Na trh přichází nová velká dodávka Toyota Proace Max. V ČR z ní bude vznikat nové obytné auto
- Toyota Proace Max je převlečený Fiat Ducato.
- K dispozici jsou tři délky karoserie a tři výšky.
- Na výběr mají zájemci tři naftové motory a elektrický pohon.
- Základní cena v ČR je 815 000 Kč bez DPH.
- S Toyotou Proace Max jsme se poprvé svezli v okolí Haagu.
Toyota dnes naplno těží ze své dlouhodobé strategie prodávat ve velkém především hybridy. Ty sice neprodukují nula emisí, ale podle tabulek jich produkují málo a zákazníci taková auta chtějí. Takže zatímco u Peugeotu nebo Opelu bojují s flotilovými průměry a omezují u malých osobních užitkových vozů typu Rifter a Combo dostupnost populárních dieselů, u Toyoty jede řada Proace vesele a ve velkém.
Aktuálně přichází hromadný facelift, který se dotkl jak malého Proace City, tak většího modelu Proace Verso. A který zároveň přinesl ještě třetího do party - největší užitkovou Toyotu pojmenovanou jako Proace Max.
Fiat Ducato v novém
Představovat novou Toyotu Proace Max je asi trochu zbytečné. Od pohledu je všem jasné, o co jde. Toyota rozšířila spolupráci s koncernem Stellantis a kromě malé a střední dodávky začala pod svou značkou prodávat i tu největší dodávku. Fakticky tak jde o dvojče Fiatu Ducato, které je mimochodem velmi populární v segmentu obytných vozů.
Toyota nabídne model Proace Max ve třech délkách a ve třech výškách. Nejdelší provedení L4 měří na délku 6363 mm a v kombinaci s největší dostupnou výškou (2764 mm) nabízí klasická dodávka objem nákladového prostoru 17 kubíků. Naopak nejmenší varianta s délkou L2 (5413 mm) a výškou H1 (2254 mm) má objem 10 kubíků. Nejprodávanější by měla být variant L3H2, tedy prostřední délka a prostřední výška.
Podobně jako například nový Renault Master bude i Proace Max dostupný jak s dieselem, tak coby elektromobil. Nejkratší variantu lze pořídit pouze s naftovým motorem, elektrický pohon je dostupný pouze pro větší délky L3 a L4. Odvézt zvládne Proace Max až 1,5 tuny a to jak v naftovém, tak v elektrickém provedení. Hmotnost přívěsu může být až 3 tuny u dieselu a 2,4 tuny u elektromobilu.
Proace Max jako český obytňák
Vzhledem k tomu, jak moc je Fiat Ducato na poli obytných přestaveb populární, nemá Toyota příliš velké ambice se v tomto segmentu angažovat. Jenže na druhou stranu, když u Fiatu budou na Ducato dlouhé čekací lhůty, Proace Max by mohla být vhodná alternativa. Navíc, jak jsme se dozvěděli na prezentaci, na českém trhu chystá společnost Eder jednu tuzemskou obytnou přestavbu. Hotová by měla být začátkem příštího roku, aby první zájemci své auto dostali ještě před sezonou. Na detaily je ale samozřejmě ještě brzo.
Jak se vám líbí?
Vzhled asi není při výběru dodávky to nejzásadnější. Proace Max je v tomto směru prostě klasika. Sice má trochu jinou tvář, ale jinak je to Ducato/Boxer, které už známe celá dlouhá léta.
Důležitější je spíše dostupnost různých variant, co se týká karoserie. Kromě klasického vanu Toyota nabízí crew cab (osobní dodávka), dvě verze valníku a dvě varianty podvozku s kabinou. Tzv. platform cab má kabinu v zadní části otevřenou. Zde se počítá s přestavbami na minibusy nebo právě na obytná auta. Chassis cab je pak podvozek se zavřenou kabinou. Jde o základ připravený pro přestavbáře, kteří mohou udělat z Proace Max všechno možné od skříňového auta přes chladicí vůz až třeba po odtahovku.
Kabina popravdě ničím až tak moc nezaujme. I zde platí, že Proace Max je klasická dodávka. Má už ale digitální přístrojový štít a rozměrný středový displej. Infotainment umí všechny vymoženosti dnešní doby typu Apple CarPlay. Na středovém displeji také mimochodem najdete v pravém horním koutu malinkatou ikonku, přes kterou lze jedním dotykem vypnout otravné pípání kvůli rychlosti. Tohle platí pro druhou ze dvou dostupných výbav. K té základní lze všechno zmíněné dokoupit v rámci jednoho paketu Multimedia za 45 tisíc.
Jezdí jako dodávka
Ano, překvapení se nekoná. Proace Max je sice novinka, ale technicky je to všem dobře známé auto. Takže se asi nikdo nemůže divit tomu, že první jízdy nepřinesly nic, o čem by vlastně stálo za to psát. Jízdní vlastnosti jsou solidní, motor celkem kultivovaný, manuální převodovka přesná, elektrický pohon zařídí velmi slušný odpich z místa i s nákladem a tak podobně. Proace Max určitě nezklame.
Osobně jsem v Haagu jezdil s nejsilnějším dieselem o výkonu 180 koní. Objem tohoto čtyřválce je klasických 2,2 l a dostupný je i ve dvou slabších verzích o výkonu 120 a 140 koní. Základní motorizace je vždy spojena s manuálem, dvojici silnějších motorů lze koupit i s osmistupňovým automatem. Ten se nám ale na prvních jízdách do rukou nedostal.
Pokud by někoho lákal elektrický pohon, tak ten slibuje papírově mnohem zajímavější čísla. V režimu Power dává 270 koní (v režimu Normal to je 218 k a v režimu Eco 163 k), baterie má kapacitu 110 kWh a výkon dobíjení je až 150 kW. Toyota udává dojezd 420 km, který by měl u rozvážkových služeb bohatě stačit na denní „šichtu“. Škoda, že Proace Max zatím nepočítá s elektrickou zásuvkou v nákladovém prostoru, díky které by bylo možné jednoduše využívat velký akumulátor k napájení dalších zařízení. Nový Renault Master tohle umí.
815 tisíc bez DPH
Základní Toyota Proace Max v nejmenší verzi a s nejslabším dieselem stojí ve výbavě Active 815 tisíc bez DPH. Zajímavým lákadlem i v boji se sourozeneckými dodávkami je standardně dodávaná prodloužená záruka na 250 tisíc kilometrů a 5 let.
Zdroj: autorský text
Proace Max: Rozměry nákladového prostoru
- L2H1: šířka min/max 1422/1840 mm, délka 3120 mm, výška 1662 mm
- L2H2: šířka min/max 1422/1840 mm, délka 3120 mm, výška 1932 mm
- L3H2: šířka min/max 1422/1840 mm, délka 3705 mm, výška 1932 mm
- L3H3: šířka min/max 1422/1840 mm, délka 3705 mm, výška 2172 mm
- L4H2: šířka min/max 1422/1840 mm, délka 4070 mm, výška 1932 mm
- L4H3: šířka min/max 1422/1840 mm, délka 4070 mm, výška 2172 mm