek a válečných lodí.

Ve městě sídlí také oblastní ředitelství španělského námořnictva a nad městem se rozprostírají volně přístupné pozůstatky obranného systému města. Ve staré části v Arqueológico Cerro del Molinete Park pak najdete jednu z největších římských čtvrtí v Evropě či hned dvě římská divadla Teatro Romano de Cartagena a Anfiteatro Romano y Plaza de Toros de Cartagena.

Zdroj: autorský text
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


S obytňákem na Moravu: Punkevní jeskyně a „nevýlet“ na až příliš populární Sky Bridge

Jsou to turisticky velmi vyhledávaná místa, ale opravdu stojí za to, je navštívit?
18.06.2024 14:59
|
1
Reklama

Jak vybrat ten správný obytný vůz: Druhy, kategorie, výhody, nevýhody

Alkovna, „integráč“, vestavba, nebo raději přívěs? Poradíme, co koupit či případně pronajmout
14.03.2024 06:05
|
0
Reklama

Na obytné vozy vážící až 4250 kg by mohl brzy stačit řidičský průkaz skupiny B. Návrh byl schválen

Evropský parlament schválil soubor změn týkajících se řidičských průkazů
29.02.2024 12:12
|
9

Po stopách málem zapomenutých míst v Krušnohoří s obytným vozem

Aneb jak nám počasí pěkně zamíchalo karty v Krušných horách
27.02.2024 07:40
|
0

Navštívili jsme rozpálenou Sevillu a vyrazili k parádní červené řece. Do vody ale nesahejte

A také jsme si prohlédli unikátní molo nebo oblast La Rábida.
16.07.2024 08:41
|
0

Přes Gibraltar jižním Španělskem směr Tarifa a Cádiz: Vítr, moře, duny, pláže, památky a opice

Gibraltarská skála, nejjižnější bod Evropy a nejstarší město aneb navštívili jsme další super místa.
08.07.2024 14:37
|
0
Reklama

Andalusie: Skvostné hory, nádherná jezera, sjezdovky i historické památky v jednom regionu

Andalusie je druhým největším regionem a zároveň nejlidnatější částí Španělska.
28.06.2024 10:10
|
0

Výlet do Provence: Navštívili jsme Avignon, Nìmes a Pont du Gard, byla to jedním slovem krása

Pokud chcete návštěvu spojit s obdobím květu levandule, pak zvolte termín od května dále.
06.06.2024 09:02
|
0
Reklama
Fotr na tripu