Reklama
Atrakce

Vánoční trhy na Staromáku? Ne, díky, raději obytňákem do romantických Loun

Pro milovníky klidu a předvánoční pohody je tohle město jako stvořené
Zdroj: Miloš Dittrich

Je čas předvánoční. Prahu zasypal těžký mokrý sníh (který mezitím už zase roztál) a na Staromáku vrcholí zdobení vánočního stromku. Začátkem prosince bylo slavnostním rozsvícením. Mraky lidí, chaos a ten čas očekávání Vánoc v klidu a v pohodě se tak nějak vytratil. Musím říci, že se na Staromák a krásně nazdobený a rozzářený smrk rád podívám, ale tak v půl sedmé ráno při cestě do práce. To je náměstí liduprázdné a všude panuje naprostý klid. Na víkendový výlet za pohodovou vánoční atmosférou to bude chtít vyrazit někam trochu jinam. Příliš daleko ale jezdit nemusíte. 

Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Na trhy nebo za historií

Když jsem na podzim roku 2020 koupil se svou ženou obytné auto, naše první cesta byla shodou okolností právě adventní. Vedla do Českého středohoří na Ranou. Tenkrát jsme zaparkovali na opuštěném parkovišti pod zmíněným kopcem a s termoskou čaje ochuceného pochopitelně rumem jdeme k místnímu stromečku u kostela užít si advent tak nějak podle našeho vkusu. Ani jsme nečekali, že se nám zde bude tak moc líbit, takže jsme výlet do těchto končin v čase předvánočním několikrát zopakovali. Letošní rok nebyl výjimkou. 

Protože pocházíme z tohoto koutu České republiky a máme zde nějaké ty příbuzné, domluvil jsem se už loni s bratrancem, který nám umožnil přenocování na své zahrádce u vstupu do místního parku. Musím říci, že severočeské Louny jsou i během předvánočního shonu naprostou oázou klidu. Sice na zdejším Mírovém náměstí je kromě vánočního stromku jen pár stánků se svařáčkem nebo klobáskou, ale co vlastně člověk potřebuje? Jen se na chvilku zastavit, dát si něco na zahřátí nebo na zub, a tak trochu načerpat tu předvánoční pohodu. Ta se ale ve velkoměstě jen těžko hledá. A tak se asi stáváme jednou velkou raritou, která dnes už pravidelně na advent odjíždí do malého městečka. Tam někde na severu. 

První zmínky o tomto městě na břehu řeky Ohře pochází z 12. století. V 60. letech 13. století pak dal Přemysl Otakar II. v její blízkosti postavit královské město. Hlavní dominantou Loun, která je viditelná z pořád ještě nedokončené dálnice D7, je chrám sv. Mikuláše. Kostel v gotickém slohu byl stavěn v letech 1519 až 1537 architektem Benediktem Rejtem. Jen pro zajímavost. Tentýž architekt se podílel na výstavbě chrámu sv. Barbory v Kutné hoře. Další zajímavou stavbou v Lounech je Žatecká brána, která je součástí zachovalé části městského opevnění. Stavba byla dokončena roku 1500.

Pro ty, kteří nějakou tu historii zas až tak nemusí a rádi si vyšlápnou do přírody, přijde vhod jen pár kilometrů vzdálené České středohoří. Raná je kolébkou bezmotorového létání, jeho počátek zde sahá do roku 1932. V září toho roku začíná historie leteckého sportu a už 13. listopadu se udržel ve vzduchu instruktor létání Erwin Primavesi, a sice 2 hodiny a 25 minut. Coby malý kluk vyrůstající v Mostě jsem také snil, že tady budu létat s rogalem, ale doma z toho tenkrát bylo velké pozdvižení, které vyústilo v jeden velký rezolutní zákaz. Přesto se sem dnes s oblibou chodím dívat. Kromě jiného také proto, že se zde dá parkovat s obytňákem na místním placeném parkovišti u restaurace Skleník Raná, o kterém byla řeč v úvodu.

Nebo raději na kopec?

Takže výstup na prostřední vrcholek Rané určitě stojí za námahu, stejně jako výstup na protilehlý Oblík, což je místo, které jsem navštívil už dvakrát. Výhledy na Ranou nebo kopečky „dědek s babkou“ (podle místního názvosloví), ale i Červeňák jsou opravdu úchvatné, ať si dáte návštěvu tohoto místa v jarních měsících, kdy máte pod sebou políčka jak barevné koberečky, nebo v době adventní, kdy okolní kopečky byly během naší návštěvy ze začátku prosince bílé jako homole cukru.

Pokud se sem vydáte, vždy přijedete do kraje, kde nepotkáte zrovna davy lidí. A tak pro milovníky klidu a předvánoční pohody je toto místo jako stvořené. Sice tu nejsou stovky hotelů, jak zpívají Katapulti, ale pár útulných penzionů se tu najde jak v centru Loun u kostela, tak na samém okraji. Takže hurá na sever. Vždyť ten severní vítr zde není až tak krutý.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Albánie: Nebezpečná země? Nebojte se a jeďte se přesvědčit

Kam povedou kroky naší příští dovolené není snad třeba ani psát. Určitě se do Albánie vrátíme
31.03.2024 09:21
|
0
Reklama

Dolomity a kempování v autě: Kde přespat, kam se vypravit a na co si dát pozor?

Italské Dolomity jsou rájem pro každého, kdo miluje hory
07.12.2023 08:17
|
0

Česká Třebová: V kraji Maxe Švabinského a tříkolek Velorex

Naše asi poslední vyjížďka za pěkného podzimního počasí je nasměrována do východních Čech
09.11.2023 08:49
|
0

Osada Annín: V podhůří Šumavy lehkým krokem za výhledy, po stopách skla i za karavanisty

Sklářská výroba, Anděl Páně nebo sraz rozdováděných karavanistů v několika dnech.
12.09.2024 14:50
|
0

Místo chorvatských ostrovů Bornholm, druhá část: Pokračujeme na východní straně ostrova

Malebná městečka, čisté pláže, zajímavé kostely a udírny delikátních ryb na každém rohu.
05.08.2024 07:56
|
1
Reklama

Místo chorvatských ostrovů Bornholm: Letos jsme vyměnili Jadran za Balt a rozhodně toho nelitujeme

Ostrov Bornholm je nádherný. Nabízí divoké skály, písčité pláže i pěkná městečka.
11.07.2024 07:50
|
4

S obytňákem na Moravu: Punkevní jeskyně a „nevýlet“ na až příliš populární Sky Bridge

Jsou to turisticky velmi vyhledávaná místa, ale opravdu stojí za to, je navštívit?
18.06.2024 14:59
|
1
Reklama
Fotr na tripu