Reklama
Atrakce

Už vás tradiční italské atrakce nebaví? Pak vyzkoušejte Apuánské Alpy a zdejší mramorové lomy

V okolí města Carrara i v jednom ze zdejších mramorových lomů řádil samotný James Bond
Zdroj: Lukáš Dittrich

Proč cestovat do Itálie? Protože nabízí úplně všechno od krásných pláží přes obrovské množství historických památek nebo muzeí až po velké hory, kde si v zimě člověk skvěle zalyžuje. O jídle snad ani nemá cenu mluvit. Spousta míst je ale doslova profláknutých, a proto je v sezoně navštěvuje obrovské množství turistů. Naštěstí se i v Itálii najdou také méně známé a mnohdy ještě zajímavější lokality. Cava Valsora, kam se dnes podíváme, je jednou z nich. 

Cava Valsora leží v Apuánských Alpách na západním pobřeží kousek nad Pisou u města Massa, Forte dei Marmi nebo Carrara. Zdejší hory jsou unikátní tím, že obsahují mramor. Italové mu oficiálně říkají marmo di Carrara, české označení je kararský nebo také carrarský mramor. Zatímco mramor jako takový se vyskytuje a těží i jinde, například v Řecku nebo v Turecku, tento italský druh se vyskytuje pouze ve zhruba šedesátikilometrovém pásu Apuánských Alp. V Cava Valsora si člověk může přesně prohlédnout, jak se mramor těží a co všechno to obnáší. Navíc je to celkem netradiční atrakce, která přinese vaší cestě zajímavé zpestření. 
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Vstup do Cava Valsora

Základní cena za vstup do Cava Valsora je osm eur. Děti do dvanácti let mají vstup zdarma a mládež od dvanácti do osmnácti let platí snížené vstupné pět eur. Podrobnosti o tomto lomu najdete na oficiálních stránkách cavavalsora.com

Luxus, ale také lepidlo nebo pasta na zuby

Lom Cava Valsora je docela malý a i když se tváří jen jako turistická atrakce, mramor se zde stále těží. Na první pohled upoutá pozornost obrovské množství drobných úlomků, které představují odpad. Jak nám vysvětlil náš průvodce Michael, s kararským mramorem je to celé poněkud složité. Existují totiž různé druhy lišící se obsahem uhlíků a tím pádem barvou. Nejcennější je ten zcela bílý a cílem těžařů je samozřejmě najít co největší kusy čistého bílého kararského mramoru. Jenže odhadnout dopředu, kde a kolik je tohoto nejcennější materiálu, dost dobře nejde. Jasno je až ve chvíli, kdy se s těžbou začne. 

Úřady navíc přidělují pouze určité území a v rámci těžby se nesmí změnit profil hor, aby se nezměnilo zdejší klima. Těžba je tak značně omezená a vzniká při ní spoustu odpadu. To jsou právě ty malé mramorové úlomky. Nicméně odpad je to v uvozovkách, protože se sváží do jedné zdejší továrny, tam se rozdrtí na mramorový prášek a ten se následně přidává do všeho možného. Asi se budete divit, kde všude tohle kamení končí. Michael jako příklad uváděl lepidlo, kosmetiku nebo třeba pastu na zuby. 

Využití tudíž existuje, ale protože jde fakticky o odpad, jeho prodejní cena je velmi nízká. Pokud by se tedy nepodařilo najít kvalitní bílý kararský mramor, těžba se nevyplatí. Mimochodem, kararský mramor se liší oproti řeckému a tureckému velikostí krystalů, které jsou viditelné na slunci, pokud kámen rozlomíte. Řecký mramor má údajně obrovské krystaly a je velmi tvrdý, zatímco ten turecký má zase krystaly miniaturní. Ten kararský představuje podle našeho italského průvodce ideální kompromis. Nic mramorového doma ani v redakci nemáme, takže to neumíme posoudit, ale budeme Michaelovi věřit. 

