Reklama
Auto

Pracák, sídlo šlechty, ale také místo zrození Fiatu. Nenápadný palác v Turíně má pestrou historii

Palazzo Bricherasio není turisticky vyhlášený, ale má zajímavou historii. Hlavně pro fanoušky Fiatu.
Zdroj: Lukáš Dittrich, Fotrnatripu.tv

Místa popsaná v článku

  • Palazzo Bricherasio je dům s velmi zajímavou historií. Najdete ho v Turíně. 
  • Právě zde byla založena automobilka Fiat. 
  • Dům je ze 17. století a mnohokrát změnil majitele i účel. 
  • Jeden čas fungoval jako taková sociálka nebo pracák, dnes zde sídlí banka. 
  • Vnitřní prostory jsou přístupné v době konání různých akcí. 

Turín zdaleka není turisticky tak vyhlášený, jako jiná italská města. Ale svůj půvab má. Minimálně pro mě. Hrozně se mi líbí, jak se tady míchají klasické historické památky s průmyslovými budovami, které už jsou dnes také mnohdy hodně staré.

Navíc spousta těchto industriálních lokalit souvisí s rozvojem automobilů. Vtipně to ukazuje turínské národní automobilové muzeum MAUTO (Museo Nazionale dell'Automobile), které má ve svých útrobách expozici ukazující, kde všude se v Turíně psala historie aut. Expozice se jmenuje Autorino. 

Nedávno jsem se do Turína znovu vypravil především kvůli tomu, abych se podíval do budovy, kde se tyhle dvě stránky města tak trochu spojují. Dům se jmenuje Palazzo Bricherasio a je to přesně to místo, kde v roce 1899 bylo partou italských chlapíků podepsáno založení automobilky Fiat. 

Nenápadný, přístupný jen někdy a krásný

Palazzo Bricherasio asi nebude první památkou, na kterou se při návštěvě Turína půjdete podívat. Popravdě, na pohled je to jen jeden z mnoha historických domů v centru města. Bylo to nakonec vidět i při mojí návštěvě, kdy těch pár turistů, kteří v půlce listopadu do Turína zavítali, mířilo spíše na nedaleké náměstí San Carlo. A pokud už zamířili sem, tak primárně do zdejší restaurace. 

Vnitřní prostory paláce totiž nejsou běžně přístupné, protože budova patří společnosti Banca Patrimoni Sella a banka zde má své kanceláře. Banka ale také provozuje umělecké oddělení, které pořádá výstavy a různé akce a právě během nich je možné navštívit i vnitřní prostory tohoto paláce.

„Akce pořádáme nejen uvnitř budovy, ale i venku. Většinou jde o výstavy současného umění, obvykle sochařství. Takové výstavy děláme řekněme každých šest měsíců. A každý měsíc se snažíme uspořádat alespoň jedno mimořádné otevření pro vnější veřejnost,“ vysvětlovala během mé návštěvy Gaia Griseri z uměleckého oddělení, které mne interiérem paláce provedla. 

Veřejnost ale může vždy navštívit alespoň nádvoří. Vchod je to docela nenápadný z ulice Via Giuseppe Luigi Lagrange. První umělecká díla jsou vystavena právě už tady v průjezdu. To nejzajímavější je ale v prvním patře, kde kdysi bydleli přímo italští šlechtici. 

A tak pokud budete mít štěstí a dostanete se dovnitř, otevře se vám mocně zdobené schodiště plné obrazů. V prvním patře na vás dýchne taková historicky útulná atmosféra. Jo, pracovat v těchto místnostech může být celkem fajn. Je mi jasné, že tady to bude asi docela běžné, ale jinak to je podobné, jako kdybyste měli kancelář někde na zámku. 

Stopy historie automobilky Fiat

Palazzo Bricherasio je místo, kde bylo podepsáno založení automobilky Fiat. Stalo se tak přesně před 125 lety. Nedaleké nádraží Porta Nuova sloužilo jako stanice, kam přijíždělo množství lidí, kteří ve Fiatu hledali práci. Zhruba tři kilometry od Palazzo Bricherasio je pak muzeum Centro Storico Fiat, které je v objektu, kde automobilka začínala s výrobou. Budova je na rohu ulic Corso Dante a Via Gabriele Chiabrera. Muzeum je ale dočasně uzavřené. O dalších zhruba 5 km dále je pak ikonická bývalá továrna Lingotto. 

