Reklama
Ostatní

Když fotr testuje ryze maminkovské věci aneb s kočárkem Thule Urban Glide 3 do přírody i na pivo

Zpětnou vazbu od nejpovolanějšího, tedy od našeho děcka, jsme ještě nezískali. Neumí mluvit.
Zdroj: Lukáš Dittrich

Jednu věc si pojďme vyjasnit hned na úvod. Už snad sedmnáct let se coby píšící novinář věnuji primárně autům. Vyzkoušel jsem a otestoval všechno možné, jenže „změna je život“ a „všechno je jednou poprvé“. A tak když přišlo na prvního potomka, přišlo také na první test něčeho, co mne do letošního roku absolutně vůbec nezajímalo - došlo na kočárek. Chci tím říci, že pokud existuje něco jako kočárkový odborníci, kteří přesně ví, co se u toho kterého kočárku má sledovat a podle čeho se má kočárek hodnotit, tak to já fakt nejsem. Ale takhle při hledání různých informací týkajících se dítěte a mateřství se mi občas zdá, že „modrý koník“ zuřivě expandoval a zaručené rady od samozvaných odborníků s vlastním vysokým míněním a zasloužilých matek/otců najdete všude možně snad až příliš. Takže je možná dobře, že jsem absolutní kočárkový amatér a spíše než nějaký test tohle berte jako takový důkladnější popis kočárku, který jsme nakonec zvolili. Jmenuje se Thule Urban Glide 3, spolčenost nám dělá pár měsíců, takže už máme něco najeto.

Jaké tedy jsou naše první zkušenosti? 

Proč zrovna tenhle Urban Glide?

Dnešní doba je v některých ohledech svým způsobem složitá. Když jsme začínali řešit právě kočárek nebo dětskou sedačku, jednou takhle večer jsem si k tomu sedl a za dvě hodiny jsem raději počítač zahodil někam do kouta, protože jsem během chvíle našel takové strašlivé množství nejrůznějších možností, že se v tom člověk hned ztratil. Mapování trhu tedy rychle vzalo za své, rozhodování bylo potřeba zjednodušit. 

Základní požadavek vycházel z míst, kde se pohybujeme nejčastěji, a sice po vesnici kousek za Prahou, kam nám sice už dorazily vymoženosti typu cyklostezek a chodníků, ale raději ujdeme nějaký ten kilometr mezi pole na prašnou cestu nebo do lesa. Případně popojedeme pár zastávek vlakem nebo kousek autem a časem dojde i na delší cestovní výlety. Prostě kočárek bude často jezdit i mimo chodníky. Tím pádem možná praktické a skladné městské kočárky nepřichází v úvahu. Samozřejmě to chtělo také takovou tu kočárkovou kombinaci, abych s rostoucím děckem tohle vybírací peklo nemusel absolvovat znovu. A určitě se hodilo něco, s čím se dá bez potíží alespoň rychle chodit, pokud ne rovnou přímo běhat. Mám radši jiné sporty, ale je evidentní, že výhledově budou pro paní domácí k nezaplacení chvíle, kdy já spolu s děckem na moment zmizíme z domu a když to tudíž půjde zkombinovat alespoň s nějakým sportem, bude to ideální. 

Nebudu zastírat, že v rozhodování sehrála roli i značka samotná. Přece jen mi je jméno Thule vzhledem k mnohaletým zkušenostem s auty tak nějak bližší, protože už tu značku mám a sám doma nějaké to jejich příslušenství na auto používám. Vždy mne trochu naštve, že ty věci jsou docela drahé, ale zase je používám dlouho a vypadají spolehlivě. Tedy na trhu určitě bude nějaká podobná alternativa, možná bude i levnější, ale nám se Urban Glide 3 vzhledem ke všemu zmíněnému zdál jako ideální. Mimochodem, Thule má i městský kočárek nebo naopak kočárek připravený vyloženě pro běhání. Urban Glide 3 (je to vlastně aktuální nová generace) mi připadá jako takový nejvíce univerzální. 

Kdybych byl influencer, udělám...

