Reklama
Rady cestovatelům

Základní pravidla pro spaní v autě na divoko aneb sepsali jsme desatero spáčů mimo kempy

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. To platí i pro spaní mimo kempy.
Zdroj: Aneta Čermáková

Každý, kdo vlastní obytné auto, si už nejspíš mnohokrát položil otázku, zda smí či nesmí na některých místech kempovat a spát. Je to velmi široké, nepřesně specifikované a často i nesprávně vykládané téma. Navíc každý stát přistupuje k tomuto tématu jinak. Někde se zjevně snaží o to, aby k nim lidé, kteří netouží stát v sezóně v „sídlištních přeplněných kempech“, vůbec nejezdili, jako např. Chorvatsko. Jinde jsou vůči lidem milujícím volnost přívětiví, jako například v Norsku. Každý z nás si pořídil obytné auto z jiného důvodu a i proto máme každý jiné požadavky. 

Pokud svou výpravu pečlivě plánujete, hledáte zázemí a služby kempů, pak se vás problematika „kempování na divoko“ až tolik netýká. Ale ti, co si obytné auto pořídili z podobného důvodu jako já, že jejich životním mottem je „cesta je cíl“, a proto ani nechtějí své cesty do detailů plánovat a někdy ani vlastně neví, kam přesně míří, pak narazí na řešení a zjišťování, co se smí a nesmí v daných státech.

Jen tak někde se nesmí kempovat skoro nikde

Obecně je téměř ve všech zemích Evropy kempování mimo k tomu vyhrazená místa v podstatě zakázané. Navíc každý stát a i v podstatě každý region v něm má svůj zákon o ochraně životního prostředí a přístup k němu postavený trochu jinak. Nejvíce se mluví o zákazu v národních parcích, chráněných oblastech a soukromých pozemcích, kde je kempování striktně zakázáno pod vysokými pokutami. Povoleno je pouze neplánované spaní v autě v případě nouze, tedy odpočinek na cestě. Také je velmi těžké přesně specifikovat, zda člověk při přespávání v autě již „kempuje“, nebo ne. Doporučuje se proto nezdržovat se na daném místě více dní. Není samozřejmě povoleno rozdělávání ohňů, znečištění místa a okolí, zanechání odpadků, což se považuje za znečištění životního prostředí.

Na druhou stranu má většina států čím dál více míst, kde lze s obytným autem parkovat i mimo kempy, ať už za úplatu, nebo zdarma. Nejčastěji jsem se s tím setkala ve Španělsku, kde jsou často parkoviště vyhrazená právě pro parkování a nocování s obytným autem - tzv. Parking/Area Autocaravanas. Ve vnitrozemí jsou tato parkoviště často zdarma. A většinou zde najdete i služby ve formě možnosti servisu (doplnění vody, vylití odpadních vod a WC). Tato parkoviště jsou spíše v menších městech mimo turistické destinace. Na pobřeží a v turisticky vyhledávaných oblastech jsou místa častěji zpoplatněna a není jich tolik, zjevně aby nemohla konkurovat drahým kempům. Spíše se tu nachází Camper parky či kempy. V Německu, Rakousku či Švýcarsku pak jsou poměrně rozšířené tzv. Wohnmobile-Stellplatz. Zdarma je ale bohužel najdete málokde. Mimo sezónu však lze často parkovat i např. na parkovištích u jezer a v létě naopak u zimních středisek, kde je to v dané sezóně zakázané. Např. v Mnichově kolem jezer mimo letní sezónu zvedají výškové závory a lze tam s obytným vozem zajet.

Aplikace většinou pomohou, ale někdy zradí

Většina znalejších cestovatelů používá k vyhledávání míst různé aplikace, nejčastěji Park4night, která je opravdu velmi dobře propracovaná, popř. VanSite, či Camping.info. Všechny fungují na stejném principu, kdy vám v daném místě vyhledají místo podle vašich zadaných kritérií. Je dobré si u každého místa přečíst i novější hodnocení uživatelů. Aplikaci Park4night používám většinu času mého cestování a z dlouhodobého užívání mohu říct, že z 80 % je spolehlivá pro vyhledávání míst. 

