Reklama
Auto

Problém zaručen: Osm věcí, kterými příznivci obytňáků jistě naštvou místní i ostatní lidi z obytňáků

Pokud chcete naštvat co nejvíce lidí a vygenerovat co nejvíce zákazů, máme pár tipů, jak to provést.
Zdroj: Lukáš Dittrich

  • Chcete ostatním „obytňákářům“ zavařit co nejvíce? Dělejte hluk, kašlete ne zákony, vylévejte špinavou vodu i toaletu, kde se vám líbí a na nikoho se neohlížejte. Však je to přece vaše dovolená!
  • Pokud se najdete třeba i jen v jednom z níže popsaných bodů, ideální bude, když se trochu zamyslíte a pro příště své počínání při kempování pozměníte. 
  • Čím více problémů s obytnými auty bude, tím více bude přibývat zákazů a tím méně svobody bude tenhle způsob cestování nabízet.  

Každý milovník cestování má svůj oblíbený způsob. I ti z nás, kteří si koupili či sami postavili obytné auto, preferují každý jiný styl cestování. Někdo rád zaparkuje v kempu, jiní rádi hledají klidnější místa. Ať už se jedná o místa k tomu určená, kterých je za hranicemi našeho státu více než dost, nebo zastaví někde opravdu „na divoko“.

Ve většině států je tolerováno přespání v autě i mimo vyhrazená místa. Jenže problém je v tom, že mnozí si prostě myslí, že si mohou dělat, co chtějí. Bohužel si neuvědomují, nebo spíše nechtějí uvědomovat, následky svých činů. Často je jim to navíc vlastně úplně jedno a někdy se zdá, že to snad dokonce dělají i naschvál. 

Právě takovým jsou určené dnešní „tipy“. Pokud se budete alespoň jedním z následujících bodů řídit, zaručeně zkomplikujete kempování nadivoko všem ostatním. A vlastně i sobě. Co tedy dělat, aby člověk pořádně zavařil ostatním fanouškům a uživatelům obytňáků?

1. Na zákony kašleme

Vždy a všude nedodržujeme zákony a pravidla daného státu a místa. Je něco jiného zastavit někde únavou o půlnoci a po pár hodinách pokračovat odpočatí dál. Toto dokonce každý stát má zapsané ve svých zákonech jako „nouzové přespání“, protože bezpečnost silničního provozu je prioritou číslo jedna. Pokud ale přijedete navečer, abyste přespali a druhý den si udělali procházku, už se nejedná o nouzové, ale o plánované přespání a to není dovoleno mimo vyhrazená místa téměř nikde.

Nicméně se můžete na nouzové přespání vymlouvat. Čím okatější výmluva, tím lepší. Pravda, mimo sezónu na těchto místech většinou zůstat můžete, bývá to tolerováno, ale pořád ještě se můžete také postavit někam do zákazu vjezdu nebo někomu před vjezd na pozemek, ať vaše auto co nejvíce překáží. Za odměnu dostanete pokutu a příště už dost možná budou na takových místech rovnou značky se zákazem stání obytných aut, nebo ještě lépe výškové brány.

2. Rozbalte všechny židličky, co máte

Když zaparkujete na normálním parkovišti, ať už pod sjezdovkou, či kdekoli jinde, můžete se tvářit, že tam jen parkujete. Pokud zde nejsou zákazové značky omezující dobu využití parkovací plochy, pak na místě lze často bez problémů i takto přespat. Jestli ale chcete ostatním zavařit, rozbalte si ještě před autem pěkné sezení, rozbalte markýzu, vytáhněte občerstvení, udělejte si něco dobrého na grilu a ideálně do noci popíjejte, a ještě lépe u toho buďte hlasití, ať všichni v okolí ví, že tam stojíte. Tímto si vysloužíte pozornost, která povede možná k tomu, že vás vyhodí a třeba i příště omezí možnosti parkování.

Tohle rozbalování cirkusu a hluk se dá s úspěchem aplikovat kdekoliv i mimo parkoviště. Ideální bude, když u toho ještě rozdupete trávu, autem polámete nějaké stromky a vůbec si budete počínat tak, aby bylo přesně vidět, kde jste kempovali.

3. Dělejte bordel

Osobně do přírody vyhazuji pouze ohryzek jablka, ostatní si vždy odvážím sebou. Nedokážu pochopit, když někdo vyhodí do přírody něco, co do ní nepatří. A o to víc bychom pořádek měli udržovat na místech, kde přespáváme. Ale kdo chce přivodit komplikace ostatním, ten samozřejmě bude vyhazovat do okolí, co se mu zachce a po jeho odjezdu to bude vypadat na místě stání jak na smetišti.

4. Lijte šedou vodu vesele, kam chcete

Ano, mnoho lidí namítne, že používá ekologické přípravky (to i já), a jedná se tedy jen o špinavou vodu ze sprchy, nádobí a mytí rukou. Jenže i z domácností tato voda teče ve většině vyspělých zemí do kanalizace a čističek, protože i sebevíc eko prostředek nemusí zrovna prospívat některých druhům rostlin či zvířat.

Každé obytné auto z výroby je vybavené poměrně velkou odpadní nádrží, takže není problém několik dní stát mimo civilizaci. A pokud nenajdete místo pro její likvidaci, pořád je lepší ji vypustit přímo do kanálu než do přírody. Ale co, třeba si toho nikdo nevšimne, že ano. Však není nutné otevřít kohout naplno, stačí ho jen trochu povolit, ideálně za deště a během jízdy, to pak nikdo nic nepozná. A když ano, tak bude zaděláno na další problémy, ideál...

