Cyklo-lodní putování po Dalmácii začíná: Na kole jsme projeli Murter, Pašman, Ugljan a Zadar
Místa popsaná v článku
Naše putování po střední Dalmácii jsme začali nocováním v Rogoznici. Toto letovisko je známé hlavně svojí obrovskou marinou, kde kotví množství jachet. Další den nás loď vysadila v letovisku Vodice.
Rogoznica, Murter, Vodice
Vodice (12 000 obyvatel) patří k oblíbeným letoviskům Dalmácie. Většina obyvatel pracuje v cestovním ruchu, jelikož je zde množství hotelů a penzionů. Ve Vodicích je i rozlehlý přístav, který je dobrým výchozím bodem pro plavby k návštěvě Národního parku Kornati nebo Národního parku Krka.
V tomto městě začala naše cykloetapa podél pobřeží až k pláži Sovlje při Tribunji a následně jsme pokračovali vedlejší málo frekventovanou cestou ve směru na Ivinj až na ostrov Murter, na který se lze dostat kratičkým mostem v Tisně spojujícím ostrov s pevninou.
Pašman, Ugljan, Zadar
Z Murteru jsme si museli pomoci opět lodí a přeplavili jsme se na ostrov Pašman do městečka Tkon, ten je vzdálen jen půl hodinu jízdy trajektem od protějšího letoviska Biograd na Moru. Toto spojení je ideální i pro ty, kteří chtějí na nějaký den vyměnit přeplněné pláže v Biogradu za málo frekventované písečné pláže v Tkoně, právě v tomto přístavu vás trajekt vysadí. Pláže jsou dostupné pár minut pěšky jižním směrem od přístavu a jsou ideální i pro malé děti, kvůli mělké vodě. Na odlehlejších místech najdete také písečnou pláž pro nudisty.
My jsme však jeli na kole směrem na ostrov Ugljan, přes ostrov Pašman vede jediná hlavní cesta a končí na severozápadním cípu ostrova, tam je most Ždrelac, přes který se dostanete na ostrov Ugljan. Most Ždrelac má délku pouhých 210 metrů a dá se z něj pozorovat velmi silný mořský proud mezi ostrovy, k přeplutí lodí mezi ostrovy napomáhají i rozmístěné bóje. Hlavní cestu na Ugljanu jsme opustili až těsně před letoviskem Kali, kde lze sjet na stezku lemující pobřeží, ta vás dovede až do Preka. Na zdi pobřežní stezky můžete obdivovat různé malby od místních umělců.
Z Preka odjíždějí lodní linky do protějšího Zadaru. To byl i náš případ. Po nalodění jsme se za pár minut přeplavili do Zadaru, toto město má 75 000 obyvatel. Staré město je situováno na poloostrově, který obklopují mohutné hradby, které v minulosti chránily město. V Zadaru lze najít pozůstatky z římského období, jsou to zejména části opevnění. Mezi nejvýznamnější však patří chrám sv. Donáta z 9. století a bazilika sv. Anastazie z 12. století.
Mezi novodobé památky patří Mořské varhany (jsou to bílé schody, ve kterých jsou trubky a při pohybu vln a větru vydávají melodii) a Pozdrav slunci (umělecké dílo architekta Nikolu Bašiče). Tyto dvě atrakce se nacházejí blízko sebe na místní přímořské promenádě a jsou v podstatě povinnou zastávkou všech turistů, kteří Zadar navštíví. Hlavně večer bývá na tomto místě plno, protože mnozí zde čekají i na malebný západ slunce.
Naše cyklo-lodní putování bude pokračovat dál směrem na jih, ale o tom až v dalším článku.Zdroj: autorský text