Spokojenost navzdory stížnostem na drahotu. Chorvatsko hlásí rekordní příjmy z turistického ruchu
- Do Chorvatska letos opět přijelo více lidí než loni.
- Větší provoz byl evidován také na tamních dálnicích nebo letištích.
- Oproti roku 2023 trochu klesla obsazenost, příjmy se ale očekávají rekordní.
Chorvatsko rezonovalo v médiích i na sociálních sítích už minulý rok kvůli zprávám o citelném zdražení. Jak se ale zdá, na výsledky cestovního ruchu si Chorvaté stěžovat nemohou. Počty příjezdů i přenocování stále rostou a jak nedávno na tiskové konferenci řekl ministr cestovního ruchu Tonči Glavina, Chorvatsko letos očekává rekordní příjmy z turistického ruchu.
V srpnu o 265 tisíc více příjezdů
Podle statistik Chorvatsko eviduje od ledna do konce srpna 16,9 milionů příjezdů a 89,4 milionů přenocování. Oproti loňskému roku jde v prvním případě o tříprocentní nárůst, respektive o nárůst o jedno procento. Zároveň je evidován také nárůst počtu vozidel na dálnicích (+9 %) a Jadrolinija hlásí růst počtu přepravených cestujících i aut (+2,4 %). A konečně o zhruba 20 % vzrostl provoz na všech chorvatských letištích.
„Máme za sebou hlavní letní měsíce, tedy samotný vrchol turistického roku, během kterého jsme úspěšně udrželi pozitivní trendy. Že tomu tak je, nejlépe potvrzuje měsíc srpen, během kterého bylo u nás dosaženo 4,9 milionu příjezdů a 31,6 milionu přenocování. Oproti loňskému roku to představuje růst příjezdů o 5 procent, přenocování bylo na úrovni loňského srpna,“ cituje tisková zpráva HTZ (Hrvatska turistička zajednica) Kristjana Staničiće, ředitele Chorvatské turistického sdružení.
Všeobecnou spokojenost s výsledky kazí pouze fakt, že navzdory zvyšujícím se příjmům hlásí pokles obsazenosti všechna ubytovací zařízení. Výjimkou jsou pouze hotely, které evidují meziroční nárůst o 2 %.
Nejvíce se jezdí na Istrii, převládají Němeci
Nejvíce navštěvovaná je Istrijská župa (4,2 milionů příjezdů), následuje Splitsko-dalmatská župa (3,2 milionu) a Primorsko-goranská (2,6 milionu). Roste také oblíbenost vnitrozemských oblastí, což je chorvatský dlouhodobý cíl. Jednoduše řečeno, do přímořských oblastí se už o mnoho více turistů nevejde, proto chce Chorvatsko přitáhnout více návštěvníků právě do vnitrozemí. Zároveň chce také přilákat více turistů mimo hlavní sezonu.
Ze zahraničních turistů jich letos do Chorvatska nejvíce dorazilo z Německa (17,7 mil. přenocování), následují Slovinci (9,4 milionu) a Rakušané (6,6 milionu). Ačkoliv se mluvilo o tom, že samotní Chorvaté raději kvůli vysokým cenám odjedou třeba do Itálie, podle statistik připadá na domácí turisty 2,2 milionu příjezdů a 10,8 milionu přenocování. Opět jde o nárůst, byť jen o 8 procent, respektive o jedno procento. Z ČR přijelo do Chorvatska přibližně 700 tisíc turistů.
„Můžeme být spokojeni s dosavadními výsledky, neboť odpovídají našim strategickým cílům, které jsme zaměřili na růst v předsezóně a posezóně, a na udržování stejných či dokonce nižších čísel, kterých dosahujeme v letních měsících, protože v tomto období, s výjimkou kontinentálního Chorvatska, už nemáme prostor pro růst. Pokud jde o finanční ukazatele, můžeme být také spokojení, protože projekce HNB ukazují, že opět dosáhneme rekordních příjmů,“ říká cestovního ruchu a sportu Tonči Glavina.
Zdroj: HTZ (Hrvatska turistička zajednica)