...takzvaný unboxing. Tedy natočím akční video, jak kočárek přišel a jak z něj hezky jeden po druhém sundávám ochranný igelit. Jenže spolu s kočárkem k nám dorazil i čáp, takže na tohle fakt nebyla nálada (a influencer nejsem). Každopádně kočárek se prodává jako základ pro větší děti, plus lze dokoupit korbu pro novorozence. Nebo si to můžete objednat jako celou sadu, což byl náš případ. Trochu mne překvapilo, že řidič doručovací služby do telefonu říkal, že veze paletu, ale tak se to dodává. Přece jen je to trochu větší věc. 

Před domem nám tedy jednoho dne opravdu přistála paleta s dvojicí rozměrných krabic s rozebraným kočárkem. Jeho sestavení je ale dílem okamžiku. Kočárek je fakticky složen tak, jak ho budete později skládat ve chvílích, kdy budete cpát do auta kromě kočárku samotného také tisíc jiných užitečných věcí, protože jedete na víkend na chatu a berete pro dítě samozřejmě jen to nejnutnější. Takže se při sestavování aspoň seznámíte s tím, jak na to. V praxi to znamená nacvaknout kolečka a to je vlastně všechno.

Pokud kočárek kupujete pro novorozence a máte k němu korbu, pak pravděpodobně demontujete látkovou sedačku ze základního rámu, aby vám tam nepřekážela. Sedačka je ale v rámu jen nasunutá v příslušných drážkách a když na to přijde, údajně lze korbu nasadit na kočárek i tehdy, pokud na něm je sedačka, což jsme ale nezkoušeli. Pokud máte doma už trochu větší děcko a k tomu novorozence, tahle možnost by se vám každopádně mohla líbit. Korba se pouze zacvakne do dvou hlavních držáků. Do stejných držáků lze přes adaptéry nasadit i dětskou autosedačko/vajíčko, nebo také takové to „zábradlí“, pokud sem usadíte už větší ratolest. 

Základní vlastnosti, základní výbava

Jedním z důvodů, proč jsme sáhli po Urban Glide 3, byla také skutečnost, že bydlíme ve starém rodinném domě a kočárek parkuje v garáži vedle starého auta. Při výběru je na vaše obydlí docela dobré myslet, protože tenhle kočárek vážně není z nejmenších a rozměry by mohly být problém. Jde zejména o šířku v nejširším místě, což je dvojice koleček na zadní nápravě. V tomhle místě je oficiálně udávaná šířka 69 cm (jen tak ze zvědavosti jsem to změřil a je tomu skutečně tak). U nás doma to není problém, ale třeba u rodičů v paneláku už se kočárek uklízel do sklepa trochu obtížně, protože byl prostě příliš široký. Potíž může být třeba ve starých domech ve výtahu. 

Kočárek má samozřejmě spodní nosič (nebo jak to nazvat), kam se toho vejde opravdu hodně. Neměli by se tam dávat ale věci těžší než 7 kg, což si nejsem jistý, že jsme úplně vždy dodrželi. To víte, když jedete do sámošky, tak ta mlíka přece v ruce tahat člověk nechce, že ano. Základní kočárek má také brzdu na zadních kolečkách. Kromě té „parkovací“ tu je i něco jako „provozní brzda“. Původně jsem si nebyl jistý, k čemu to je dobré, ale zrovna když jdete s kočárkem naloženým dítětem a ještě nákupem z kopce, hodí se to více než dost. A to je naše děcko pořád docela malé.

Když budete pospíchat, nebo rovnou běhat, máte pro jistotu na madle ještě popruh na zápěstí. Ani po několika měsících si nejsem jistý, jestli tuhle věc chci používat. Vědomí, že když vám kočárek vyklouzne z ruky, tak vám neujede, je příjemné. Ale na druhou stranu představa, že někde poběžím a zakopnu s kočárkem navlečeným na ruce, mne naopak trochu děsí. Urban Glide 3 má přední kolečko otočné, takže se s ním dobře manipuluje. Kolečko se dá také zamknout. Na rámu se píše, že to má člověk udělat právě před tím, než vyrazí na pravidelnou dávku denního běhu, ale my to používáme hlavně při takovém tom uspávání dítěte ve stylu „sedím na židli a nohou posouvám kočárek dvacet čísel tam a dvacet zpátky“. Na fotkách je vidět ještě taková malá taštička na řídítkách pověšená na madle, která oficiálně ke kočárku nepatří. Tu jsme tam přidali, protože jsme chtěli něco na drobnosti typu klíčů nebo mobilu. Další příslušenství pak zahrnuje různé drobnosti včetně třeba držáku nápojů, který se mimořádně osvědčil.

