Chorvatsko jako celoroční destinace. Letos nevynechejte národní park nebo solná pole
Zkuste poznat tamější krásy přírody ve vnitrozemí, ochutnat chorvatskou kuchyni nebo strávit odpoledne na osamělém molu. V Chorvatsku jsme procestovali pár míst, které byste neměli vynechat.
Kolem Plitvických jezer nachodíte desítky kilometr
Pro starší generaci místo notoricky známé jako lokace, kde se natáčel Vinnetou, ta mladší se k ní pomalu propracovává. Plitvická jezera jsou jedním z nejkrásnějších míst v Evropě, a i z toho důvodu jsou zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Leží v chorvatském vnitrozemí, v Licko-senjské župě a jedná se o nedotčenou přírodu s desítkami průzračných jezer. Mohou se pochlubit kaskádovitým rozložením, a co je na tom nejkrásnější, jsou mezi sebou propojeny vodopády. Nechybí ani flóra v podobě lesů různých druhů či dokonce zde existuje místo, kde se pokocháte 60 druhy orchidejí. Pokud jste ale spíše milovníci zvířat, dívejte se kolem sebe - v parku lze totiž nalézt až 157 ptačích druhů, nebo na vás může „vyskočit“ hnědý medvěd.
Tip
V rámci celého parku si můžete zvolit způsob, jakým si ho prohlédnete. Buď se vydáte na plavbu elektrickou lodí a z vodní hladiny se tak budete moci kochat výhledy na okolní přírodu nebo jednoduše zírat do naprosto čiré vody. Nebo fyzicky náročnější varianta – vezměte to hezky po svých. Celý park je totiž postaven na na principu dřevěných chodníčků, po kterých se procházíte nad vodní hladinou a dovedou vás k samotným vodopádům. Cesta vás ale zavede i na stezky kolem jednotlivých jezer, kde nepotkáte živáčka. Nachodit můžete za jeden den v parku až k třiceti kilometrům.
Jezera jsou jedinečná svou historií, sahající několik tisíc let zpátky, a neustále procházejí proměnami. Jejich unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v fascinujících odstínech vody, které se pohybují od smaragdově zelené až po sytě modrou. Tyto vodní plochy, nacházející se v dolní části parku, vznikly kolapsem stropů podzemních jeskyní, jež byly následně naplněny vodou. Kromě toho zde lze nalézt celkem dvacet krasových jeskyní, dodávajících tomuto místu jedinečný charakter.
Na návštěvu jezer doporučujeme přelom jara a léta, nebo začátek září. Budete překvapeni jak barvami, kterými tamější příroda hraje, tak menším počtem turistů. Dejte si na park celý den, rozhodně stojí za to se zde na chvíli, například u vodopádů, zastavit a vychutnat si dílo přírody.
Za příběhem soli
V Sevidu zapomenete na přeplněné Chorvatsko
Ty nejlepší mořské plody – u Trogiru i v Zečevu
Pokud si ale chcete dopřát čerstvou rybu, vyrazte pro ni do rybárnice do městečka Zečevo Rogozničko. Oproti farmě s mušlemi vás sem čeká trošku dobrodružnější cesta v podobě sjezdu po nezpevněné komunikace s malými serpentýnami. S „uloveným“ mořským vlkem nebo pražmou se více než spokojíte. Doporučujeme ugrilovat na dřevě a podávat na lůžku ze zeleného salátu, cibule a kapar. To vše zakápnuté místním (mimochodem ten tu zakoupíte též na každém rohu) olivovým olejem a trochou citrónu.
Na jaká místa v Chorvatsku nejraději jezdíte vy? Podělte se s námi o skryté středomořské poklady.
Tip: Cesta do Chorvatska – na co se připravit?
Cesta: Všechny cesty vedou do Říma. V praxi to znamená, že jakoukoliv cestu si zvolíte, dostanete se do Chorvatska. Bez lehčích kolon to ale nepůjde nikdy. My doporučujeme zvolit trasu Praha – Jihlava – Znojmo – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb. Nezapomeňte si zakoupit rakouskou a dálniční známku. V Chorvatsku na vás pak čekají mýtné brány, kde se dá platit hotovostí či kartou. Nezapomeňte, že pruhy pro kartu budou vždycky rychlejší, tak si na to u naváděcích cedulí vzpomeňte. Kolon na chorvatských hranicích se už nemusíte obávat, protože je tato jižní země nyní součástí Schengenského prostoru.
Měna, platby: Téměř všude zaplatíte kartou, ale určitě se vám pár euro hodit bude. Třeba na parkování.
Doklady: Není potřeba pas, stačí jen občanský průkaz.