Dolomity a kempování v autě: Kde přespat, kam se vypravit a na co si dát pozor?
Italské Dolomity jsou rájem pro každého, kdo miluje hory, ať už jako fotograf, turista nebo třeba vyznavač ferrat. Ony jsou ale navíc rájem pro všechny, kdo milují volnost cestování autem a nezávislost v podobě spaní v autě. A přesně do této skupiny jsme se letos zařadili i my.
Přespat nadivoko většinou v Dolomitech jde
Ano, uznávám, že Renault Scénic není zrovna obytňák a spaní v něm vyžaduje nějaké ty kompromisy a přidává dobrodružství v podobě pravidelné otázky, kam si herdek po ránu dojít na ten záchod?
Když měříte 191 cm jako já, je toho nepohodlí ještě o trošku víc, to mi věřte! Složit se do našeho auta ve dvou lidech připomíná chvílemi šampionát ve skládání puzzle. O to větší je pak ranní překvapení našich sousedů, když se z toho osobáku vedle jejich karavanu vysouká medvěd a ještě k tomu v tom autě není sám! Jenže tohle všechno za to stojí, protože ten pocit, kdy se ráno probudíte například v nádherném průsmyku Passo di Giau a po otevření kufru auta spatříte jeho dominantu, horu Ra Gusela obklopenou mraky, ten kompenzuje veškerý diskomfort.
Pokud jste v Dolomitech nikdy nebyli a budete si zjišťovat informace, většinou se dočtete o tom, že v Itálii spaní v autě není povolené. Realita je taková, že pokud nezaparkujete na soukromém parkovišti nebo pozemku, nebo se samozřejmě nevydáte do zákazu vjezdu, spaní v autě vám většinou projde bez problémů. Vždy je dobré se podívat na danou lokalitu a zjistit si informace, protože se najdou i místa, kde je třeba vjezd omezený jen na určité hodiny (sem patří například vysokohorská louka Seiser Alm/Alpe Di Siusi), nebo je vjezd zpoplatněný (Tre Cime di Lavaredo), stejně jako parkování (Lago Di Braies). Obecně ale platí, že je spousta míst skvěle dostupných a na některých se vám bez problémů podaří i přespat.
Kam se v Dolomitech vypravit?
Pokud bych měl doporučit nějaká místa, kam by se měl každý návštěvník určitě podívat, tak je to za mě rozhodně už zmíněné Passo di Giau. Zde se dá přespat přímo na parkovišti v průsmyku zdarma a zažili jsme tu úžasné západy slunce. Dále to je Tre Cime di Lavaredo nabízející dechberoucí výhledy do širokého okolí (při vjezdu se platí mýtné 30 eur, platné do 23:59 daného dne, parkování nahoře je ale zdarma), největší vysokohorská louka v Evropě Seiser Alm (vjezd je možný pouze od 17 hodin do 9 hodin ráno, pak se uzavírá, v průběhu dne sem jede lanovka z městečka Ortisei) a velká spousta nádherných horských jezer jako Lago Di Misurina, Lago d'Antorno, Lago di Braies (zde se připravte na obrovské množství turistů) nebo moje oblíbené Lago di Landro.
Samostatnou kapitolou jsou pak legendární kostelíky v údolí Val di Funes. Ty najdete nedaleko od sebe hned dva, a to rovnou ty nejfotografovanější z celých Dolomit. To je ale jen zlomek nádhery, kterou se můžete při návštěvě italských obrů pokochat.
Velké množství krásných míst na přespání se dá objevit v aplikaci Park4night nebo jí podobných, na spoustu míst ale narazíte už v průběhu cesty a pokud u nich nebude cedule, která by spaní v autě zakazovala, nic vám nebrání si užít noc v nadmořských výškách, které jsou u nás naprosto nemyslitelné.
Nepodceňujte výbavu
Pokud jste doposud objevovali jen krásy našich hor, které se po návštěvě Dolomit stanou spíš kopečky, rozhodně si přečtěte další řádky... V žádném případě nepodceňte vybavení včetně toho pro spaní v autě. Takové probuzení ráno, když je venku tři až sedm stupňů, přece jen rychle postaví volbu krajkové košilky vaší drahé polovičky mezi ty největší blbosti v životě. Totéž platí pro vybavení na výlety, protože když vyrazíte lanovkou za výhledy a uprostřed kochání přijde průtrž, během které jste do dvaceti minut durch (stalo se nám v červenci na Cinque Torri), rychle zjistíte, že džíny a plátěné tenisky nejsou to pravé ořechové. Mít pár vrstev v batohu navíc není v tomhle případě žádná zbytečnost, právě naopak! Přece jen je třeba si uvědomit, že se pohybujete v nadmořských výškách kolem 2300 až 2500 metrů nad mořem a lanovkou se lehce dostanete i přes 3000 metrů. Díky tomu se počasí dokáže změnit z hodiny na hodinu a to opravdu radikálně.
Každopádně pokud se mnou necháte inspirovat, nebo vyrazíte na jiná místa, vždy se řiďte při výběru míst pro nocleh selským rozumem, značením a důležitým pravidlem, které platí vždy a všude - CO SI PŘIVEZU, TO SI ODVEZU!