Bazén, mloci a krásné výhledy

Vstup do lomu Cava Valsora je na parkovišti na silnici SP4 u Passo del Vestito. Autem sem dojedete z města Massa za zhruba půl hodinky. Na parkovišti je zároveň také stánek s občerstvením a kupují se zde vstupenky. Cesta dolu do lomu a zpět zabere dvě až tři hodiny, my jsme ale využili možnost nechat se do lomu dovézt autem. Je to pohodlnější a rychlejší, nicméně se ochudíte o možnost kochat se během procházky parádními výhledy na okolní hory. 

Hlavní atrakcí lomu je zhruba sedm metrů hluboké jezero vzniklé z těžby. Kombinace mramoru, rovných stěn a křišťálové vody působí, jako kdybyste se ocitli v nějakém luxusním hotelu s netradičním bazénem. V tom zdejším se ale nekoupou turisté a návštěvníci, nýbrž mloci, kteří se tu usadili a jejich populace je pravidelně monitorována. Jezírko je poslední zastávkou na zdejší trase vedoucí z parkoviště dolů. Zastávek je tu celkem osm a u každé najdou návštěvníci informační tabuli nabízející další podrobnosti. Většinou jsou ale tyhle tabule pouze v italštině, na přání je ovšem možné domluvit průvodce, který všechno vysvětlí anglicky. 

Celá procházka probíhá v kamenitém a prašném terénu. Když zaprší, změní se prach na jemné bláto. Proto je doporučováno vzít si pořádnou obuv a za slunečného počasí určitě přijdou vhod také sluneční brýle. A pokud byste chtěli vědět o těžbě mramoru více, kousek od Cava Valsora je muzeum (Cava Museo Carrara) a lze tu navštívit další mramorové lomy. Každopádně pokud se do těchto končin dostanete, návštěvu mramorových lomů určitě nevynechejte. Místa to jsou skutečně působivá. 

Po stopách Jamese Bonda

V horách nad městem Carrara se natáčely také některé scény z Jamese Bonda. Konkrétně šlo o snímek Quantum of Solace z roku 2008. Filmařům posloužily jak místní krásné a velmi klikaté okresky, tak právě i jeden z mramorových lomů. Kromě samotné procházky do Cava Valsora lze zaplatit i větší výlet off-roadovými auty po ostatních lomech a průvodce vám ukáže, kde přesně se scény z Jamese Bonda natáčely. Více informací o těchto výletech najdete na tomto odkazu
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tátové je znají jako hračky, v muzeu Lamborghini si auta svého dětství konečně mohou prohlédnout

Expozice není úplně velká, ale nabízí vše od Miury po nedávné malosériové speciality
22.11.2023 08:29
|
1
Reklama

Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0
Reklama

Lingotto fascinovalo architekturou i střešní dráhou. Bývalá továrna Fiatu budí pozornost dodnes

Na střeše se natáčela část honičky z filmu Loupež po italsku
27.10.2023 10:56
|
0

Museo Mille Miglia: Kdybyste tu neslyšeli tikat hodiny, mysleli byste si, že se zde zastavil čas

Malé muzeum ve městě Brescia připomíná ikonický italský závod v jeho původní podobě
23.10.2023 09:33
|
0

Táboření na Slovensku: Mimo kempy lze spát na většině území, ale atraktivní lokality budou problém

Slovensko má pět stupňů ochrany přírody. Ten základní umožňuje přespávání ve volné přírodě.
14.04.2024 07:12
|
0

Korejský trip končí, Fotr se vrátil do Prahy. Víme, co bude dál

Bude se vybalovat, budou se zpracovávat materiály a plánovat další trip. Kam? Kdo ví...
13.04.2024 08:47
|
0
Reklama

Proč letos vyrazit do Německa? Důvodem může být výročí pádu Berlínské zdi, Chemnitz nebo Euro 2024

A také německý malíř Caspar David Friedrich slaví 250. výročí.
11.04.2024 09:30
|
0

Slovensko

Kdy, kde a za jakých podmínek se smí přespávat na divoko na Slovensku?
11.04.2024 07:58
|
0
Reklama
Fotr na tripu