Slovinská dálniční známka: Rozdíl mezi kategorií 2A a 2B, co rozhoduje a jak to mají obytná auta

Zatímco běžné osobní vozy patří do kategorie 2A, některé větší modely jsou řazeny do kategorie 2B, což znamená dvojnásobnou výši dálničních poplatků. Rozhodujícím údajem ale není výška vozu, nýbrž výška nad přední kapotou, což je poněkud matoucí hlavně proto, že takový údaj se běžně neuvádí. Slovinská společnost DARS proto raději vydává oficiální seznam změřených aut, která do kategorie 2B spadají. Ten aktuální najdete v přiložené galerii:
Výška 1,3 m
Systém dálničních známek ve Slovinsku se pro letošní rok nezměnil. Pořídit se dají on-line na webu evinjeta.dars.si (který je i v češtině), ale to, co české turisty rozčiluje nejvíce, zůstává. Slovinsko pořád nabízí pouze sedmidenní známku, měsíční a roční. Desetidenní se nechystá a zavedení té jednodenní si Slovinci nechávají až na nejzazší možnost, kterou jim předpisy EU povolí.
Další zvláštnost je řazení automobilů do kategorií. Zatímco běžné vozy zaplatí za týdenní slovinskou dálniční známku 16 eur, v kategorii 2B to je 32 eur. Jak známo, nákup dvou sedmidenních, nebo jedné měsíční známky, řešit nemusíte, protože tím nic neušetříte. Měsíční kupon je dvakrát dražší než ten sedmidenní, takže si můžete koupit buď dvě týdenní známky, nebo jednu měsíční. Vyjde to na stejno. Ceny za kategorii 2B jsou dvojnásobné. Auta jsou přitom dělena podle výšky nad přední nápravou, přičemž hraniční hodnotou je 1,3 m.
Není to žádná novinka, ale mnozí na to buď zapomínají, nebo to stále ještě neví. Slovinská společnost DARS raději vydává oficiální seznam aut spadajících do kategorie 2B, protože se toto netýká pouze dodávek. Mezi auta kategorie 2B patří také třeba pick-up Ford Ranger Raptor.
Je to obytný vůz, nebo dodávka?
Zdroj: DARS