Nebeský most? Ne, děkuji
Zdejší most patří k nejdelším visutým mostům pro pěší na světě. Podle jednoho amerického časopisu patří mezi 50 nejlepších míst na světě. S náklady 200 milionů korun byl slavnostně otevřen 13. května 2022. Sousedící 55 metrů vysoká stezka v oblacích byla otevřena o sedm let dříve. Tak nějak si říkám, zdali se vůbec taková stavba do zdejší krajiny hodí. To stavitelé rozhleden v minulých století měli lepší vkus. Když se podívám na Králický Sněžník, vidím štíhlou rozhlednu, která daleko víc zapadá do krajiny. A když se podívám na rozhlednu Klepáč, tak to je taková rozhlednová klasika.
Hlavní cíl této cesty byla Dolní Morava a tyto dvě moderní stavby. Po příjezdu do Červeného Potoka, kde máme rezervované místo na parkování, bylo jasné, že kroky našeho výletu povedou na úplně opačnou stranou. Jak se dozvídáme od majitele pozemku, návštěvnost je tisíce návštěvníků denně. Cena za vstup na rozhlednu je daleko vyšší než za stejnou atrakci na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách. Most je v letní sezoně pouze jednosměrný a nikam nemůžete se psem, i když je uložený v tašce. Sečteno a podtrženo, vše předražené, i svíčková v hospodě daleko převyšuje cenu v pražských restaurací.
Co nás dále odradilo, byly nekonečné fronty na lanovku a davy lidí. Na doporučení pana domácího jdeme v sobotu na kopec Veselka, kde je jedno z mnoha vojenských opevnění v tomto kraji. Pán, který zde provádí údržbu, nám dal rozsáhlý výklad, jak to zde mělo fungovat, že tu s klidem mohu přenocovat i s obytňákem, a tak raději přispěju dobrovolným vstupným na údržbu této vojenské památky než na nějaké železné a přelidněné monstrum. A výhled z Veselky? Úžasný, rozhodně může konkurovat stezce v oblacích, krom obsluhy bunkru zde nikdo není.