Reklama
Rady cestovatelům

Inspiruj Fotra, inspiruj ostatní: Pravidla a rady jak psát vlastní články do rubriky Komunita

Pravidlo číslo 1: Buďte autentičtí, pište, jako kdybyste své zážitky někomu vyprávěli
Zdroj: Klára Vrtalová

Fotr na tripu svými cestami inspiroval spoustu lidí a za to jsme velmi rádi. Se spuštěním rubriky Komunita se ale karta klidně může obrátit. Tato rubrika je určena vám, našim divákům/čtenářům, kteří mohou psát zážitky z vlastních cest a tripů a posílat nám je k uveřejnění. Kdo ví, třeba se časem nechá inspirovat vašimi cestami i samotný Fotr a určitě zde najdou inspiraci také ostatní čtenáři. 

Abychom předešli častým dotazům, dali jsme dohromady několik základních rad, jak články psát a přidali několik pravidel, na základě kterých bude tato rubrika fungovat. Těšíme se na vaše příspěvky!

Jak psát článek?

Nejde primárně o soutěž v napsání co nejlepšího, bezchybného a gramaticky absolutně správného článku, takže není potřeba se bát, že nejste češtináři (to my ostatně také ne). Jde především o předávání cestovatelských zážitků. Buďte autentičtí a pište články tak, jako kdybyste své zážitky vyprávěli někde v kempu mezi obytňáky jiným cestovatelům, které jste tam zrovna potkali. O případné chyby se nestrachujte, známkování nemáme v plánu. Když něco najdeme, redakce to opraví. 

Zde je několik dalších tipů, jak psát článek: 
  • Hlavní otázka zní, o čem psát? Ideálně o místech, o kterých ještě nikdo nepsal. Podívejte se do rubriky Země na naší mapu, zda už tam náhodou článek o stejné lokalitě není. Pokud tam článek o dané lokalitě už je, i pak lze o takovém místě psát, pokud jste tam zažili něco jiného nebo vyzkoušeli na stejném místě jinou atrakci a svým článkem přinesete ostatním nějaké nové informace. 
  • Pokud píšete větší cestopis, v rámci kterého jste navštívili třeba pět různých míst, ale dvě už v mapě máme, nevadí. Důkladněji popište ta tři nová a ta dvě už známá můžete vzít stručně. 
  • Není nutné psát za každou cenu velké množství textu. Můžete ve svém článku popsat pouze jedno místo, které vás zaujalo pouze tím, že jste na něj třeba narazili úplnou náhodou (jeden příklad takového článku je zde, druhý příklad takového článku je zde). Můžete samozřejmě sepsat delší cestopis, který se bude týkat více míst. 
  • Přidejte zážitky a zajímavosti. Pokud se k popisovaným místům vážou nějaké příběhy, určitě si je nenechávejte pro sebe. Podělte se také o to, co vás na cestě potkalo a jak na vás navštívená lokalita působila.
  • Přidejte i praktické rady, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, co zařídit před cestou a tak podobně. 
  • Jak dlouhé to má být? Záleží na vás. Krátký článek o jednom místě vydá podle našich zkušeností na dva až tři tisíce znaků, delší cestopis může být násobně obsáhlejší. Pamatujte ale, že lidé mnohdy dlouhé texty v dnešní uspěchané době nečtou celé. Maximum doporučujeme na 10 tisíc znaků. Pokud se ale do rozsahu nevejdete, nevadí. Textu může být i více, nejsme časopis, omezení neexistuje. Článek s vámi případně také můžeme doladit a trochu pokrátit. 
  • Snažte se text strukturovat do odstavců a vkládejte mezititulky. Platí to zejména pro delší články. Pamatujte na to, že spousta lidí čte články na mobilu. Proto se hodí dělat odstavce spíše menší. Ale zase co řádek, to odstavec, to také nevypadá dobře. Tyhle drobnosti ovšem případně doladí naše redakce. 
  • Posílejte hodně fotek, protože to je jedna z naprosto zásadních věcí, která čtenáře zajímá skoro nejvíce. Bohatá galerie ukazující, jak to na místě vypadá, vydá mnohdy za tisíc slov. Přidat můžete i krátké video. 

Pravidla, která nám usnadní práci

Pokud narazíme na nějakou potíž týkající se dodaných materiálů, téměř určitě ji spolu s vámi vyřešíme. Samozřejmě čím méně problémů, tím lépe.

Zde najdete několik základní pravidel, která nám usnadní práci:
  • Fotky posílejte ve formátu jpg a ideálně ve velikosti do 2 MB. Pokud nevíte, jak fotky hromadně zmenšit nebo změnit jejich formát, nevadí. Pošlete, co máte, poradíme si s tím. 
  • Text posílejte v nějakém textovém dokumentu. Ideální je Word, ale zvládneme i jiné formáty. Pokud ne, ozveme se vám. 
  • O kvalitu fotek se nebojte. Dnešní mobily obvykle bohatě stačí, žádné profi foťáky nejsou potřeba. Postačí, když fotky nebudou rozmazané. 
  • Pokud se váš článek týká více míst, zkuste nám fotky roztřídit a popsat, aby bylo zřejmé, jakých lokalit se jednotlivé snímky týkají. Můžete je třeba poslat zabalené na tři části, nebo podle jejich čísel napsat k hlavnímu textu nějaké základní popisky. Popisky potřebujeme do galerií (zde je příklad), více fotek může mít stejný popisek. Můžete také vybrat třeba pět preferovaných fotek a k nim přidat delší popisek. Tyto fotky vložíme přímo do článku mimo galerii (viz tento příklad). 
  • Základem celého webu je naše cestovatelská mapa. Společně s vámi chceme doslova „popsat celý svět“. Nezapomeňte proto ke svému textu přidat informaci o tom, kde přesně se místo/místa nachází. Můžete poslat souřadnice, adresu, nebo bod zadaný na mapy.cz nebo mapách Google. 

