Reklama
Příslušenství

Konec zvedání těžkých věcí. Nosič Dropracks funguje jako výborný výtah, ale stojí přes 50 tisíc

Nosič Dropracks existuje v několika velikostech a teoreticky ho lze dát na každé auto.
Zdroj: Lukáš Dittrich

Zejména příznivci aktivního odpočinku to znají. Výpravy na cesty nebo někam na dovolenou zpravidla obnáší nutnost naložit veškeré „hračky“. A to může být celkem problém, protože často jde o „hračky“ větších rozměrů. To máte horská kola, kajaky, surfy nebo jen spoustu věcí, které se do auta už nevešly. 

Čím větší auto, tím složitější nakládání, protože je nutné všechno zvedat do výšky. A navíc to všechno ještě musíte na střechu přivázat. Člověk pak musí lézt po autě pomalu jako opice, pro menší postavy je to celé ještě mnohem komplikovanější. Přesně tyhle problémy řeší nosič pojmenovaný jako Dropracks. 

Hlavní výhoda tohoto systému je patrná na první pohled. Je to vlastně výtah. Nosič je možné sklopit zhruba na úroveň pasu. Tam pohodlně všechno přivázat a následně to celé vytáhnete na střechu. Nápad to je minimálně dost zajímavý. 

Kde se nosič Dropracks vzal?

Systém s označením Dropracks není na trhu úplně dlouho. Rozhodně ne na tom českém. Jedná se o norský patent, který je vyráběn ve spolupráci se španělskou firmou Hettich. Ta se na podobné posuvné a hýbací záležitosti specializuje přes dvacet let.

Fakticky je nosič Dropracks věc stará pouze přibližně dva roky. Zpočátku probíhalo ještě určité dolaďování detailů, aby vše fungovalo lépe a aby například nosič méně rachtal při jízdě. V únoru tak dorazila do prodeje třetí verze, chcete-li třetí generace. Ta je aktuálně dostupná i na českém trhu. 

Systém je velmi robustní a má být patřičně odolný. Protože vznikl v Norsku, měl by vydržet nejrůznější přírodní nástrahy. Sestaven je z materiálů, jako je nerezová ocel nebo eloxovaný hliník. Samotný posun pak zajišťují poctivé klínové řemeny. 

Na trhu existují dvě základní verze. Ty se liší rozměry a hmotností. Pro běžná auta je připravené provedení Sport určené pro střechy široké 140 cm. Větší XL pak nabízí šířku 160 cm. Kromě těchto klasických variant pak existuje ještě provedení pro vysoké dodávky nebo bytné vozy. To se jmenuje TVE1. Jeho hlavní odlišností je absence spodní horizontální části. Vršek se pouze spouští šikmo ze střechy. 

Umístit lze na každé auto, ale pozor na detaily

Nosič se dodává bez patek, které jsou pro každé auto specifické. Patky se ale na něj dají připevnit v podstatě jakékoliv. To v praxi znamená, že lze tento systém nasadit de facto na jakýkoliv vůz. Limity jsou vlastně jen hmotnostní. Na tohle je dobré myslet ještě před pořízením. 

Potenciálním problémem totiž může být maximální hmotnost, jakou vůz může vézt na střeše. Menší verze systému Dropracks sice uveze 75 kg, ta větší ještě o 5 kg více, ale nosič samotný váží 27, respektive 29 kg. Je dobré si uvědomit, že některá auta mají maximální zatížení střechy nepříliš velké. A navíc také záleží na konkrétním modelu.

Třeba takový elektrický Mustang Mach-E zpočátku výroby nesměl na střeše vozit nic, následně bylo povoleno 75 kg, respektive 65 kg v kombinaci s panoramatickou střechou. Pro představu, maximum 75 kg má uváděné také například nová Škoda Kodiaq. 

O nosič jako takový by se člověk ale obávat nemusel. Ačkoliv se uvádí maximální nosnost kolem 100 kg, Dropracks byl údajně testován až na 250 kg. A vydržel to. 

Jaká je praxe?