Příběh dokumentovaný deskou na krbu

Palazzo Bricherasio je dům postavený někdy kolem roku 1630. Kdy přesně byla stavba zahájena a kdy byla dokončena, to se s úplnou jistotou neví. Má se ale za to, že stavba byla dokončena v roce 1636. Právě tento letopočet je zobrazen na jedné desce umístěné na krbu. Deska zároveň obsahuje iniciály A. B., což je pravděpodobně jméno prvního majitele, a obsahuje také symboly rodů, které dům postavily. 

„Kolem roku 1600 žil v Savojsku král, který se oženil s francouzskou šlechtičnou, byla to jistá Cristina di Francia. Dva panovníci chtějí přinést prestiž a udělat z Turína město podobnější Paříži. A jak na to? Rozdají pozemky kolem historického centra šlechtickým rodinám, které si zde mohly postavit své paláce, jako je tento. Tato deska nám tedy pomáhá pochopit, že panovníci, kteří byli provdáni za Francouzku a byli to Savojci, darovali tento pozemek rodině a ta si tu pak postavila palác,“ říká Gaia Griseri během čekání, až se uvolní Sala Fiat. Ta mne samozřejmě zajímá vůbec nejvíce. 

Deska na krbu je v místnosti, která se jmenuje Sala delle cineserie. Je to vlastně docela malá místnost, ale i tady jsou všude nejrůznější obrazy. Právě v těchto prostorách různí šlechtici bydleli a podle toho to vypadá. Palác ovšem často změnil majitele, takže se zde míchají různé styly. Každý si to tady upravil podle sebe přesně tak, jak to děláme i dnes. 

Jméno Bricherasio má palác podle posledního ze šlechtických majitelů. V roce 1855 dům koupil jistý Luigi Caccherano di Bricherasio. Ten měl dceru Sofii di Bricherasio a syna Emanuele di Bricherasio. A tím se pomalu dostáváme k momentu, který je pro automobilku Fiat tak zásadní. 

Fiat vznikl přesně v této místnosti

Čekání na Sala Fiat a prohlížení ostatních místností ukončil moment, kdy se otevřeli dveře, skupina asi bankéřů se vyhrnula ven a Sala Fiat se uvolnila. Banka tuto místnost používá pro různá setkání. Je to taková pěkná zasedačka a vlastně tohle využití není daleko od původního účelu. 

Emanuele di Bricherasio, který byl hodně nadšený do aut, zde totiž měl svou pracovnu. No a v roce 1899 právě tady podepsal se skupinou svých aristokratických kamarádů, jak říká Gaia, založení automobilky Fiat. Tenhle moment připomíná nejen název místnosti, ale hlavně velký obraz pověšený na stěně, který nemůžete přehlédnout. Emanuele di Bricherasio je ta osoba uprostřed v bílém saku. Obraz ale není originální. Ten si pochopitelně uchovává ve svém archivu Fiat. 

„Jestli chceš, tady jsme udělali takové schéma, které popisuje všechny osobnosti na obrazu,“ ukazuje mi Gaia brožuru odloženou pod obrazem. Fotku schématu najdete v galerii. Snadno si tak můžete dohledat, který z těch aristokratických kamarádů je Giovanni Agnelli. Tohle jméno se asi každému okamžitě vybaví, když se řekne Fiat, ale Gaia připomíná, že se k tomuto projektu dostal vlastně trochu náhodou. 

„Lidé na obrazu jsou ti, kteří projektu věřili a kteří do něj vložili počáteční kapitál. V určitém okamžiku ale jeden z těchto přátel odchází a tak jedno místo zůstává neobsazené. Právě v tento moment se přidává Giovanni Agnelli.“ Mimochodem, obraz nakreslil malíř Lorenzo Delleani, který byl v té době v oblasti Piemont velmi slavný. Zároveň to byl učitel Sofie di Bricherasio, která také malovala obrazy. 

