Fotří test Škody Superb Combi: Takhle důkladnou prověrku čítající 16 tisíc kilometrů jinde nenajdete
- Plusy: Nízká spotřeba i při vysoké zátěži, vnitřní prostor, jízdní vlastnosti na silnici, chytře vymyšlené detaily typu držáků na tablet.
- Mínusy: Cena hodně přes milion, horší komfort s adaptivními tlumiči mimo vozovku, absence nějakého off-road paketu v nabídce, ergonomické drobnosti v menu přístrojového štítu a infotainmentu.
Škoda Superb aktuální generace je stále poměrně čerstvou novinkou. Takže můžeme téměř s jistotou tvrdit, že takhle důkladný test, jaký provedl Pepa v rámci své cesty napříč Evropou, ještě nikdo u tohoto auta neudělal. Fotr měl k dispozici Superb Combi po dobu zhruba 100 dnů, během kterých najel 16 tisíc kilometrů. To už je více než dostatečné množství času k odhalení všech nedokonalostí a k prozkoumání nejrůznějších detailů. Jak nový Superb v tomhle snad až extrémním fotřím testu obstál?
Nafta, 4x4, maximální výbava
Pepa vyrazil zkoumat vrcholy evropských hor s vrcholnou verzí Škody Superb. Na cestu si vzal provedení s dieselem o výkonu 193 koní a s pohonem všech kol. Standardem je u všech motorizací také automat.
Rozměrný kombík navíc měl výbavu Laurin & Klement, takže uvnitř bylo úplně všechno, na co si člověk vzpomene včetně koženého čalounění. Ale zároveň to znamená cenu atakující 1,4 milionu korun. Jo, to už je dost peněz. Vzpomínáte, jak se svého času všude možně po internetech řešilo, že Škoda u nějakého auta překročila milionovou hranici? Dnes už je to naprostý standard. Cena je podle Fotra také jedna z nevýhod dnešního Superbu.
Auto mělo několik věcí navíc. Dostalo odolnější pneumatiky Continental, box od Thule na střechu i na kouli a ještě také zajímavou vychytávku v podobě vysouvacích příčníků Dropracks. Díky nim můžete celý nosič snížit zhruba na úroveň pasu a pak ho zase vysunout zpět na auto. Na střechu se tak dává všechno lépe. Tenhle norský patent jsme si představili dříve v samostatném článku.
Škoda Superb Combi: Kompletní údaje
Fotr testoval Škodu Superb Combi 2.0 TDI 4x4 o výkonu bezmála 200 koní. Pokud vás zajímají technické údaje této motorizace, nebo si chcete prostudovat ceny jednotlivých výbav a případně porovnat Superb s konkurenty, to všechno umí obsáhlý katalog kolegů z Autosalonu. Všechny podrobnosti o Škodě Superb najdete zde.
Super jízda, skvělý motor
Pepa na Superbu chválil hlavně výborné jízdní vlastnosti při jízdě po silnicích. A stejně tak ocenil nízkou spotřebu, která v průměru celé cesty činila 7,3 l/100 km. To je super výsledek hlavně vzhledem k tomu, že v autě seděly čtyři osoby, v kufru cestoval velký pes Lumi a jak jste si už asi stačili všimnout, Superb byl pořád naložený k prasknutí. Za stejnou cenu jako tenhle diesel lze koupit i mnohem výkonnější benzinový dvoulitr, ale jak říká Pepa, diesel Superbu sluší více.
Jako u všeho se ale najdou i u Superbu různé nedokonalosti. Pepa by měl několik námětů na úpravu nastavení digitálního přístrojového štítu i úpravu infotainmentu. U něj ale zároveň je potřeba zároveň vyseknout poklonu, protože za celých 100 dnů nikdy nezazlobil. Všichni si určitě dobře pamatují nástup těchto infotainmentů u nových generací škodovek a nekonečné problémy, kdy středový displej zamrznul nebo se prostě vypnul. Tak tohle se evidentně podařilo vyřešit.
Podle Fotra je také velká škoda, že v nabídce pro Superb chybí nějaká trochu terénně laděná verze. Ta u předchozí generace byla, ale u té aktuální Škoda zatím nic takového nenabízí. Jednak by určitě i novému Superbu dost slušela, jednak by se hodila zákazníkům, kteří občas vycestují někam dál, i větší světlá výška. Naložený Superb přece jen už docela hodně seděl na zadní nápravě.
Všem je ale asi jasné, že dojmů a postřehů nabraných za 16 tisíc kilometrů musí být více, takže pokud vás zajímají všechny detaily, níže se můžete podívat na kompletní reportáž, kterou Fotr na tripu alias Expert Pepa natočil pro Autosalon. A pokud vás zajímají místa, která tenhle konkrétní Superb během tohoto ultimativního testu navštívil, tak jejich seznam najdete v samostatném článku.
Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala
Video: Klára Vrtalová, Autosalon