Reklama
Auto

Lingotto fascinovalo architekturou i střešní dráhou. Bývalá továrna Fiatu budí pozornost dodnes

Na střeše se natáčela část honičky z filmu Loupež po italsku

I samotní Italové říkají, že Turín je turisty tak trochu přehlížen. Přitom také Turín má bohatou historii, je zde několik velkých muzeí, seriálové fanoušky možná zaujmou místa, kde Netflix natáčel seriál Právo podle Lidie Poët a samozřejmě se k Turínu váže výroba automobilů, především značky Fiat. Ten zde má funkční fabriky, ale v Turíně stojí i ta prapůvodní, kde Fiat začínal (v ulici Corso Dante). Především je tu ale Lingotto. Svého času to byl jeden z vůbec nejmodernějších výrobních závodů v Evropě, který proslul netradiční testovací dráhou umístěnou přímo na střeše. Nechybělo moc a Lingotto bylo zbouráno, naštěstí se tak ale nestalo. Dnes je to zajímavá atrakce nejen pro příznivce aut. 

Lingotto slaví sté výročí

Fiat začal stavět tuto fabriku v roce 1915. Inspirací byly americké výrobní závody. Fiat počítal pro Lingotto s použitím systému výrobní linky, což v té době nebylo vůbec běžné. Moderní metodu produkce aut doprovázela také moderní technologie použitá pro stavbu budov samotných. Základem celého objektu je vyztužený beton. Počátkem 20. let minulého století byly tyto budovy jedněmi z vůbec prvních v Evropě, kde byl tento materiál použit. Právě technologie výstavby hodně ovlivnila podobu továrny. Uvnitř je mnoho sloupů a třeba stropy na nájezdových rampách mají specifickou strukturu. Fiat mimochodem použil tyto prvky jako inspiraci pro design svých nadcházejících modelů. 

Lingotto bylo zprovozněno v roce 1923, takže letos slaví sté výročí. Auta se tu ale nevyrábí už čtyřicet let a je velké štěstí, že budovy ještě dnes vůbec stojí. Systém výroby v kombinaci s architekturou budov se totiž rychle ukázal jako nepříliš vhodný pro masovou produkci. Linka totiž začínala dole a směřovala vzhůru. Hotový vůz nakonec vyjel na střeše, kde mohl být rovnou otestován a po jedné ze dvou krajních ramp pak sjel dolu. Jenže to také znamenalo, že ty nejtěžší výrobní stroje nutně musely být kvůli statice v dolních patrech budovy a množství sloupů uvnitř zase komplikovalo případné změny na výrobní lince. Takzvaná vertikální koncepce výroby donutila Fiat už ve třicátých letech k výstavbě dalšího výrobního závodu. 

Lingotto se následně stalo nepotřebným a Fiat začal řešit, co s celým objektem bude dále. Ve hře bylo i zbourání, což se nakonec málem stalo během druhé světové války, kdy byl závod několikrát zasažen při bombardování. Po válce ale Fiat měl nedostatek výrobních kapacit, takže se zde nakonec vyráběla auta dále, a to až do roku 1982. Následovala rozsáhlá rekonstrukce, která úplně změnila charakter budov. Místo výroby aut zde vznikly hotely, kino, restaurace a tak podobně. Před pár lety pak Fiat ještě zrekonstruoval střešní dráhu, opravil jednu ze dvou klopených zatáček, vznikla zde kavárna a na plochu střechy byly instalovány různé rostliny. 

Proč se v bývalé továrně zastavit?

Ještě nedávno byla střešní dráha pouze obyčejnou plochou, kam mohli zvědavci vyjet jednoduše výtahem ze zdejšího nákupního centra. Aktuálně už je ale vstup na dráhu zpoplatněn, i když plné vstupné je pouze symbolických 2,10 eur. V ceně je vstup na dráhu a prohlídka malé expozici věnované Fiatu 500 a dalším italským předmětům, které jsou pro tuto zemi nějak důležité. Pokud si chcete prohlídnout ještě galerii Pinacoteca Agneli, vstup vyjde zhruba na deset eur. 

Důvodů, proč se sem vypravit, je mnoho. Procházka po střeše na přibližně kilometr dlouhé dráze (Lingotto se skládá ze dvou půl kilometru dlouhých a vzájemně propojených budov) nabídne netradiční výhled na Turín. Zároveň je to prostě zajímavé místo a můžete si zde třeba připomenout i slavnou honičku z filmu Loupež po italsku. V rámci procházky je možné také sejít na rampu, která vede ze střechy dolů. Ta nabídne docela dobrý obrázek o tom, jak to zde vypadalo dříve. Rampa na druhém konci je přímou součástí nákupního centra. Zajímavé jsou pak i dva futuristické objekty, které se zde objevily později. V jednom je zmíněná galerie, v tom druhém (prosklená La Bolla) bývala exkluzivní zasedačka. 

Všechny základní informace o Lingottu najdete na stránkách pinacoteca-agnelli.it, k dispozici je i virtuální prohlídka malého muzea, které je na střeše bývalé továrny. Tu najdete na tomto odkazu. A na videu níže si pak ještě můžete připomenout slavnou filmovou honičku, kdy se po střeše proháněla trojici Mini pronásledovaná policisty. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Museo Mille Miglia: Kdybyste tu neslyšeli tikat hodiny, mysleli byste si, že se zde zastavil čas

Malé muzeum ve městě Brescia připomíná ikonický italský závod v jeho původní podobě
23.10.2023 09:33
|
0
Reklama

Jak cestovat přes hranice v covidové době? Jak ušetřit na testech? Mluvíme z vlastní zkušenosti

Bojíte se šťourání tyčinkou v nose na každých hranicích? Nebojte, není to tak hrozné
17.12.2020 08:25
|
0
Reklama

Muzeum amerických aut v Nové Bystřici ukrývá i DeLorean z filmu Návrat do budoucnosti

Najdete tady i káru Elvise Presleyho a oblíbený vůz největších gangsterů
05.08.2020 10:58
|
2

Váží asi 20 kilo a zabírá místo v kufru auta. Na podobné cestě ale může zachránit život!

Míříme až k hranicím Kyrgyzstánu a Číny, a proto jsou některé věci nezbytné - třeba elektrocentrála
19.06.2019 10:11
|
1

Co si Češi myslí o Rumunsku? Fotr na svém rumunském tripu vyzpovídal skupinku našinců pod lanovkou

Prý jsou za exoty, když jedou na dovolenou do Rumunska, ale to si rozhodně nemyslíme.
21.10.2024 15:04
|
1

Prohlédli jsme si Liaz předělaný na obytňák do nepohody za zhruba osm milionů. Tohle je jeho příběh

Na počátku stál záměr postavit obytňák na přežití, nakonec se z toho vyklubala komfortní základna.
21.10.2024 08:19
|
0
Reklama

Ceny benzinu a nafty v Evropě vzrostly v podstatě všude. Výjimkou je Finsko nebo Bulharsko

Nárusty cen se většinou pohybují v řádu desítek haléřů. V Belgii ale paliva zdražila zhruba o 1 Kč.
18.10.2024 08:00
|
0

Řidiče může překvapit zelená dopravní značka ukazující rychlost. Ani místní někdy neví, co znamená

Limit v zeleném kruhu zůstává britskou specialitou, ačkoliv se psalo, že se může objevit i jinde.
16.10.2024 08:03
|
5
Reklama
Fotr na tripu