Palác se do historie Fiatu vrátil ještě jednou

Turín je plný automobilky Fiat a jak říká Gaia, pro místní je docela emotivním zážitkem podívat se na místo, kde to celé začalo. Pokud máte alespoň trochu rádi auta a budete mít příležitost se sem podívat, myslím, že to ani vás nenechá chladnými. Atmosféra historického okamžiku je tu všudypřítomná. 

Gaia zároveň přidala v rámci svého (jinak skvělého) vyprávění ještě jednu zajímavost. V roce 1950 se totiž palác spojil s automobilkou Fiat znovu. Tehdy ho využívala jistá dobročinná organizace pomáhající lidem v nouzi. V té době do Turína mířilo množství lidí z jiných částí Itálie, protože zde díky rozvoji průmyslu byla spousta pracovních míst. Palazzo Bricherasio dobu tedy sloužil jako taková sociálka nebo pracovní úřad. Lidé, kteří byli později najímáni jako pracovníci ve Fiatu, zde mohli například zdarma přespat. 

Další články

Cestovatelský speciál Fiat trip, 125. výročí

Palazzo Bricherasio a další místa popsaná v článku jsme navštívili v rámci cesty, kterou jsme podnikli u příležitosti 125. výročí automobilky Fiat. Během ní jsme kromě Turína okoukli také další místa spojená s Fiatem například v okolí městečka Trino a ve Veroně. Na cestu jsme si vzali nový Fiat Dobló Panorama. Tlačítko „další články“ vás nasměruje na stránku, kde se postupně objeví další články zařazené do tohoto speciálu. 

Další články

Z paláce směr Porta Nuova

Část paláce, která je alespoň občas přístupná veřejnosti, není příliš velká. Přesto prohlídka historických místností zabrala zhruba hodinu. Gaia se vrací ke své všední práci a já  vyrážím ven udělat pár fotek budovy. Na jednom rohu pak ještě potkávám malou informační desku, která jen hodně stručně připomíná, o co tady jde. Ale je dost snadné ji přehlédnout. Tahle deska pak ještě říká, že v polovině 90. let palác prošel renovací. 

Protože jsem auto zaparkoval kousek od nádraží Porta Nuova, jdu se tam ze zvědavosti také podívat. Nádraží je totiž s historií Fiatu také spojené. Jak jsme si už řekli, právě sem ze všemožných částí Itálie mířili všichni, kteří chtěli v automobilce pracovat. Historická budova je z roku 1853 a je fakt krásná. Pokud pojedete do Turína vlakem, pak pravděpodobně vystoupíte právě tady. 

Po cestě na nádraží člověk snadno pochopí, proč zrovna Palazzo Bricherasio sloužilo jako první cíl lidí, kteří na Porta Nuova dorazili a kteří chtěli v Turíně najít práci a v konečném důsledku i lepší život. Z nádraží to je totiž do paláce zhruba půl kilometru. Vystoupíte, ani ne deset minut jdete pěšky rovně a jste tam. 

Před nádražím je ještě menší park Giardino Sambuy. Je to místo, kde dříve byla točna tramvají, což je na první pohled dobře patrné. Zdá se, že se tady scházejí místní a stejně jako třeba u pražského Hlavního nádraží se tu drží i místní pochybné existence. Jeden takový italský pobuda mi nabízí, že mu mám dát foťák a on mne vyfotí. Říkám, že to rozhodně neudělám a dostane se mi laskavá odpověď „vafanculo“. Překládat to raději nebudeme. 

Ďáblův most jako bonus

Na rozdíl od minulých návštěv jsem tentokrát v Turíně nebydlel v apartmánu, ale vypravil jsem se sem s Fiatem Dobló. Protože to je malý užitkáč, dal jsem si do něj svůj podomácku vyrobený kempovací box a spal jsem v autě. Takže bylo potřeba najít nějaký kemp, což takhle v polovině listopadu není úplně jednoduché. Kemp jsem nakonec našel asi půl hodiny jízdy od Turína ve městě Lanzo Torinese. Takže pokud se sem někdy vypravíte a budete chtít kempovat, tohle může být jedna z možností. 

