Reklama
Auto

Kempování na divoko v Itálii: Zkušenosti, rady a tipy

Jak to v praxi funguje s kempováním v obytném autě nadivoko na Apeninském poloostrově?
Zdroj: Aneta Čermáková

  • Pojem kempování na divoko si mnoho lidí vysvětluje mylně a nazývá tak i normální přespání v autě.
  • Itálie je stejně jako Španělsko země přátelská vůči cestovatelům s obytnými auty.
  • Pokud neradi jezdíte do kempu, i tak tu máte velmi mnoho možností, kde oficiálně můžete několik dní zůstat s obytňákem.
  • Čím jste jižněji, tím krásnější moře a pláže tu najdete.
  • Mimo sezonu je možné nocovat i na místech, kde si v hlavní sezoně ani neškrtnete.

Kempování na divoko je velmi diskutabilní téma, které rezonuje nejen českou společností. Problém je, že si pod tím pojmem každý přestavuje něco jiného. A proto se žádná společnost neshodne, zda je to na území většiny států povoleno, či zakázáno.

Pokud si ovšem tento pojem budeme vykládat správně, pak ano, je to ve většině států Evropy skutečně zakázané a kempování lze provozovat pouze na místech k tomu vyhrazených – tedy v kempech. Správný výklad tohoto pojmu je totiž skutečnost, že kromě zastavení a zaparkování svého obytného auta vyndáte ven také zahradní nábytek, roztáhnete markýzu či předstan. A toto je skutečně mimo kempy prakticky všude zakázané.

Ovšem mnoho lidí kempováním na divoko nazývá i to, že přijedete na dané místo, kde auto zaparkujete, jdete například na výlet a po návratu v autě přespíte, či jen večer přijedete, přespíte a ráno jedete dál. Toto ovšem při dodržování určitých pravidel zakázané není! Jsou státy, jedná především o severské země či některé země balkánského poloostrova, kde je i kempování ve smyslu vyndání kempovacího nábytku dovoleno nebo minimálně tzv. tolerováno.

Po zkušenostech z pyrenejského poloostrova, o kterém jsme psali v dříve vydaném článku, se nyní podívejme na tuto problematiku na Apeninském poloostrově a Sicílii.

Jak je na tom Itálie?

I Itálie si je velmi dobře vědoma narůstající obliby cestování s obytnými vozy, a tak i zde najdete velmi hustou síť míst určených právě pro stání či nocování obytných vozů (nikoli kempování!! K tomu jsou a vždy budou určeny kempy). Nazývají se Area sosta Camper a stejně jako ve Španělsku je nejčastěji najdete na menších méně turistických místech, která se tak snaží přilákat návštěvníky.

Součástí bývá servisní místo na doplnění vody a vyprázdnění nádrží a někdy jsou k dispozici i další služby jako například toalety či elektrická přípojka. Nezřídka bývají k dispozici piknikové stoly a lavice, a tak není potřeba porušovat zákazy ohledně „kempování“. Stání zde bývá omezeno na 48-72 hodin. A jsou obvykle, světe div se, i tady zdarma či za mírný poplatek. A často najdete v okolí nádherná místa, která byste jinak jistě minuli.

Stání mimo tato vyhrazená místa je v Itálii, řekla bych, spíše tolerováno. Ale záleží na mnoha skutečnostech. Jinak se na volně stojící obytná auta dívají zákonodárci v plné sezóně, kdy se skutečně můžete dostat do problémů a takové „kempování“ vás může stát nemalé peníze. A úplně jinak tomu je mimo tuto hlavní sezónu.

Na mnoha místech především v jižní části Itálie a nejvíce právě na Sicílii jsou podél pobřeží parkoviště, která jsou v hlavní sezóně – nejčastěji od dubna/května do září/října – placená a je zde zákaz nocování. Mimo sezónu bývají zdarma a není tak problém zde přenocovat či zůstat několik dní. Velmi často si tak můžete užívat klid, teplé moře a pláže pár metrů od obytňáku. I takových míst cestou potkáte poměrně dost.

Při čekání na trajekt na Sicílii jsem poslední noc strávila právě na parkovišti přímo u moře, které je v hlavní sezóně pro přespání zapovězeno jednak vysokým poplatkem a také zákazem v malém městečku Palmi. Je jich tu hned několik, a tak si můžete vybrat, která část pobřeží je vám nejsympatičtější. Kola vašeho obytňáku tu budou stát asi 2 metry od nádherné písečné pláže.

