Hyundai Staria HEV: Kosmický cestovatel vyměnil diesel za hybrid. Něco tím získal, něco ztratil

- Hyundai Staria používá stejný hybrid, jaký má nová generace Santa Fe.
- Oproti původnímu dieselu tak došlo ke zvýšení výkonu a citelnému zlepšení dynamiky.
- Hybrid funguje skvěle ve městě, naopak na dálnicích docela „žere“.
- S hybridem vypadalo z nabídky pro Starii také tažné zařízení.
- A zvýšila se i cena. Staria teď začíná od 1 159 990 Kč.
Pokud patříte k fanouškům Fotra na tripu, Hyundai Staria vám asi blíže představovat nemusíme. Pepa s tímto autem v roce 2023 objel Britské ostrovy v rámci šesté televizní série. Samotné auto dorazilo na náš trh o rok dříve a bylo kolem toho celkem velké pozdvižení. Velkoprostorové MPV nabídlo na tuhle kategorii neuvěřitelně futuristický vzhled a v kontextu tehdy nového Multivanu, který tlačil dopředu elektrifikované pohony a diesel se snažil upozadit, také zajímavou cenu. A jako jediný pohon v té době právě naftový čtyřválec o objemu 2,2 litru.
Dnes máme rok 2025 a ačkoliv Staria jako taková žádný facelift neprodělala, jedna podstatná novinka se tu udála. Diesel z nabídky zmizel a pod kapotu se nastěhoval full-hybridní systém. Speciálně u této kategorie, kterou obecně bereme jako auta v první řadě na dlouhé cesty, je to trochu kontroverzní. Takže zásadní otázkou je, jak to celé funguje a jakým je tahle kosmická loď cestovatelem.
Základní výhody přetrvávají
Dvě silné stránky jsme už zmínili, je to design a velikost auta. Vzhled Starie fakt nepotřeboval žádnou péči, protože i dnes, když se na tohle auto kouknete v kontextu jiných dodávek, je to absolutní sci-fi. Vím to, neboť jsem s autem podnikl cestu na Nové Mlýny jednu březnovou neděli, kdy krásně foukalo a bylo 20 (!) stupňů. Takže se sem sjeli všemožní surfaři z celého okolí a to znamená, že k vodě najedou nejrůznější dodávky. Většinou převládají Toyoty Proace a jejich příbuzní, starší Fiaty Scudo nebo rovnou velká Ducata. A pak v kontextu toho všeho stojí Staria. Designem se fakt vymyká.
Velkou výhodou vždy byla i velikost auta. Staria existuje pouze v jedné velikosti. Terminologií Volkswagenu bychom řekli, že je to provedení „extra Long“. I základní Staria totiž pořád o několik centimetrů překonává Multivan Long. Dlouhá je přes 5,2 metru. Z toho pramení velkorysý zejména podélný prostor.
Zmínit pak lze také obří okna. Boční jsou protažená tak hluboko do dveří, že jejich spodní hranu máte asi tak zhruba u pasu. Je to skvělá pojízdná rozhledna, ze které je výborně vidět. A dobře uvidí i malé děti v dětských sedačkách, za což vás určitě pochválí. Jen je tu jeden problém, když jsme u těch dětských sedaček. ISOFIX má Staria pouze na dvou krajních místech prostřední řady. Kdo hledá auto pro trojčata (nebo nedej bože vícerčata), asi bude muset hledat jinde.
Variabilita není úplně silnou stránkou
Tím se dostáváme k jedné z nevýhod, kterou si Staria nese od svého příchodu na trh. Variabilita interiéru je o kategorii níže oproti třeba zmíněnému Multivanu. Je to proto, že my se tady díváme na Starii jako na osobní MPV, která používáme jako klasická osobní auta, ale auto to je primárně korejské a v Koreji je to prostě obyčejná dodávka. A protože se nečekají obří prodeje, velké úpravy speciálně pro evropský trh se nekonaly.
Ve většině verzí tak má Staria tři řady sedadel a je devítimístná. Zadní dvě řady lze posouvat, ale jednoduše je vyndat možné není. A i kdyby to bylo možné, byla by ta sedadla dost těžká. Kromě posuvu můžete leda tak sklopit opěradla, přičemž opěradlo třetí řady je jeden velký kus. Kolejničky po celé podlaze, samostatná sedadla, posouvací stolek, nekonečné možnosti uspořádání interiéru... Multivan je prostě v tomto směru úplně někde jinde.
S prostorem ale problém není. Místa je na rozdávání všude (s výjimkou prostředního sedadla v první řadě). Naše auto mělo i elektricky otevírané boční dveře, ale pozor, ty mají jednu zradu. „Nevidí“ za sebe. Ve stísněných prostorech se vám může stát, že se dveře začnou otevírat do nějaké překážky (třeba do dopravní značky) a vy je musíte chytit, chvíli se s nimi přetahovat a když je přemůžete, dveře se zase automaticky zavřou. Nezůstanou v poloze, ve které je zastavíte. Elektrický posuv ovšem můžete vypnout přes tlačítko na stropě.
