Reklama
Atrakce

Na skotské předpisy nestačí ani čáry Harryho Pottera. Bradavický expres přestává vozit turisty

Historické vlaky musí mít schválenou výjimku a o tu od dubna Bradavický expres přišel
Zdroj: Klára Vrtalová

Tento až legendární parní stroj ještě donedávna přepravoval fanoušky světa J. K. Rowlingové na trase z Fort Williams do rybářského města Mallaig. Společnost West Coast Railways (WRC) ale nedostala další výjimku na provoz vlaku bez automatizovaného zavírání dveří, a tak přepravu musela pozastavit na dobu neurčitou. Informovala o tom na svých oficiálních stránkách. 

Nejoblíbenější vlak ve Skotsku

Od nastoupení do vlaku na nádraží až po usazení se do kupé čekala na cestující pořádná dávka kouzelnické fantazie. Mohli se totiž navléknout do hábitů, jako by byli sami studenty kouzelnické školy, nechat se vyfotit a nebo si nakoupit sladké dobroty od prodavačky s vozíkem – který rovněž znáte z filmu. V sortimentu nechyběly Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak nebo lékořicové hůlky. 

Vlak od dubna do října zvládl přepravit denně přes 700 lidí. Nejpočetnější skupinou turistů tvořili podle informací BBC Číňané, kteří do země však nevyráželi za panenskou přírodou, nýbrž aby se svezli vlakem Harryho Pottera. Že šlo skutečně o vytíženou atrakci, potvrzuje i Fotr na tripu, který ve Skotsku natáčel šestou sérii pořadu. Vlakem se chtěl svézt také, avšak lístky nedokázal sehnat, protože bylo vyprodáno na celou sezonu. 

Vlaková společnost West Coast Railways se proto nyní obává, že přijde o zisky. A nejen ona, v ohrožení jsou v přímé spojitosti i kavárny, obchody se suvenýry, ubytovací zařízení a další. Přijdou tak o turisty, kteří vlakem cestovali a utráceli peníze v těchto zařízení. Bez Bradavického vlaku by mohl zaniknout i důvod, proč do destinace přicestovat. 

Za vše mohou dveře

West Coast Railways na svých stránkách uvádí, že jim od 1. dubna skončila výjimka, která umožňovala provozovat historický parní vlak na hlavní železniční trati. Cestujícím, kteří si zakoupili vstupenky dopředu, bude částka vrácena zpět na účet, případně jim bude poskytnut voucher.

Za návrat vlaku na koleje byla dokonce spuštěna petice, která má aktuálně přes 2000 podpisů. O možném pokračování vlaku rozhodne skotský úřad, který má přepravu cestujících na starost (ORR, Office of Rail and Road). Pro West Coast Railways to však není jediná špatná zpráva. Už v prosinci minulého roku prohráli soud s ORR, při kterém se snažili obhájit současnou bezpečnost dveří vozů.

ORR totiž žádalo, aby na vozech bylo instalované bezpečné automatizované otevírání dveří, proti tomu se lidé z West Coast Railways postavili. Znamenalo by to pro ně několikamilionové výdaje, které by je mohly i zlikvidovat. Stojí si však zatím, že aktuální bezpečnost dveří je zcela v pořádku. Vrchní soud nakonec rozhodl ve prospěch ORR. Navíc mluvčí ORR pro BBC uvedl, že už před několika lety varovali všechny společnosti provozující historické vlaky, že musí požádat o výjimku aby po 31. březnu mohly provozovat vlaky v souladu s danými pravidly.

WCR tak nakonec nezbylo nic jiného, než se pokusit podat novou žádost, která ale dosud nebyla vyřízena. Z toho důvodu musely být pozastaveny všechny plánované spoje a je otázkou, jak dlouho zůstane Bradavický expres odstaven. 

Pokud si chcete Bradavický expres připomenout za plného provozu, mrkněte na třetí díl šesté série Fotra na tripu, kde Pepa vlak přímo natáčel. 

Zdroj: West Coast Railways, BBC, West Coast Today
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Žigulíků ráj, kde Baník "znaj" a krávy žerou melouny

Na hranicích nás podusili, v restauraci ošidili, jinak si ale Ázerbájdžán získal naše srdce
19.07.2019 10:20
|
2
Reklama

Vyzkoušeli jsme, jak se dá auto změnit za pomoci virtuální reality. Funguje to!

Tohle je úlet jménem Wrapstyle, aneb kterak si šikovné české ručičky podmanily svět
04.06.2019 12:26
|
0

Letem světem po polských hradech a zámcích. Odhalíte v kvízu všechna jejich jména?

Poznávat památky nemusíte jen ze sociálních sítí. Stačí se třeba vydat do polského světa miniatur
13.04.2024 08:32
|
0

Co dělat při setkání s medvědem. Zapomeňte na útěk, raději si pořiďte speciální sprej, radí zoolog

Pravděpodobnost, že potkáte tuto šelmu v horách, je menší, než když vás zasáhne blesk
09.04.2024 16:36
|
1
Reklama

Kvíz: Velikonoce jsou za dveřmi. Víte, jak se slaví ve světě? Vyzkoušejte si náš kvíz

Každá země světa má jiné Velikonoční tradice, některé jsou až morbidní, jiné roztomilé
27.03.2024 07:06
|
0

Jižní Morava od dubna spouští novou turistickou kartu. Zajistí slevy až 100 % na různé atrakce

Podmínkou je strávit dvě noci v partnerském ubytování. Slevy lze čerpat během celé dovolené
25.03.2024 06:33
|
0
Reklama
Fotr na tripu