Reklama
Auto

Po stopách málem zapomenutých míst v Krušnohoří s obytným vozem

Aneb jak nám počasí pěkně zamíchalo karty v Krušných horách
Zdroj: Miloš Dittrich
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

V polovině ledna jsme si s manželkou a naším psem Maxem užili krásný zasněžený víkend v Harrachově. Po návratu rovnou objednávám další místo, tentokrát v Krušných horách. Ne u kamaráda, ale oficiální parkovací stání pro campery, které se nazývá U Bílého domu. Ne, nepojedeme do Ameriky, ale do Kovářské jen pár kilometrů od Klínovce.

Filmová místa a zajímavosti

Parkovací stání nabízí elektrickou přípojku, pitnou vodu, WC, výlevku chemie, to ale není vše. Ta třešnička na dortu je restaurace v Bílém domě s vynikající staročeskou kuchyní a pohostinným majitelem, panem Marcelem. Ještě než dojedeme po D7 z Prahy do místa určení, chci udělat pár zastávek. Prohlédnout si nějaké pamětihodnosti nebo přírodní zajímavosti.

Ta první zastávka je pár kilometrů za odbočkou u přehrady Přísečnice. Jde o kapli sv. Anny. Začátek této stavby se datuje k roku 1914, ale kvůli první světové válce byla kaple dokončena až v roce 1933. Po druhé světové válce začala chátrat kvůli vysídlení německých obyvatel. V dubnu 2010, za podpory sponzorů z České republiky i Německa, mohla být započata rekonstrukce. Ta byla slavnostně dokončena na podzim roku 2014.

Další zastávkou je Mědník, vrcholek vysoký 910 metrů nad mořem, na jehož úpatí se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec. Přímo v kopci Mědník je více než 70 důlních děl. Zpřístupněná je štola s názvem Země zaslíbená. Naposledy se zde těžilo v roce 1992 a to hlavně stříbronosné a měděné rudy, později chalkopyrit a pyrit. Celková možná délka prohlídky ve štole je zhruba 240 metrů.

Na vrcholku Mědníku je barokní rotunda, ke které se vážou různé pověsti, proč ji zde někdo kdysi nechal postavit. Pro zajímavost, kaple na Mědníku je vidět v úvodní scéně seriálu Třicet případů majora Zemana. Nejen Mědník mají v hledáčku filmaři. Hned další zastávka je filmově slavná. Nádraží v Kovářské, ale hlavně tzv. „vechtr“ (železniční domek), proslavil film Hlídač číslo 47.
Zdroj: Miloš Dittrich

Campery na kolejích

Co mě ale osobně více zaujalo, byly zaparkované na první koleji staré „hytláky“. Jde o vagóny, kde pracoval vlakvedoucí a z vyklenutého okénka dával povel strojvedoucímu na lokomotivě. Tady měl někdo úžasný nápad. Nemáš svého campera? Tak si ho půjč, nikam jezdit nemusíš, je zaparkovaný právě na první koleji a plně vybavený včetně teplé vody, WC a topení. Takový malý apartmánek na nádraží v Kovářské.

Ještě než dojedeme k Bílému domu, musíme udělat poslední zastávku, a to hodně sladkou. Jdeme do Cukrkavárny Kovářská. Blíží se Valentýn a na sladkostech je to vidět. Srdíčka, perníčky, marcipán a jiné dobrůtky. Nejsem zrovna vyznavačem tohoto zámořského svátku, ale několik dortů k odpolední kávě v camperu si zakoupíme. Pravý český větrník, věneček nebo nadýchaný oříškový zákusek, ty přijdou vhod. V sobotu si domluvím s paní cukrářkou, že se zastavíme na odpolední kávu. Hned potom navštívíme muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím.

Významný kus naší historie

Pátek, co se týče počasí, za moc nestál. Pršelo a po sněhu ani památka, sobota to vylepšila. Vůbec tomu neodpovídalo únorové počasí, spíše to listopadové, takže mlha. Vycházku na velký Špičák musíme nechat na jindy. Po sobotním obědě a lehkém odpočinku v alkovně zajdeme do cukrárny v Kovářské na slíbenou odpolední kávu a zákusek. Pro případ nepříznivého počasí stojí za návštěvu Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím z 11. září 1944. Během této největší letecké bitvy nad českým územím bylo sestřeleno 50 letadel a o život přišlo více než 80 letců.

Expozice muzea se sestává z několika tisíc exponátů. Jde především o trosky havarovaných letadel, osobní předměty letců, letecké výstroje, unikátní fotografie a dokumenty. Závěrem se dozvíme, že v září bude 80. výročí této bitvy a konat se budou velké oslavy. Tak se do této tak trochu zapomenuté lokality budeme muset určitě ještě vrátit.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Skotsko autem, druhý díl: Mystické kamenné kruhy, výborný gin a Legoland pro děti

Putování od Orknejí přes západní část Británie zpět do Doveru
16.02.2024 09:59
|
0
Reklama

Skotsko autem, první díl: Země Vikingů, kvalitní whisky a Harryho Pottera

Autovýlet po východním pobřeží Skotska aneb jak nás vítr málem odfoukl do moře
07.02.2024 16:41
|
0
Reklama

Harrachov a jeden zimní víkend s obytňákem: Muzea, vlaky, ale také běžky a všeobecná pohoda

Počasí nám přálo. Bylo jasno, zima a všude kolem jiskřivý sníh
29.01.2024 17:29
|
0

Vánoční trhy na Staromáku? Ne, díky, raději obytňákem do romantických Loun

Pro milovníky klidu a předvánoční pohody je tohle město jako stvořené
15.12.2023 07:30
|
0

Sovětské letecké stroje v Německu, Most nebo Fláje. To byly jarní toulky po česko-německém pomezí

Drsný kraj severních Čech, který je turisty mnohdy opomíjený, láká zajímavou historií i jezery.
06.04.2024 07:42
|
0

Harrachov a jeden zimní víkend s obytňákem: Muzea, vlaky, ale také běžky a všeobecná pohoda

Počasí nám přálo. Bylo jasno, zima a všude kolem jiskřivý sníh
29.01.2024 17:29
|
0
Reklama

Vánoční trhy na Staromáku? Ne, díky, raději obytňákem do romantických Loun

Pro milovníky klidu a předvánoční pohody je tohle město jako stvořené
15.12.2023 07:30
|
0

Česká Třebová: V kraji Maxe Švabinského a tříkolek Velorex

Naše asi poslední vyjížďka za pěkného podzimního počasí je nasměrována do východních Čech
09.11.2023 08:49
|
0
Reklama
Fotr na tripu