Madlo je nastavitelné v šesti různých polohách. Ta nejnižší je zhruba 90 cm nad zemí, ta nejvyšší je o 20 cm výše. Madlo lze sklopit ještě do polohy určené pro přepravu. Tohle se velmi osvědčilo. Protože píšu i ke kolegům na Autosalon, tak jsme kočárek během posledních čtyř měsíců cpali do mnoha různých aut. I do poměrně velkých MPV, jako je třeba nový Ford Tourneo Courier nebo nejdelší verze Land Roveru Defender, se kočárek vejde nesložený, ale kdyby nešlo madlo takto sklopit, tak nezavřete dveře. V nejmenší možné složené variantě zabírá kočárek (bez korby) prostor o velikosti 88 cm na délku, 58 cm na šířku a 31 cm na výšku. Samozřejmě se sundanými kolečky. Ta se na nápravu jednoduše nacvaknou/vycvaknou. Jen nesmíte mít na kočárku „zataženou ručku“.

Obří korba na malé dítě, nebo?

Korba mi v prvních momentech přišla až přehnaně velká. Naše malá ratolest se ve své pohyblivé posteli o rozměru 76 cm na délku a 32 cm na šířku doslova ztrácela. Jenže během pěti měsíců se ratolest natáhla o 16 cm a najednou už to začíná být tak akorát. Korba se dá výškově složit, je na to takový pěkný mechanismus. V korbě je měkká podložka, kterou z kočárku jednoduše vyndáte a po rozepnutí zipů můžete vyndat i celou vnitřní část. Pokud se více pohybujete v přírodě, brzy zjistíte, že pod tou malou matrací je docela slušný nepořádek třeba v podobě listí. 

Na zimu se hodí možnost kočárek „zadeklovat“, pokud by pršelo více, Thule prodává na kočárek i pláštěnku. Stříšku lze také nastavit do několika poloh a má ještě jakýsi výklopný kšilt. Pokud budete mít slunce v zádech, tohle se také bude hodit, jinak bude svítit ratolesti přímo do obličeje. Stříška má na své přední straně dva zipy. Ten první umožní sklopit stříšku ještě o něco více vpřed, ten druhý pak odkryje síťku, kterou třeba předchozí generace neměla. Používáme to právě pro chvíle, kdy je slunce nízko a ani kšilt nestačí, takže musíme dopředu přehodit nějakou plínu nebo ručník. Na přední straně se dá pak kočárek odkrýt, aby se děcko uvnitř neuvařilo. 

Stříška zároveň slouží jako madlo. Takže když dítě v kočáru usne, lze ho jednoduše přenést i s korbou do domu a nechat ho spát. Každá minuta spánku se podle naší skromné zkušenosti vyvažuje zlatem. Spánkové nároky se u našeho dítěte ale v průběhu času poněkud změnily. Jeden čas to vypadalo, že jinde než v kočárku spát nehodlá, takže jsme dokonce na chvíli pověsili korbu za tohle madlo na trám do obyváku, čímž vznikla taková hezčí kolébka. Po čase si ale děcko vzpomnělo, že naopak v kočárku zásadně spát nebude. Člověk se fakt nenudí. 

Osvědčil se?

Zatím ano. Na chodníku nebo na nějaké cyklostezce je pěkně stabilní, vypadá bytelně a jízdu po lese nebo po loukách také zvládá. I v písku po pláži jsme ho tlačili a nebyl to velký problém. Zatím jsem objevil jedinou problematickou situaci, a to jsou schody nebo obrubníky. Může za to jen jedno přední otočné kolečko. Když na nějaký schod najedete trochu nešikovně tím předním kolečkem a pak zvednete ta zadní, kočárek má tendenci překlopit se do strany. Je dobré o tom vědět. Třeba před nastupováním do vlaku nebo do MHD pomůže uzamčení předního kolečka. Thule ale nedávno přidalo do nabídky Urban Glide s dvojicí předních koleček, takže jestli jezdíte často přes obrubníky, asi to bude lepší volba. 