Mimochodem, trajekt je mnohem výhodnější koupit až na místě, popř. přímo na stránkách Caronte&Tourist, kde na rozdíl od zprostředkovatelů máte otevřený čas odjezdu a návrat při koupi zpáteční jízdenky máte v rozmezí příštích 90 dní. Tedy je čistě na vás, kdy se budete chtít vrátit.

Jak je to na Sicílii?

Na Sicílii je pak stání mimo sezónu ještě o něco „volnější“. Můžete tak nocovat v horách s výhledem po okolí či nedaleko města Catania buď na vyhrazeném parkovišti u obchodního centra, kde místo hlídá projíždějící ochranka centra, či na úpatí Etny hned vedle policejní stanice.

Najdete tu i tak dechberoucí místa jako možnost stání na pláži v Secca Grande (v sezóně placené a omezené), či na nejkrásnější pláži Sicílie v San Vito Lo Capo (v hlavní sezóně také nemožné – myslím, že tady v hlavní sezóně být ale asi ani nechcete vzhledem k oblíbenosti místa).

Ve velkých městech pak z důvodu pocitu bezpečí vždy parkuji na hlídaných placených místech.

Itálie je tak po Španělsku a Portugalsku dalším státem, kde si při dodržování nepsaných pravidel, které si slušný karavanista nedovolí porušovat, své cestování užijete naplno i pokud nejste milovníkem kempů.

Nejhezčí stání v Itálii

Osimo. Místo, které mě opravdu okouzlilo, a to nejen jejich Area sosta Camper, se nachází v regionu Marche, v provincii Ancona. Místo pro obytná auta leží hned při příjezdu po pravé straně v ulici Via Alcide de Gasperi. Je za závorou a hlídané kamerami.

Načtením QR kódu se během chvíle zaregistrujete a přijde vám kód, kterým otevřete závoru. Jsou zde k dispozici kromě servisního místa i bezplatné elektrické přípojky. Při návštěvě města pak mé nadšení nabralo další rozměr. Ani v nejmenším jsem nečekala nic z toho, co jsem tu našla. Město je „tradičně“ do kopce. Ale když dojdete za cca 5 minut k hlavnímu parkovacímu domu, zjistíte, že vás do města doveze nakloněný výtah a eskalátory a opět zdarma. Vstup se nachází hned vedle kanceláře registru vozidel – Atena Agenzia Pratiche Auto. Výtah jezdí automaticky nahoru a dolů po celý den zhruba mezi 5:30 a 23:00 hod.

Ve městě se kromě nádherných kostelů, katedrály a kamenného centro storico nachází rozlehlý park, ze kterého je úchvatný výhled po celém okolí, kdy se na jedné straně rozprostírají vysoké hory a na straně druhé hladina moře. Co je ale asi nejzajímavější, je podzemí. Vchod a infocentrum najdete v ulici Via Fonte Magna 12. Rozprostírá se tu více než 12 km podzemích tunelů – veřejnosti přístupné jsou asi 3 km. Je to neskutečný zážitek.

Další podobná zajímavá místa najdete například v Rocca Canterano, kam vede úchvatná adrenalinová cesta plná serpentin a výrazného převýšení či v Condroipo, které se nachází hned vedla Villa Manin a okolí je úžasné na cyklovýlety a mnoho dalších míst, z nichž některá najdete v galerii.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Vybíráme obytný přívěs: Varianty, uspořádání, možnosti

Vyhovuje vám více karavan než obytné auto? Poradíme, který vybrat.
26.02.2025 17:31
|
0

Bojíte se, ale chcete cestovat? Tahle dodávka za pár milionů může být obytný bunkr na kolech

Obrněná dodávka od MSG také přidá strašidelný vzhled. I to se může hodit.
30.01.2025 11:21
|
0
Reklama

Kupujeme obytný vůz: Jak vybrat vhodný půdorys a na co si dát pozor?

Když už máme jasno, že chceme obytný vůz, nastává další rozhodování.
28.01.2025 08:25
|
0

Co dělat, když vás na cestách přepadne nemoc. Pomůže příprava předem, plánování a pojištění

Občas se prostě některé naše cesty nepodaří dle plánu a musíte ulehnout do postele.
28.12.2024 07:50
|
0
Reklama
Fotr na tripu