Někdy se však setkáte s tím, že k místu není s obytným vozem možný příjezd, což v lepším případě zjistíte předem, v tom horším vás pak navigace zavede někam, odkud jedinou cestou je vycouvat zpět, což je někdy poměrně náročné, pokud jste se na místo dostali úzkou uličkou kolem zaparkovaných aut. I proto vždy na mnou navštíveném místě nechávám také hodnocení pro ostatní uživatele, aby se nemuseli případně potýkat se stejnými problémy jako já a hodnocení míst i poměrně pečlivě čtu před příjezdem. Jedná se většinou o normální parkoviště či plochy pro stání aut. Obecně je nocování na nich teoreticky zakázané, ale ze zkušenosti z několikaměsíčního cestování po Francii, Španělsku, Švýcarsku a Německu mohu říct, že jsem se nesetkala mimo sezónu s většími problémy.

Desatero pro klidné spaní v autě

Ze zkušeností vím, že v zájmu všech je dobré řídit se určitými nepsanými pravidly. Bohužel někdy úřady omezí možnost spaní v autě mimo kempy na základě špatných zkušeností, kdy někdo někde objeví hezké místo, nasdílí ho na sítě, následně se tam začnou sjíždět další a najednou se tam začne objevovat nepořádek, případně začnou být problémy s dopravou, protože auta stojí někomu před vraty. 

I proto jsme sepsali jakési základní desatero pro spaní nadivoko v autě. O jednotlivých pravidlech s námi určitě můžete diskutovat/polemizovat, ale pokud se jimi budete řídit, určitě nic nezkazíte: 

1) Nikdy neparkuji tam, kde je to zakázané

Pokud při příjezdu vidím značku s přeškrtnutým obytňákem, je to znamení možných problémů a hlavně toho, že tam o mě opravdu nikdo nestojí. Velmi mě překvapuje, kolik lidí i přes tento zákaz je schopno na takových místech přesto přespat. Pokud to hodláte riskovat, je nutno počítat s tím, že je velmi pravděpodobné, že vás tato noc může stát podstatně více, než kdybyste si zaplatili nedaleký kemp. Policie často jezdí na místo večer a pak následně ráno, kdy rovnou inkasuje „poplatky“.

2) Místa vyhledávám v aplikacích pro kempaře (Park4night, VanSite, camping.info atd.)

Kromě navigace na místo se tam dozvíte v hodnoceních uživatelů, zda někoho na místě potkaly nějaké problémy či se na místě cítili bezpečně. Osobně se mi (zatím) jednou stalo, že jsem z místa nakonec odjela o půlnoci, protože auto, které zaparkovalo nedaleko mého a lidé, co se motali kolem, mi dodali velmi nepříjemný pocit a jsem přesvědčená, že odjet bylo jediné a to nejlepší řešení. Také se v aplikacích můžete dozvědět důležité informace od ostatních uživatelů, že vybrané místo je již uzavřené, momentálně nepřístupné, či se tam s delším autem nedostanete.

3) Auto mám připravené k odjezdu

Právě kvůli předchozímu bodu je dobré mít auto alespoň v základu připravené k rychlému odjezdu a pokud z místa máte jen trochu nepříjemný pocit, raději ho opusťte hned a najděte si jiné.

4) Snažím se na místo přijet ještě za světla

Ne vždy se to podaří, ale je to určitě lepší i kvůli příjezdu/odjezdu z místa. Také lépe odhadnu, že na místě je skutečně možné přenocovat, že nikomu nepřekážím, neblokuji výjezd atd.

5) NIKDY nevylévám šedou vodu pod auto

Osobně by mě nikdy nenapadlo nechat otevřenou odpadní nádrž, proto ji přece mám, abych vodu nevylévala nikde do přírody.

6) Odvezu si vše, co jsem si přivezla (někdy i něco navíc)

Důkladně prohlédnu před odjezdem, že jsem nikde nenechala žádné stopy mé přítomnosti a odpadky často odvezu i ty, které nejsou z mé produkce. Dělám to jednak proto, že miluji přírodu a snažím se tím pomoci k čistotě a pak i proto, aby případné podezření nemohlo padnout na mě, že jsem tam něco „vyhodila“.

7) Nevyndávám nic z auta

Pokud stojím tam, kde to není povolené, židličky, stůl i ostatní věci zůstanou prostě v autě. Nevytahuji markýzu, negriluji. Prostě se chovám tak, jako bych tam vlastně ani nebyla.