Druhým potenciálním problémem by mohla být už zmíněná velikost, ale to je myslím daň za stabilitu i při rychlejší chůzi nebo při běhu. Jestli si teď říkáte, že vás běh nezajímá, nejste přece žádný olympionik, tak vás mohu ubezpečit, že to nejsem ani já. Ale jak jsem byl rád za tuhle vlastnost ve chvíli, kdy se naše obyčejná procházka změnila ve sprint domů, protože se přihnala bouřka. A také si myslím, že velikost a stabilitu naplno doceníme později ve chvíli, kdy naše skvělé dítě ještě více naroste, ztěžkne a přesedne do sedačky. Tak vám o tom pak ještě třeba něco napíšu. Jinak se mi líbí hlavně ta univerzálnost, díky které se s kočárkem dobře jezdí prakticky všude. Je to takový kočárkový Land Rover Discovery. Pohodlný na krátké i dlouhé trasy, terénu se nebojí a zvládne i velký náklad. 

Oficiální cena kočárku Thule Urban Glide 3 je 21 tisíc za základní kočárek, korba stojí 7620 Kč. Nakonec to asi nejsou až tak strašné peníze, na trhu lze najít i mnohem dražší kočárky. Navíc se zdá, že případný prodej jako „ojetina“ by nemusel být problém. Už dvakrát nám kočárek obdivovala úplně cizí kolemjdoucí dáma, což mne teda v životě nenapadlo, že by se mohlo stát. Ale pak mi moje maminka řekla, že si koupila kočár veterán (přece nebude vozit děcko v tak obřím kočáru, jako je ten náš) a že s ním už byla na veteránském srazu. Takže možné je evidentně úplně všechno. 

Zdroj: autorský text

Thule Urban Glide 3: výhody/nevýhody

Výhody

  • Stabilní i při rychlé chůzi nebo běhu 
  • Dobře se s ním jezdí po trávě, dlažebních kostkách nebo třeba v lese 
  • Působí bytelně 
  • Řada chytrých detailů a příslušenství 
  • Dobře vypadá 
Nevýhody
  • Kočárek je poměrně velký 
  • Najet na schod/obrubník může být problém 
  • Pro někoho vyšší cena 
  • V korbě by se hodilo „okénko“, aby dítě mohlo koukat a vydrželo uvnitř déle 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Češi mají jeden z nejsilnějších pasů na světě. Závidět nám mohou Slováci, Chorvati nebo Američané

Český pas umožňuje bezvízový vstup do 187 zemí světa.
25.07.2024 11:41
|
1
Reklama

Trip s dětmi a obytkou: Přes Rumunsko až do Řecka a přes Albánii a Chorvatsko zpátky

Přes prázdniny jsme vyjeli na třítýdenní trip naší malou obytkou do Řecka.
07.07.2024 10:04
|
0
Reklama

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
09.04.2024 06:35
|
0

Přežije SsangYong tuhle hrůzu? První šokující výsledky extrémního testu v tureckých horách

Až po strop zaplněn bagáží a s boxem na střeše. Navrch 10 000 kilometrů po nedokonalých cestách
06.01.2021 14:48
|
9

V Hannoveru jsme prozkoumali modernizovaný VW Grand California. Český trh na něj zatím čeká

Hlavní novinky vycházejí z modernizace Crafteru jako takového. Prodej odstartuje během podzimu.
18.09.2024 11:04
|
0

Volkswagen v Hannoveru ukázal novou generaci auta, které je pro spoustu lidí základem cestování

Kromě Caravelle představil Volkswagen také nový Transporter T7. Předprodej začne na podzim.
16.09.2024 12:16
|
0
Reklama

Ani déšť nás nezastaví: Kam vyrazit a co podniknout o víkendu, na který hlásí jenom a pouze déšť

30 tipů na výlety po celé ČR, během kterých se pobavíte a zároveň schováte před deštěm.
13.09.2024 08:15
|
0

Fotr si na vlastní půllitr vyzkoušel pivní ráj s pivní fontánou. Najdete ho v nečekaném státu

Věděli jste, že Slovinsko je chmelařská velmoc, kde pivo teče proudem jen tak v parcích?
12.09.2024 08:25
|
0
Reklama
Fotr na tripu