Petrova Gora: Malá zajížďka cestou do Chorvatska ukáže fascinující jugoslávský monument z 80. let
Místa popsaná v článku
Brutalilstický objekt z osmdesátých let minulého století měl být připomínkou srbských rolníků, kteří ve 40. letech zemřeli v boji proti ustašovským milicím. Proto zde byl také základní kámen položen už v roce 1946. Jenže komplikovaný osud tohoto místa se začal projevovat hned od samého počátku a nakonec dospěl do dnešní podoby rozpadajícího se, a přece něčím stále fascinujícího, monumentu, který může být skvělým zpestřením nudné dálniční cesty do Chorvatska.
Krátký výlet do historie
Věci se začaly posouvat kupředu až v šedesátých letech a vše dospělo do sedmdesátek, kdy byla vypsána architektonická soutěž. Budova měla splňovat několik základní požadavků. Například musela být vyšší než okolní stromy. Vítězný návrh měl na svědomí jistý Igor Toš (foto návrhu najdete na zmíněné webu). Design budovy je od pohledu velmi odvážný, stejně jako návrh, který se umístil na druhé příčce. Oba projekty se ovšem kázaly být příliš náročné a drahé, takže bylo vypsáno druhé kolo soutěže, kterého se mohli zúčastnit pouze autoři prvních tří návrhů z úvodního kola. Nakonec zvítězil Vojin Bakič a budova dostala současné tvary.
I tak byla celá věc nesmírně nákladná, protože bylo kromě jiného nutné přivést na vrchol Petrovo Gory vodu, elektřinu, upravit okolí, vybudovat chodníky a tvary budovy samotné jsou opět dosti nekonvenční. Stavba proto ani tentokrát neproběhla tak rychle, jak se plánovalo. V roce 1981 se konalo jakési první otevření za účasti čtyř tisíc lidí, ale tou dobou ještě nebylo vše hotovo. O rok později proběhlo slavnostní otevření ještě jednou.
Základem budovy se stala betonová konstrukce vysoká 37 m, plášť tvoří ocelové plechy, které byly údajně dováženy až ze Švédska a byly proto velmi drahé. Památník měl kromě vyhlídky do okolí obsahovat větší muzeum, kongresový sál pro 250 lidí, kavárnu, knihovnu, čítárnu... Jenže k úplné realizaci všech těchto plánů nikdy nedošlo. Mohla za to komplikovaná politická situace let 80. a zkázu dokonala válka let devadesátých. Objekt nakonec zůstal opuštěn a stal se terčem vandalů.
Proč se sem vydat?
Fanouškům fenoménu zvanému „urbex“ asi není příliš nutné dlouze vysvětlovat, proč tento památník, objekt, monument či jak tomu chcete říkat, navštívit. Já osobně mám tyto relikty nepříliš vzdálené minulosti rád. Nejsem si sice jistý, jestli jsou děsivé, ohavné, nebo vlastně pěkné, ale jsou prostě jistým způsobem zajímavé a působivé. Navíc je to absolutní kontrast proti tomu, co stovky tisíc turistů znají z pláží a vyhlášených chorvatských letovisek. Platí to o této stavbě samotné, stejně jako o jejím velmi opuštěném okolí.
Evidentně v minulosti existovala snaha budovu uzavřít, ale na takhle odlehlém místě jen těžko nějaké visací zámky zabrání vehementním návštěvníkům v jejich překonání. V době naší návštěvy z přelomu dubna a května 2024 byl hlavní vchod uzavřen, ale bočním vchodem vedoucím do suterénu je bez problémů možné se do objektu dostat. A pak už můžete jen nechat pracovat vaší fantazii a představovat si, jak to tady asi mohlo vypadat v roce 1982 po otevření za dob plné slávy. Dobové foto interiéru jsem zkoušel dohledat, nepovedlo se.
Jak to tady dnes vypadá?
I v dnešní době je design a provedení například schodišť velmi zajímavý. V některých místech ještě zůstala mramorová podlaha. Všechno má zaoblené tvary, kulatá jsou i střešní okna. Uprostřed budovy dříve fungovala dvojice výtahů. Podle elektrické instalace nad dveřmi výtahu to vypadá, že zde bylo zhruba deset pater. Ve vyšších úrovních už místy zcela chybí vnější plášť, po kterém zůstala jen základní mříž. V prostorách se tak prohání vítr. Dostat se ale pořád dá až na střechu, kde je vyhlídková plošina. Dovedou vás tam točité kovové schody a výhled do okolí je to opravdu nádherný. Zároveň vám připomene, jak moc ambiciózní projekt tohle byl. Ano, za jiných okolností by možné rozvoj této oblasti vypadal jinak, ale dnes z památníku široko daleko nevidíte nic jiného než nekonečné lesy. Nejbližší velké město je Karlovac, který je odsud vzdálen 40 km. Byla by to hodně odlehlá knihovna.
Za prohlídku stojí i místa před budovou. Mírné schodiště vás dovede na prostranství, kde dříve byl bar nebo kavárna. Kousek vedle v době naší návštěvy postávalo minimálně šest obytných aut. Kempovací stání to je trochu netradiční, ale v noci tu bude absolutní klid, to je jisté. A západ slunce odrážející se ve zbytcích oplechování také bude mít grády.
Petrova Gora toho nabízí mnohem více
Jestli se vám podaří najít více času a budete mít možnost přímo zde nebo v blízkém okolí přespat, Petrova Gora toho nabízí ještě více. Není problém se tu zabavit na celý den. Je zde například bývalá podzemní radiostanice, partizánská nemocnice z druhé světové války nebo památník připomínající skutečnost, že právě v těchto lesích padl poslední chorvatský král. Místo je to celkově odlehlé a opuštěné, takže se za prohlídku samozřejmě nic neplatí.