Na bližší prohlídku Lanzo Torinese nebyl čas, protože tahle cesta byla hlavně o Fiatu a místech s automobilkou spojených, ale byla by velká škoda nepodívat se alespoň na místní hlavní atrakci - Ponte del Diavolo. Je to most vysoký 16 m a dlouhý 65 m. Legenda praví, že byl postaven dvakrát a dvakrát spadl. Až pomoc samotného ďábla znamenala úspěch, ale ďábel chtěl duši prvního, kdo přes most přejde. Místní tak přes most poslali psa, což ďábla naštvalo, praštil do skály a tak údajně vznikly zvláštní útvary, které jsou hned vedle mostu.

V osmé sérii Fotra na tripu mimochodem Pepa natáčel jiný Ďáblův most, který je ve Švýcarsku, ale legenda, která se s ním pojí, je identická. Takže to vypadá, že svého času byla spolupráce s ďáblem celkem zavedenou praxí. Most u města Lanzo Torinese je hodně fotogenický a jeho návštěva je příjemnou procházkou kolem vody, která nezabere mnoho času.

Na vrcholu mostu je brána, která údajně sloužila v dobách moru. Když vypukla epidemie, brána byla uzavírána, aby cizinci do vesnice mor nezanesli.

Palazzo Bricherasio byl pouze začátkem téhle cesty po Itálii. V dalších článcích se podíváme ještě na další zajímavá místa v Turíně, na jadernou elektrárnu u městečka Trino a také do muzeí. 

Zdroj: autorský text

Palazzo Bricherasio, užitečné tipy

  • Historický interiér paláce není běžně přístupný, slouží jako sídlo banky. 
  • Volně přístupný je průjezd a dvůr. V průjezdu banka vystavuje různá umělecká díla. 
  • Do budovy se lze dostat během akcí a výstav. Akce se konají zhruba jednou do měsíce, výstavy v průměru dvakrát do roka. 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Komentář: Čeští řidiči by měli jezdit na stáž do Itálie. Tamní provoz je jednoduše skvělý

Před pár dny jsem se vrátil z Itálie a už teď mi tamní provoz chybí.
19.11.2024 15:52
|
9
Reklama

Itálie nabízí krásná jezera i tragické příběhy. Navštívili jsme přehradu Vajont a Lago di Bárcis

Ne vždy vše vyjde podle plánu a tak kromě improvizace někdy musíte i okusit trochu adrenalinu.
13.11.2024 15:25
|
0
Reklama

Na hranicích Itálie a Slovinska se ukrývá poklad. Najdete ho večer po dešti

Z Mangartského sedla si krajinu vychutnáte z ptačí perspektivy.
12.11.2024 12:43
|
0

Lingotto fascinovalo architekturou i střešní dráhou. Bývalá továrna Fiatu budí pozornost dodnes

Na střeše se natáčela část honičky z filmu Loupež po italsku
27.10.2023 10:56
|
0

Za řízení v zimní bundě může řidič dostat až 76 tisíc. Problematické je to i tam, kde pokuta nehrozí

Pokuta za řízení v bundě hrozí ve Španělsku nebo ve Francii. Hlavně jde ale o bezpečnost.
21.11.2024 08:01
|
17

Komentář: Čeští řidiči by měli jezdit na stáž do Itálie. Tamní provoz je jednoduše skvělý

Před pár dny jsem se vrátil z Itálie a už teď mi tamní provoz chybí.
19.11.2024 15:52
|
9
Reklama

Itinerář Fotra na tripu 8, díl osmý: Slovinsko, Slovinsko a ještě jednou Slovinsko

Osmá epizoda je o Slovinsku úplně celá. Budou neskutečné jeskyně, tajné komnaty i rafting.
19.11.2024 08:00
|
0

Ikarus křížený s Tatrou z Islandu: Tohle měl být polární obytný vůz pro deset lidí

Podle dostupných informací šlo o výzkumný projekt, který jen využil karoserii Ikarusu.
16.11.2024 08:55
|
0
Reklama
Fotr na tripu