Hlavní výhody není potřeba dlouho hledat. Nakládání a vykládání věcí ze střechy s využitím nosiče Dropracks je nesrovnatelně pohodlnější. Je to jako kdybyste si stoupli ke stolu, naskládaly váš náklad na něj a pak si ho jen zvedli. Zdvih obstarávají řemeny, uživatel pouze točí klikou. Jakmile se nosič dostane do roviny se střechou, stačí kliku zaklapnout a nosič zasunout přímo nad střechu. 

Pokud si tuhle věc pořídíte, tak zejména zpočátku byste neměli zapomenout na jednu drobnost. Spodní ližiny se na střeše zasouvají do dalších ližin. Když sem tedy budete něco přivazovat, nemůžete popruh jednoduše provléci spodem, jak jste na to zvyklí u klasických příčníků.

K dispozici jsou ovšem oka, která se zašroubují do drážek umístěných na ližinách. A přes ně pak vše upevníte. Samozřejmě se počítá s tím, že na tyto ližiny přiděláte třeba rakev, nosiče na kajaky nebo nosiče na kola. Celé je to vlastně velmi jednoduché a i manipulace s naloženým nosičem je poměrně snadná. 

Závěr: Hlavní problém? Cena

Nosič Dropracks je opravdu chytře vymyšlený pomocník. Působí kvalitně a vypadá, že něco vydrží. Tak jako ale u spousty jiných chytrých kempovacích vychytávek i tady platí, že největším problémem bude cena. Výhradním dovozcem těchto nosičů do ČR je společnost Adventure Centrum. Ta prodává standardní verzi širokou 140 cm za necelých 52 tisíc, větší provedení XL vyjde na 55 tisíc a verze pro velké dodávky stojí 63 tisíc. 

Není to málo peněz, jenže na trhu dnes nic podobného neexistuje. Otázkou tak ve finále je jen to, zda na střeše vozíte nějaké větší předměty dost často k tomu, aby se vám taková investice vyplatila. Pokud ano, pak se vám patrně Dropracks bude velmi líbit. 

Zdroj: autorský text, Dropracks

Nosič Dropracks: výhody/nevýhody

Výhody

  • Podstatně usnadní nakládání těžkých věcí 
  • Univerzálnost použití 
  • Robustní konstrukce 
  • Na trhu to je unikát...
Nevýhody 
  • ...a proto je také docela drahý
  • Systém samotný dost ubere z maximálního zatížení střechy 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


California už není jen auto. VW pod touto značkou spouští klub, asistenci nebo rezervační systém

California se mění na samostatnou značku. Jejím centrem bude speciální aplikace.
31.08.2024 08:42
|
1
Reklama

Když fotr testuje ryze maminkovské věci aneb s kočárkem Thule Urban Glide 3 do přírody i na pivo

Zpětnou vazbu od nejpovolanějšího, tedy od našeho děcka, jsme ještě nezískali. Neumí mluvit.
06.08.2024 08:23
|
0

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
09.04.2024 06:35
|
0

Ani déšť nás nezastaví: Kam vyrazit a co podniknout o víkendu, na který hlásí jenom a pouze déšť

30 tipů na výlety po celé ČR, během kterých se pobavíte a zároveň schováte před deštěm.
13.09.2024 08:15
|
0

Fotr si na vlastní půllitr vyzkoušel pivní ráj s pivní fontánou. Najdete ho v nečekaném státu

Věděli jste, že Slovinsko je chmelařská velmoc, kde pivo teče proudem jen tak v parcích?
12.09.2024 08:25
|
0
Reklama

V Polsku dělají na Renaultu Trafic zajímavou alternativu k VW California. Zaujala nás variabilitou

Na výběr je dlouhá i krátká verze Traficu. Interiér je vymyšlen velmi chytře.
09.09.2024 13:23
|
0

Cože, projížďka na nebeském kole jako atrakce v historickém parku? Ano, i to lze na cestách zažít

Fotr přesně tohle zažil v Jižní Koreji v zábavním parku kříženém s muzeem. Skvělá věc!
06.09.2024 15:52
|
0
Reklama
Fotr na tripu