5. Když po vás zbyde toaleťák, je to ještě lepší

Co je ale podstatně větší prohřešek a osobně bych se za to opravdu styděla, je vylít do přírody obsah toalety. Ať používáte sebeekologičtější chemii, pořád je to chemie a ta do volné přírody rozhodně nepatří. I když používáte rozkladový toaletní papír, za tu krátkou dobu se úplně nerozloží. Takže jestli chcete dělat potíže, kromě odpadků po vás mohou ještě opodál v roští zůstat zbytky toaleťáku. Pak už bude nějaký oficiální zákaz a odpor místních lidí skoro jistotou.

6. Hlavně to všechno dávejte na sítě

Mnoho „moderních turistů“ chce v první řadě najít úžasné skvělé místo, které na Instagramu posbírá stovky laiků, protože tam předtím nikdo jiný nebyl a vypadá to fakt cool. Jenže všeho s mírou. V první řadě bychom si měli uvědomit, zda zveřejněním danému místu spíše neublížíme, což se ve většině případů bohužel děje. Ale co, koho to zajímá, hlavní jsou lajky.

Úplným ideálem pak je přesně do puntíku popsat, kde takové super skvělé místo je, a ještě lepší bude, když se kvůli příjezdu na takové místo porušit nějaký zákaz a všichni tam vyrazí s vědomím, že Franta z Instagramu tam přece byl a prošlo mu to. Tak tam pojedu taky, zákazu navzdory. 

7. I psi mohou být užiteční

Ve většině zemí je dokonce volné pobíhání psů zakázáno. A je jedno, jestli je váš pes opravdový mazel, který by nikdy nikomu neublížil. Nikdy nevíte, zda ve vašem okolí není někdo, kdo se psů opravdu bojí bez ohledu na jeho povahu (osobně jich znám několik).

Kdo hledá problémy a stížnosti a má psa, bude ideální, když ho nechá volně pobíhat kolem, aby pes mohl ještě štěkat na kolemjdoucí a dělat hluk. Ze všeho nejlepší kombinace je nevychovaný pes, který moc neposlouchá a hodně štěká a kterého zároveň jeho majitel proto musí furt hlasitě okřikovat a někde nahánět. Ostatní pak poslouchají buď štěkajícího psa, nebo jeho majitele, jak řve něco jako „alíku, pojď sem“.

8. Na nikoho se neohlížejte

Je to vaše dovolená, váš volný čas, vaše auto, tak si to užijte a nenechte se omezovat někým jiným. Vy sami dobře víte, co vám vadí, takže nejlepší bude, když budete přesně tohle dělat ostatním. Aspoň si vás budou dobře pamatovat.

Tohle se dá dobře aplikovat nejen při kempování, ale i v provozu. Například když se kocháte horskou silnicí, kde s velkým autem musíte jet pomalu, každý řidič za vámi se také rád pokochá okolím při vaší pomalé jízdě. Takže neuhýbejte a užijte si výhled do okolí i do zpětného zrcátka na toho krásného hada šinoucího se za vámi.

Neduhů, které někteří jedinci ať vědomě, či nevědomě dělají, je mnoho. Bohužel, často jejich chování odnáší další návštěvníci těchto míst, kteří se jen přijeli podívat. Naštvaní obyvatelé či orgány státní a regionální správy již nerozlišují ty ohleduplné od těch ignorantů, prostě jezdíme v obytných autech, takže šup všechny do jednoho pytle. A když se neumí chovat jedna, dvě posádky, tak už tu nechceme nikoho. Je to jednoduché pravidlo: čím více problémů s obytňáky, tím více zákazů. 

Pokud se tedy (třeba i nějakým nedopatřením nebo nevědomky, protože jste si to prostě neuvědomili) chováte podle některého ze zmíněných bodů, rozhodně stojí za zamyšlení, jestli nebude dobré pro příště své počínání při kempování nadivoko (nebo i v kempu) nepřehodnotit. Bude to pro dobro všech.

Začíná sezóna a i ti, co své miláčky na zimu odstavili, se vypraví na cesty. Tak přejeme všem krásné cestování a minimum nepříjemností.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Na trh přichází nová velká dodávka Toyota Proace Max. V ČR z ní bude vznikat nové obytné auto

Toyota Proace Max je dvojče Fiatu Ducato. K dispozici je spousta verzí a tři diesely.
24.09.2024 15:16
|
1
Reklama

Na obytné vozy vážící až 4250 kg by mohl brzy stačit řidičský průkaz skupiny B. Návrh byl schválen

Evropský parlament schválil soubor změn týkajících se řidičských průkazů
29.02.2024 12:12
|
10

Mýto na německých silnicích 2024: Obytné vozy nic platit nemusí, i když váží více než 3,5 tuny

Od 1. července 2024 budou nákladní vozy s hmotností přes 3,5 tuny v Německu platit mýto
19.12.2023 16:42
|
0

Kempování na divoko v Itálii: Zkušenosti, rady a tipy

Jak to v praxi funguje s kempováním v obytném autě nadivoko na Apeninském poloostrově?
02.04.2025 13:00
|
1

Vybíráme obytný přívěs: Varianty, uspořádání, možnosti

Vyhovuje vám více karavan než obytné auto? Poradíme, který vybrat.
26.02.2025 17:31
|
0
Reklama

Bojíte se, ale chcete cestovat? Tahle dodávka za pár milionů může být obytný bunkr na kolech

Obrněná dodávka od MSG také přidá strašidelný vzhled. I to se může hodit.
30.01.2025 11:21
|
0

Kupujeme obytný vůz: Jak vybrat vhodný půdorys a na co si dát pozor?

Když už máme jasno, že chceme obytný vůz, nastává další rozhodování.
28.01.2025 08:25
|
0
Reklama
Fotr na tripu