8) Chovám se více než ohleduplně k přírodě

Na místech, která nejsou pro stání obytných vozů určená, nezajíždím na trávu, netlačím se na místa, kam se evidentně nevejdu, aniž by to odnesl nějaký keř či stromek.

9) Negrilovat, nerozdělávat oheň

Mimo místo k tomu určená toto považuji za naprostý základ. Můžete se nacházet v oblasti, kde panuje sucho a zadělat tím na pořádný malér.

10) Jít příkladem

Musíme místním samosprávám i ostatní přítomným dát najevo, že nám opravdu záleží na tom, jak se k místu chováme a jak po našem odjezdu vypadá.

Bohužel se na cestách stále dokola setkávám s těmi, kteří tato pravidla porušují a chovají se bezohledně k přírodě i okolí místa, kde zrovna zaparkovali. Tito lidé bohužel svým chováním a ignorancí přispívají k narůstajícím zákazům, přísnějším pravidlům a častějším kontrolám a pokutám i pro ty z nás, kdo se chovají s velkým respektem a naopak uklízí místa i po ostatních. Pamatujte, že čím méně problémů bude veřejnost kolem lidí přespávajících mimo kempy pozorovat, tím větší volnost budeme mít. A asi není nutné připomínat, že už dnes přespávání v autech jen tak někde na divoko není to, co to bylo ještě relativně nedávno. 

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

míla - 29.05.2024 23:15:58
Pro SIZIFONA-kdo říká že jsme 14 dní jen jeli a spali? Od toho jaksi dovolená NORMÁLNĚ nebývá..Pouze cca 3. tis.km z Prahy na Východ.Slovensko křížem krážem(a zpět pochopitelně).Nádherná dovča-jak podobné každý rok..
radek - 29.05.2024 20:55:41
Být slušný, uklidit po sobě - ok. To slušní dělají vždy, sami od sebe. Problém je v neslušných a v jejich nevůli to taky dělat - sami od sebe. Takže jsem přesvědčen, že takové je třeba upozornit. Dle hesla "kde je vyšpulíno, tam je dovolíno" Jinak amen.

Táboření na Slovensku: Mimo kempy lze spát na většině území, ale atraktivní lokality budou problém

Slovensko má pět stupňů ochrany přírody. Ten základní umožňuje přespávání ve volné přírodě.
14.04.2024 07:12
|
0
Reklama

Je kempování a táboření na divoko v Rakousku povolené? Někde ano, jinde ne

Pro přespávání nadivoko mimo oficiální kempy v Rakousku neexistují jasná pravidla. Bohužel.
05.04.2024 07:41
|
1
Reklama

Jak vybrat ten správný obytný vůz: Druhy, kategorie, výhody, nevýhody

Alkovna, „integráč“, vestavba, nebo raději přívěs? Poradíme, co koupit či případně pronajmout
14.03.2024 06:05
|
0

Na obytné vozy vážící až 4250 kg by mohl brzy stačit řidičský průkaz skupiny B. Návrh byl schválen

Evropský parlament schválil soubor změn týkajících se řidičských průkazů
29.02.2024 12:12
|
9

Andalusie: Skvostné hory, nádherná jezera, sjezdovky i historické památky v jednom regionu

Andalusie je druhým největším regionem a zároveň nejlidnatější částí Španělska.
28.06.2024 10:10
|
0

Španělsko vás dostane. Cestou z Katalánska do Andalusie jsme objevili nádherná místa

Pár tipů na místa, která byste neměli minout při cestě do Andalusie.
19.06.2024 12:25
|
0
Reklama

Výlet do Provence: Navštívili jsme Avignon, Nìmes a Pont du Gard, byla to jedním slovem krása

Pokud chcete návštěvu spojit s obdobím květu levandule, pak zvolte termín od května dále.
06.06.2024 09:02
|
0

Po stopách Gaudího: V Barceloně a okolí jsme obdivovali architekturu katalánského génia

Celkově má cesta „po stopách Gaudího“ a jeho dílech v Barceloně čítala 40 nachozených kilometrů.
28.05.2024 07:44
|
0
Reklama
Fotr na tripu