Test Dacie Duster ve verzi obytňák. Vyzkoušeli jsme hybrid v kombinaci s tovární postelí za 40 tisíc
- Vyzkoušeli jsme kempovací box, který Dacia nabízí pro Duster v rámci příslušenství.
- S autem jsme vyrazili na podzimní víkend k vodě.
- Kempovací box je praktický, pěkně zpracovaný a postel dlouhá.
- Hybridní motor je mimořádně úsporný ve městě, na dálnici naopak leze spotřeba k deseti litrům.
Nejnovější generace Dacie Duster je revoluce. Ještě nikdy tenhle model neměl tak moderní techniku a bohatou výbavu, ještě nikdy nebyl k dispozici z hybridním pohonem, ale naopak je to také poprvé, co si do Dusteru nemůžete koupit vznětový motor. S příchodem nového Dusteru na trh pak souvisí také rozšířená nabídka kempovacího příslušenství. U Joggeru si Dacia vyzkoušela, že se tyhle doplňky líbí. Nabídla je také pro aktuální Duster a bude je mít i nový Bigster.
Samozřejmě tohle jsou věci, které nás dost zajímají. Půjčili jsme si proto Duster s postelí a vyrazili na víkend do Rakouska. To abychom důkladně vyzkoušeli jak tu postel, tak auto jako takové.
Je to krasavec!
Novou Dacii Duster už podrobně představili kolegové z Autosalonu. Ti byli na mezinárodní prezentaci a auto už vyzkoušeli také v českém prostředí. Nový Duster nakonec otestoval pro Autosalon i Pepa coby vrchní Fotr. Video najdete níže.
Nebudeme proto zabíhat do detailů, ale důležité je, že auto stojí na moderní platformě CMF-B, aby mohl být v nabídce i hybridní pohon. Dávno pryč jsou doby, kdy dacie recyklovaly starou techniku renaultů. Aktuální modely, včetně Dusteru, využívají to samé, co najdete u mateřské značky (nebo třeba u mercedesů).
Obrovskou revolucí pak prošel design. Z Dacií se stala auta, která si lidé začínají kupovat nejen kvůli ceně, ale právě kvůli designu. Nový Duster vypadá bez debat skvěle. Zejména v testované výbavě Extreme s měděnými detaily a velkými litými koly. Ta mohou být až osmnáctipalcová. U výbavy Extreme jde o symbolický příplatek ve výši 6500 Kč.
Oproti minulosti je pak úplně jiný také interiér. I ten na první pohled vypadá výborně, ale tady se levný původ značky už přehlédnout nedá. Všude je množství tvrdých plastů, detaily typu multifunkčních držáků YouClip nepůsobí zrovna nerozbitně a multimediální systém s desetipalcovým displejem, byť spolehlivě zvládá připojování telefonů přes Apple CarPlay, tak je poměrně pomalý. Displej přístrojového štítu (7") je pak ještě pomalejší. Těšit vás může ale třeba to, že spousta plastů na autě je recyklovaných.
Co na novou Dacii Duster říká Pepa coby vrchní Fotr? To najdete v reportáži, kterou natočil pro Autosalon.
No a co ten kempovací box?
Duster aktuální generace je poměrně velké SUV, přestože se mezigeneračně moc nezměnil. Nově je o 3 cm nižší, ostatní rozměry jsou víceméně stejné. S prostorem tak patrně nebude problém ani tehdy, pokud v autě vyrazí čtyřčlenná rodina na větší výlet. Vzadu je místa dost a kufr nabízí v základu objem 430 litrů v případě testované verze Hybrid 140. Největší zavazadelník nabízí benzinová předokolka TCe 130 (517 l).
Pokud předpokládáte, že s Dusterem budete jezdit na větší výlety, během kterých občas někde přespíte, patrně vás bude zajímat ono kempovací příslušenství. K dispozici jsou různé střešní nosiče, boxy na střechu a pak také kempovací box. Ten stojí 38 990 Kč a dodává se bez matrace. Za tu se připlácí 7790 Kč. Pokud by vám to bylo málo, můžete si za auto dokoupit ještě stan za 8990 Kč.
Kempovací box je udělán tak, aby se s ním i s matrací dalo jezdit bez větších omezení. Přesně tedy zapadne do kufru a i s matrací se to celé vejde pod plato zavazadelníku. Po rozložení postele dostanete lůžko dlouhé 1,9 m a široké 1,3 m. Rozložení by mělo trvat jenom pár minut. Bude to chtít ale trochu cviku.
