Reklama
Auto

Chorvatsko jako celoroční destinace. Letos nevynechejte národní park nebo solná pole

Jezdíte každý rok do Chorvatska k moři a vždy je to stejná pohádka? Máme pro vás tip, kam se podívat
Zdroj: Sabina Sarkisovová

Zkuste poznat tamější krásy přírody ve vnitrozemí, ochutnat chorvatskou kuchyni nebo strávit odpoledne na osamělém molu. V Chorvatsku jsme procestovali pár míst, které byste neměli vynechat.

Kolem Plitvických jezer nachodíte desítky kilometr

Pro starší generaci místo notoricky známé jako lokace, kde se natáčel Vinnetou, ta mladší se k ní pomalu propracovává. Plitvická jezera jsou jedním z nejkrásnějších míst v Evropě, a i z toho důvodu jsou zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Leží v chorvatském vnitrozemí, v Licko-senjské župě a jedná se o nedotčenou přírodu s desítkami průzračných jezer. Mohou se pochlubit kaskádovitým rozložením, a co je na tom nejkrásnější, jsou mezi sebou propojeny vodopády. Nechybí ani flóra v podobě lesů různých druhů či dokonce zde existuje místo, kde se pokocháte 60 druhy orchidejí. Pokud jste ale spíše milovníci zvířat, dívejte se kolem sebe - v parku lze totiž nalézt až 157 ptačích druhů, nebo na vás může „vyskočit“ hnědý medvěd.

Tip

Než dojedete k Plitvickým jezerům, budete po cestě potkávat cedule s nápisem „Med a sýr“. Zdejší kraj je těmito produkty proslulý a v podstatě každá domácnost zde chová včely a vyrábí sýry. Nákup si tak nenechte ujít.

V rámci celého parku si můžete zvolit způsob, jakým si ho prohlédnete. Buď se vydáte na plavbu elektrickou lodí a z vodní hladiny se tak budete moci kochat výhledy na okolní přírodu nebo jednoduše zírat do naprosto čiré vody. Nebo fyzicky náročnější varianta – vezměte to hezky po svých. Celý park je totiž postaven na na principu dřevěných chodníčků, po kterých se procházíte nad vodní hladinou a dovedou vás k samotným vodopádům. Cesta vás ale zavede i na stezky kolem jednotlivých jezer, kde nepotkáte živáčka. Nachodit můžete za jeden den v parku až k třiceti kilometrům.

Jezera jsou jedinečná svou historií, sahající několik tisíc let zpátky, a neustále procházejí proměnami. Jejich unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v fascinujících odstínech vody, které se pohybují od smaragdově zelené až po sytě modrou. Tyto vodní plochy, nacházející se v dolní části parku, vznikly kolapsem stropů podzemních jeskyní, jež byly následně naplněny vodou. Kromě toho zde lze nalézt celkem dvacet krasových jeskyní, dodávajících tomuto místu jedinečný charakter.

Na návštěvu jezer doporučujeme přelom jara a léta, nebo začátek září. Budete překvapeni jak barvami, kterými tamější příroda hraje, tak menším počtem turistů. Dejte si na park celý den, rozhodně stojí za to se zde na chvíli, například u vodopádů, zastavit a vychutnat si dílo přírody.

Za příběhem soli

Když se rozhodnete přestat užívat si krás přírody, vydejte se objevovat solné pláně a solnou farmu v malém městečku Nin, které se nachází dvacet minut severně od Zadaru. Zde není sůl vytvářena za pomoci strojů nebo lidské práce, ale přírodními silami, spojením moře, slunce a větru. Zajímá vás proces vzniku soli, kterou používáte při vaření? Věděli jste, že solný květ, který se tvoří na hladině solných jezírek, představuje nejkvalitnější mořskou sůl na světě plnou prospěšných látek? Nevynechejte místo, kde se sůl tradičně sbírá již po pět set let. Kromě prohlídkové trasy si můžete také zaplatit workshop, během kterého vás provedou celým „výrobním“ procesem soli – to, co si "sklidíte", si také zabalíte. Nezapomeňte navštívit místní obchůdek věnovaný právě tomuto středomořskému pokladu. Doporučujeme zde zakoupit samotnou sůl nebo mýdla.
Zdroj: Sabina Sarkisovová

V Sevidu zapomenete na přeplněné Chorvatsko

Pouhých patnáct kilometrů od populárního města Rogoznice se nachází Sevid – místo s průzračně čistou vodou a nezapomenutelnými západy slunce. Přestaly vás bavit přeplněné pláže a davy českých turistů – namiřte si to sem. Do moře se dostanete z betonových mol nebo z pozvolných oblázkových pláží. Hotely tu nenajdete, pouze domy a apartmány, které místní pronajímají právě turistům, kteří si chtějí užít svůj klid. Musíte jen počítat s trochu složitější cestou – nezpevněnou a úzkou. Když se sem ale dostanete, neuvěříte, že jste v Chorvatsku.