Protože je Staria opravdu dlouhá, tak i za třetí řadou zbývá spousta místa. Je to nějakých 75 cm a na šířku má kufr Starie 1,2 m. Takže se toho sem vejde fakt dost. Když sklopíte opěradla obou zadních řad, bezpečně se sem vejde věc dlouhá 2,5 m. Třeba takové surfovací věci typu plováků a plachet. Pochopitelně na tyhle radovánky se úplně nehodí světlé čalounění, ale v nabídce jsou i jiné varianty.
Tak jak je to s tím hybridem?
Nejprve si řekněme výhody. Hybrid kombinuje přeplňovanou benzinovou jedna-šestku a jeden elektromotor. Výkon? 225 koní. Původní diesel měl 178 koní. Dynamika je tak mnohem lepší. Zejména v rychlostech nad 100 km/h, tedy v těch dálničních, jede hybridní Staria mnohem lépe. Jenže v rozletu jí na nějakých 170 km/h utne omezovač. Multivanu stačí naftových 150 koní a v Německu je to auto schopné ukázat i 200 km/h.
Zásadní výhodou hybridu je provoz ve městě. Ten je krásně plynulý, protože auto jede často na elektromotor. Rozjezdy jsou tichounké, příjemné, pohodlné a spotřeba bude začínat klidně šestkou. Hybridní Staria tedy zvládá roli „Mama Taxi“ prostě skvěle. Na dálnici se ale situace trochu obrací. Zejména co se týká spotřeby.
Hybrid funguje i na dálnici velmi dobře. Především v rychlostech do 120 km/h. Problémem bývají dlouhá dálniční stoupání, kde je potřeba motor točit, klidně i na čtyři tisíce otáček. A to jsem jel v autě sám. Při rychlostech kolem 140 km/h se do těchto stavů dostanete častěji a kromě vyššího hluku vám značně naroste spotřeba. Příměstský provoz zvládá hybridní Staria za zhruba 7,5 l/100 km, na dálnici ale půjde téměř jistě přes deset.
Schválně tady zdůrazňuji svižnější cestování po dálnicích, protože se jednak v ČR běžně jezdí v levém pruhu 150 km/h, ačkoliv se u nás pořád dělá kolem oficiálního navýšení limitu na 150 km/h děsné „vofuky“, ale také proto, že právě možnost jezdit relativně rychle je jedním z hlavních kouzel těchto velkých MPV. Auta si kupují lidé, kteří s nimi chtějí jezdit jako s běžnými osobními vozy, jen potřebují více místa uvnitř. Hybridní Staria tuhle roli zvládá asi lépe než ta naftová, ale za cenu vyšší spotřeby.
A pak je tu jeden pro cestovatele velký problém
S příchodem hybridu se stala ještě jedna nemilá věc, která možná bude pro lidi hledající velké cestovní auto na dlouhé cesty (zejména ve stylu Fotra na tripu 6) dost zásadní. Hybrid nemůže mít tažné. Co přesně za tímto stojí, to popravdě nevím, ale baterie to nejsou. I hybridní Staria má vzadu plnohodnotnou rezervu, což je naopak velmi vítané. Navíc s přechodem na tenhle druh pohonu ani nedošlo k nárůstu hmotnosti. Dieselová i tato hybridní Staria váží v podstatě stejně. Asi za to může hybridní převodovka.
Starii HEV jsem si bral s takovým tím klasickým předsudkem, že takhle velká MPV mají mít diesel. Pro dlouhé cesty je to prostě ideál. Ale musím říci, že po sedmi dnech nejsem úplně přesvědčený o tom, že je to změna k horšímu. Jasně, kdo hledá auto na dlouhé cesty napříč Evropou, ten půjde stoprocentně jinam. Ale na druhou stranu často tato auta slouží i pro denní rozvážení dětí na kroužky a k tomu je hybrid určitě lepší. A nakonec když dojde na ty dlouhé cesty, obvykle to bývá jeden dlouhý přejezd a pak pomalejší popojíždění někde po okreskách. No a všude mimo dálnici hybrid funguje minimálně stejně dobře jako původní diesel a spotřebu má v těchto režimech dost podobnou.
Předsudky stranou, i tohle je dobré auto
V ideálním světě by v nabídce zůstal diesel a já bych mohl říci něco jako „ha, každý si vybere to své“. Jenže to není tento případ. Odsoudit Starii předem pouze za hybrid by asi bylo chybou, tedy pokud nemusíte na svém autě mít tažné nebo pohon všech kol, který u hybridu také chybí.
Za zkoušku ale Staria HEV určitě stojí. Jen s příchodem tohoto pohonu auto ztratilo oproti konkurenci některé své výhody. Dnes už stojí víceméně stejně jako naftový Multivan, který se navíc pořád nabízí i s dieselem, benzinem a jako plug-in hybrid. Ale když nic jiného, tak se elektrifikovaný pohon k futuristickému designu Starie hodí více než „rachtající“ diesel.
Zdroj: autorský text
Hyundai Staria: Technické údaje a srovnání
Všechny technické údaje včetně vnitřních rozměrů týkajících se hybridní verze Hyundai Staria najdete u našich kolegů z webu Autosalon.tv. Stačí kliknout na tento odkaz. Najdete tam také aktuální ceny a seznam všech výbav. A pokud vás zajímá srovnání s konkurencí, k tomu slouží autosalonový srovnávač. My jsme pro vás připravili srovnání Staria HEV vs. Multivan 2.0 TDI, ale naklikat si na porovnání můžete jakékoliv jiné auto.