Jak se to rozkládá a s čím počítat
Nejprve musíte někam odložit matraci a musíte z auta vyndat úplně všechno. Tohle je jedna z možných nevýhod. Zas tak dlouhý Duster není a aby se tam ta poměrně velká postel vešla, je potřeba odsunout přední sedadla úplně dopředu a ještě překlopit opěradla co nejvíc vpřed. Na zadní složená opěradla rozložíte část roštu, shora na to vložíte jakési příčky a celý rošt musíte podepřít připravenými nožičkami.
V praxi to znamená, že v autě následně v podstatě není prostor, kam uložit věci. Něco málo dáte možná na sedadlo spolujezdce, na podlaze ve druhé řadě překáží nohy od postele a pak už zbývá pouze prostor v základní bedně. Není vůbec malý a třeba kempovací křesílko se tam vejde úplně akorát. I tak se ale asi se při větším používání tohoto spacího boxu nevyhnete nákupu rakve na střechu, kam bude možné věci uložit daleko více pohodlně.
Jak se rozkládá spací paket pro Dacii Duster, to už jsme si ukázali dříve.
Rozložení postele bude na poprvé trochu hledání, ale pak už to skutečně zvládnete za těch avizovaných pár minut. Vzhledem ke zmíněným věcem je vhodné si dobře rozmyslet, kam a jak auto zaparkujete. Protože jak postel rozložíte, už s autem nikam nepopojedete bez toho, aniž byste museli část zase složit, což je trochu otrava.
V kombinaci s kempovacím boxem počítejte také s tím, že bude trochu práce ho do auta nainstalovat a případně vyndat. Já jsem tu bednu zkusil z auta vyndat sám, ale nepochodil jsem. Bedna je kvalitně zpracovaná a je udělaná z odolně vypadající překližky. To také znamená, že je to celé dost těžké. Navíc je box v kufru docela utopený. Než to celé rvát v jednom přes nakládací hranu ven, je určitě lepší udělat to ve dvou. Nedá se svítit, tohle prostě není kombi nebo MPV, kde bývá nakládací hrana v jedné rovině se dnem zavazadelníku a i těžký kempovací box tam zapluje relativně snadno.
A ještě jeden detail, o kterém je dobré vědět vzhledem k tomu, že cestování obnáší jízdy na delší trasy. Podle ceníku bude k hybridu dostupná dojezdová rezerva později, ale dostupná bude. V našem autě ještě nebyla, takže nevím přesně, kde má být uložená. Hybrid ale využívá prostor pod dnem pro uložení akumulátoru a v kufru je i 12V baterie. Předpokládám proto, že rezervu bude nutné vézt v kempovacím boxu, a to zase o něco zmenší prostor, kam uložit věci. Opravdu ale chcete jet na delší cestu bez rezervního kola?
Vyspí se i dlouháni
Na posteli se spí překvapivě dobře. Je totiž dostatečně dlouhá, takže jsem se sem natáhl i já se svými 185 cm vcelku bez problémů. Nad postelí je pochopitelně celkem málo místa. Dospělý se zde ani neposadí. To je ostatně také důvod, proč bych si do auta koupil tovární poměrně nízkou matraci. Je dostatečně pohodlná, má ještě přidané boční části vyplňující prostor vedle dveří a hlavně nic vyššího sem dávat nemá smysl. Centimetrů nad postelí je málo už teď.
A s tím souvisí ještě jedna potíž. Na postel se leze trochu komplikovaně, protože ani boční dveře, ani ty zadní nejsou nijak velké. Jakmile se na postel ale dostanete a natáhnete se, bude se spát dobře. Možná i dva se tu vyspí, já jsem tu spal s náhradními plachtami na surf. V noci si můžete svítit světýlkem, které je součástí příslušenství YouClip. A to se hodí. Lampička stojí 659 Kč.
Snídani nebo oběd si uvaříte klasicky za autem. Dacia nemá šuplíky, ale výklopné čelo. To pro menší kempovaní stačí. Já jsem si tam dal malý vařič, jídlo jsem měl uložené pod postelí, žádný problém. Jak dovaříte, necháte to vystydnout, zaklapnete čelo a můžete jít spát.