Finanční odměna

Honoráře budeme vyplácet autorům za každý článek zveřejněný v rubrice Komunita. Čtenářských článků chceme zveřejňovat co nejvíce, nedá se ale říci, že poskytnutí článku redakci se automaticky rovná jeho zveřejnění. Každopádně vám dáme vždy vědět o tom, co se s vašimi materiály bude dít dále. 

Zde je několik důležitých bodů týkajících se vaší odměny: 
  • Výše honoráře závisí na rozsahu článku plus k honorářům budeme přidávat také bonus za čtenost. Čím více budete svůj článek sdílet, tím větší je čtenost, a tím větší je ve výsledku honorář. 
  • Základní částka se pohybuje v rozmezí 500 až 1500 Kč, bonus za čtenost může dosáhnout dalších až 1500 Kč. 
  • Za každých 5000 přečtení daného článku se honorář zvyšuje o 100 Kč. Maximálně tak lze inkasovat za článek 3000 Kč. Maximální celkový honorář pro jednoho čtenáře za měsíc je 10 000 Kč. 
  • Bonus za čtenost se vztahuje k třiceti dnům od zveřejnění článku. Vyúčtování děláme na konci měsíce. Honorář tak dorazí nejpozději 75 dnů od zveřejnění článku. Záleží na konkrétním datu zveřejnění. Pokud daný článek vyšel například 2. listopadu, do 2. prosince poběží 30denní lhůta pro sledování čtenosti a článek bude zahrnut až do vyúčtování na konci prosince. Honorář pak přijde do 15. ledna. Pokud článek vyjde 30. října, do 29. listopadu budeme počítat čtenost, následně hned proběhne vyúčtování a honoráře pošleme do 15. listopadu. 
  • Honorář vyplácíme již zdaněný, a není tudíž nutné ho dále danit. Honorář posíláme na účet zadaný v rámci registrace 

Formální pravidla

Rubrika Komunita je vaší rubrikou. Je to rubrika od čtenářů pro čtenáře. Aby to celé ale fungovalo, je potřeba dodržovat také několik ryze formálních pravidel. 

Zde najdete základní pravidla: 
  • Text a fotografie musí být vaše původní. Není možné používat fotky, které jsou stažené někde na internetu. Z toho mohou být v budoucnu problémy kvůli jejich neoprávněnému použití. 
  • Pokud jste již někde jinde na webu publikovali článek a chtěli byste ten stejný článek zveřejnit i v rubrice Komunita, je to možné pouze tehdy, pokud text nebude identický, jinak se jedná o tzv. „autoplagiát“. Článek je tedy nutné přepsat. Když by se na našem webu vyskytovaly stejné texty, jaké byly dříve zveřejněny jinde na internetu, vyhledávače by Fotra penalizovaly, a to rozhodně nechceme. 
  • Již zveřejněné fotky naopak použít lze. Samozřejmě za předpokladu, že jste je publikovali na svém vlastním blogu/webu. Pokud jste je už poskytli jiným časopisům nebo redakcím/společnostem, pak záleží, jak je nastavená smlouva. Pokud vám to podmínky takové spolupráce nezakazují, pak není problém. Z cest ale obvykle vozíme díky možnostem digitální doby obrovské množství fotek, které jsou mnohdy velmi podobné. Nejjistější proto je, když nebudete posílat identické fotky použité jinde, ale najdete nějaké jiné, i když třeba velmi podobné. 
  • Není možné kopírovat části textů jiných autorů. Jednak to je plagiátorství, jednak se tím ztrácí význam takového článku. Nechceme naši mapu jen tak zaplácat nějakými texty, chceme nabízet vaše autentické zážitky. 
  • Protože se ke zveřejněným článků váže honorář, není možné identické texty, které nám poskytnete, sdílet jinde. Když budete chtít stejný materiál umístit na svůj blog/web, můžete tam vytvořit článek, použít první odstavec článku a pro kompletní článek odkázat na web fotrnatripu.tv, za to budeme jedině rádi. 
  • Kvůli honoráři a daňovým podmínkám je nutné, aby čtenář poskytující Fotrovi své materiály, byl starší osmnácti let. Mladé cestovatele proto prosíme, aby své případné zážitky posílali prostřednictvím rodičů. 

Kompletní podmínky vztahující se k rubrice Komunita najdete na tomto odkazu. V případě dotazů pište na adresu fotrnatripu@fotrnatripu.tv.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Podle návrhu by všechna města v EU měla zavést limit 30 km/h. Mohou za to koloběžky

Návrh od ETSC počítá s řadou dalších opatření. Třeba s minimálním věkem pro jízdu na koloběžce.
13.12.2024 13:04
|
3

Elektromobilem kolem světa: Lexie podnikla s Fordem Explorer rekordní trip, nebylo to bez komplikací

Výsledkem této cesty je rekord. Cestovatelka Lexie je první, kdo s elektromobilem objel svět.
13.12.2024 07:49
|
0
Reklama

Itinerář Fotra na tripu 8, díl jedenáctý: Z vrcholu Evropy přes příšeru, LSD a Lurdy zpátky do Prahy

No řekněte, není to děsivé? Poslední epizoda této série je jedenáctá a odvysílaná bude jedenáctého.
11.12.2024 10:39
|
0

Pas už stačit nebude. Kdo míří do Velké Británie, ten si bude muset koupit „vstupenku“. Platí i děti

Electronic Travel Authorisation (ETA) stojí deset liber. Pro ČR je povinná od dubna.
10.12.2024 08:12
|
4
Reklama
Fotr na tripu