Ty nejlepší mořské plody – u Trogiru i v Zečevu

Pokud se budete nacházet u známého města Trogir, nebo u méně známějšího Sevidu, nezapomeňte ochutnat zdejší mořské ryby a plody. A ne, že půjdete do restaurace. Hezky pěkně navštivte rybí farmy. První naleznete na cestě Poljička směrem k Trogiru. Zde jsou vyhlášeni svými mušlemi a slávkami. Ty doporučujeme udělat na bílém víně.

Pokud si ale chcete dopřát čerstvou rybu, vyrazte pro ni do rybárnice do městečka Zečevo Rogozničko. Oproti farmě s mušlemi vás sem čeká trošku dobrodružnější cesta v podobě sjezdu po nezpevněné komunikace s malými serpentýnami. S „uloveným“ mořským vlkem nebo pražmou se více než spokojíte. Doporučujeme ugrilovat na dřevě a podávat na lůžku ze zeleného salátu, cibule a kapar. To vše zakápnuté místním (mimochodem ten tu zakoupíte též na každém rohu) olivovým olejem a trochou citrónu.

Na jaká místa v Chorvatsku nejraději jezdíte vy? Podělte se s námi o skryté středomořské poklady.
Zdroj: Sabina Sarkisovová

Tip: Cesta do Chorvatska – na co se připravit?

Cesta: Všechny cesty vedou do Říma. V praxi to znamená, že jakoukoliv cestu si zvolíte, dostanete se do Chorvatska. Bez lehčích kolon to ale nepůjde nikdy. My doporučujeme zvolit trasu Praha – Jihlava – Znojmo – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb. Nezapomeňte si zakoupit rakouskou a dálniční známku. V Chorvatsku na vás pak čekají mýtné brány, kde se dá platit hotovostí či kartou. Nezapomeňte, že pruhy pro kartu budou vždycky rychlejší, tak si na to u naváděcích cedulí vzpomeňte. Kolon na chorvatských hranicích se už nemusíte obávat, protože je tato jižní země nyní součástí Schengenského prostoru. 

Měna, platby: Téměř všude zaplatíte kartou, ale určitě se vám pár euro hodit bude. Třeba na parkování.

Doklady: Není potřeba pas, stačí jen občanský průkaz.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Albánie: Nebezpečná země? Nebojte se a jeďte se přesvědčit

Kam povedou kroky naší příští dovolené není snad třeba ani psát. Určitě se do Albánie vrátíme
31.03.2024 09:21
|
0
Reklama

Kráska s neprávem špatnou pověstí: Dovolená v Albánii je tajným tipem skýtajícím obrovské možnosti

Zvěsti o nebezpečné zemi, kde se ztrácí lidé jsou už dávno pasé. Balkánský stát nabízí skutečné hity
30.06.2021 16:50
|
7

Dokonalá koupačka na dvanáctikilometrové písečné mořské pláži, a pak u albánského Mácháče

Černá Hora a Albánie nepatří k úplně častým destinacím našich turistů. Není čas na změnu?
28.06.2021 09:15
|
0

Dvoudenní návštěva Švýcarska: Nevynechejte dechberoucí Glacier 3000 a procházku v Ženevě

Ač jsem ve Švýcarsku strávila jen 48 hodin, byla to návštěva, na kterou se nezapomíná
28.02.2024 13:00
|
0

Dublin ve dvou dnech. Nechte se okouzlit keltskou hudbou v irské hospodě

Hlavní město Irské republiky na vás dýchne historickou atmosférou a chytne za srdce ikonickým pivem
15.02.2024 09:49
|
0

Lyon a jeho okolí ve dvou dnech. Nevynechejte krmení papoušků nebo zákoutí městečka Pérouges

Město na soutoku Rhôny a Saôny vás zaujme svou kuchyní, jeho okolí pak přírodou
10.01.2024 15:38
|
0
Reklama
Fotr na tripu