Takhle skvěle Duster ještě nejezdil
Nový Duster přinesl oproti předchůdci podstatné zlepšení také při jízdě. Je citelně tišší, komfortní, má výborné jízdní vlastnosti, solidní dynamiku a nabízí řadu asistenčních systémů. Hybridní pohon tento komfort povyšuje na novou úroveň, protože je schopný ve městě klidně polovinu času jet na elektromotor. Ve výsledku je pak auto plynulé jako elektromobil a ve městě má také vynikající spotřebu pohybující se pod pěti litry. I příměstská jízda se drží kolem pětilitrové hranice.
Pochvalu si Dacia zaslouží i za nezmenšenou nádrž. Ta je i u hybridu padesátilitrová, takže nebude nouze o chvíle, kdy vám auto bude ukazovat dojezd kolem tisíce kilometrů. Jenže jakmile najedete na dálnici, tohle číslo se začne fofrem snižovat, protože fofrem naopak naroste spotřeba. Ačkoliv i na dálnici působí systém tak, že hodně pomáhá elektromotor, atmosférická šestnáctistovka musí přiložit ruku k dílu více než dost a rázem jste na desetilitrovém průměru. Možná pojedete za devět.
Dacia prezentuje hybrid jako náhradu za diesel. Pokud někdo někdy měl Duster jako auto na dlouhé cestování, ten asi úplně spokojený nebude. Čistě dálniční jízda hybridu nesvědčí, respektive jeho spotřebě nesvědčí. Ale všichni víme, že většina zákazníků měla tohle auto spíš na dojíždění a kratší trasy a tam je hybrid komfortnější, příjemnější a hlavně úspornější. Jinak i na dálnici Duster jede pěkně. Jen občas systém spadne do režimu, kdy se spalovací motor najednou roztočí do velmi vysokých otáček a začne být hlučný.
Úplně se mi nepodařilo přesně vypozorovat, kdy se tohle děje. Asi to bude mít co dočinění s dobíjením akumulátoru. Zas tak často se to ale nestává a kdykoliv jindy působí hybridní Duster i na dálnici dynamicky a je tichý. Kvůli konstrukci převodovky, která má 4 rychlosti pro spalovací motor a 2 pro elektromotor z auta ale více než 160 km/h nedostanete. Je to trochu paradox. S výkonem 140 koní je to nejsilnější motorizace, ale maximální rychlost má z celé nabídky nejnižší.
Dacia Duster: Technické údaje, ceny, rozměry
Veškeré informace o nové generaci Dacie Duster najdete v katalogu našich kolegů z Autosalonu. Ten obsahuje technické údaje všech motorizací, aktuální ceny, naměřené rozměry interiéru a auto si můžete v porovnávači porovnat i s jinými modely, které jsou dnes v prodeji. Všechny tyto informace o Dacii Duster najdete na tomto odkazu.
Duster je výborný, kempovací box je na zvážení
Nová Dacia Duster je povedené auto. Je pěkné, prostorné, dobře jezdí. Na dlouhé cesty asi bude nakonec lepší tříválec na LPG, který bude i na dálnicích úspornější a protože má dvě nádrže (na benzin a na plyn), nabídne i opravdu dlouhý dojezd.
Hybrid stojí stejně jako jediná čtyřkolka v nabídce (TCe 130 4x4). Zájemce tak čeká dilema, čemu dát přednost. Pro běžné cestování bude hybrid asi lepší volbou. Nebo minimálně bude úspornější možností. Hybridní Duster tako jako jediný v současné nabídce využívá automatickou převodovku. Ostatní varianty mají manuál.
Potěšitelná je pak i cena. Nejvyšší výbava Extreme stojí u testovaného hybridu 622 900 Kč, ve výbavě Expression vyjde hybrid na méně než 600 tisíc. Klasický benzinový čtyřválec TCe 130 se ve stejné výbavě blíží hranici 500 tisíc. Nabídka je to velmi zajímavá.
Kempovací box je také zajímavá věc, ale dobře si rozmyslete, jak vaše kempování bude probíhat. Na menší pobyty takové spaní určitě stačí, ale je zde řada kompromisů vyplývajících prostě z toho, že chcete spát v relativně malém autě. Ideální použití je přesně takové, jaké jsem v rámci testu provedl já.
Pokud potřebujete na své výlety věci, které se do interiéru nevejdou a které tedy musíte dát na střechu (surfy, kajaky...), pak dává smysl řešit kempovací box a spát uvnitř auta. Pokud ale chcete jen kempovat, pak bude lepší koupit střešní stan. Za cenu kolem 50 tisíc se dají sehnat zajímavé kousky, budete mít uvnitř více prostoru, lépe se do stanu poleze a nakonec i ta instalace do auta asi bude jednodušší.
Zdroj: autorský text