Na kole a lodí přes chorvatské ostrovy Lastovo, Mljet, Šipan až do Dubrovníku
Místa popsaná v článku
- Na kole jsme projeli další chorvatské ostrovy.
- Na ostrově Lastovo je krásný výhled ze zdejšího heliportu.
- Ostrov Mljet nabízí parádní národní park.
- V Dubrovníku jsme si zajeli do místního pivovaru na pivo.
Další částí našeho cyklo-lodního putování byl ostrov Lastovo, kam jsme se přesunuli poté, co jsme projeli Pelješac a Korčulu.
Ostrov Lastovo patří mezi nejodlehlejší obydlené chorvatské ostrovy. Tento mini-ostrov o rozměru zhruba10 x 6 km se nachází 14 km jižně od ostrova Korčula, ze kterého jezdí z města Vela Luka i jediné trajektové spojení. Od roku 2006 je oficiálně parkem „Lastovsko otočje“. Zajímavostí ostrova jsou komíny, které zdobí místní kamenné domy. Komíny jsou nazývány fumari. Jejich původ se datuje do 15. a 16. století.
Nás vysadila loď v přístavu Pasadur a svůj výlet na kolech jsme začali prudkým stoupáním na Heliodrom (Heliport) na který vede asfaltová cesta. Z Heliodromu je nádherný výhled na celý ostrůvek, dále však lze pokračovat už jen šotolinovou cestou. Tu jsme protrpěli a dostali jsme se opět na asfaltku spojující Skrivenu Luku a město Lastovo.
Tam jsme si prohlédli domy s komíny fumari a mapu Lastova očima dětí při výuce geografie během školního projektu v exteriéru. Po krátké pauze na kafe jsme se přes Zaklopaticu dostali zpátky do Pasaduru. Celý ostrov se dá takto projet za půl dne.
Ostrov Mljet
Mljet je chorvatský ostrov v jižní části Jaderského moře. Má rozlohu 100,4 km² a délku 37 km. Nazývá se také zeleným ostrovem kvůli svému zalesnění, která dosahuje až 72 %. Dalším benefitem tohoto ostrova je národní park, který byl vytvořen v západní části ostrova. Jehož součástí je dvojice jezer spojených úzkými úžinami s Jaderským mořem.
Místní zvláštností ze zvířecí říše je promyka mungo. Ta sem byla začátkem 20. stol. dovezena z Indie k vyhubení jedovatých hadů, jichž zde bývalo mnoho. Podle tradice u ostrova Mljet ztroskotal sv. Pavel při své cestě do Říma. Ano, většina zdrojů uvádí, že to bylo na Maltě, koneckonců se o tom přesvědčil i Fotr při putování Maltou, ale řecký překlad názvu Mljet je totožný s překladem Malta „Melita“.
Uštknutí zmijí sv. Pavlovi podle legendy neuškodilo. Dnes hadi na ostrově Mljet téměř nežijí, neboť byli vyhubeni promykami, které se přemnožily.
Mnozí domácí se shodují s názorem, že právě ostrov Mljet byl ten ostrov kde epický hrdina Odysseus strávil 7 let s nymfou Kalypso. Díky této legendě vznikla na jižním pobřeží ostrova Odysseova jeskyně.
Na Mljetu jsme začali naši cyklopouť v přístavu Pomena na západní straně ostrova. Celým ostrovem vede jediná hlavní silnice po hřebeni ostrova, po ní jsme přijeli do přístavu Sobra, sem přijíždějí i trajekty. V místní rodinné konobě jsme si dali i oběd. Pro milovníky mořských plodů doporučuji „špageti plodovi mora“, byly perfektně připraveny a za sympatickou cenu 15 eur.
Ti zdatnější se vydali až na nejvýchodnější bod ostrova do Saplunary. Ostatní se točíme zpět a absolvujeme okružní jízdu po kvalitní šotolině kolem malého a velkého jezera v národním parku. Večer si zpříjemňujeme procházkou po přístavu Pomena. Místní restaurace lákají turisty na vysvícená akvária s humry, které mají zařazené v menu. Některé mají dokonce i betonové bazénky, kde je skladují v mořské vodě a turisté si je fotí.
Na kole po ostrově Šipan
Na samotném jihu Chorvatska nedaleko Dubrovníku se nacházejí Elafitské ostrovy. Největším z nich, i když paradoxně má jen 6 km na délku, je ostrov Šipan. Na ostrově jsou dvě vesnice – přístavy: Šipanská Luka a Suđurađ. Ostrov je zapsán v Guinessově knize rekordů jako ostrov s největším počtem olivovníků vzhledem ke své velikosti.
Na ostrově Šipan se můžete setkat i s dopravní značkou upozorňující na divočáky. My jsme se s nimi nesetkali, ale raději jsme byli během naší krátké etapy mezi místními políčky obezřetní.
Končíme v Dubrovníku
Na závěr našeho putování po Dalmácii jsme zavítali do Dubrovníku. Tento historický klenot není třeba zvláště představovat. Dubrovník však není moc vhodný pro cyklistiku kvůli hustému provozu a davům turistů z kotvících parníků.
Proto volíme raději pěší turistiku a z přístavu se vydáváme na 4kilometrovou procházku do historického centra. Po obligátní procházce po ulici Stradun v srdci dubrovnických hradeb navštěvujeme také přístav ve starém městě.
V uličkách historického centra je kvantum obchodů s různými suvenýry připomínající seriál Hra o trůny, protože tato filmová série se natáčela i v Dubrovníku a stal se z toho obrovský byznys.
Večer navštěvujeme místní řemeslný pivovar Dubrovnik Beer Company. Pivovar sídlí hned vedle přístavu ve starém předělaném skladu a má tam zřízený i výčep. Hoši z DBC mají v nabídce kromě ležáků i svrchně kvašená piva typu IPA, APA, ALE a třeba říci, že se jim dost povedla. V pivovaru mají v nabídce i něco k zakousnutí – hlavním šlágrem jsou burgery, na které přichází i spousta domácích.
Zdroj: autorský text