Reklama
Atrakce

Lyon a jeho okolí ve dvou dnech. Nevynechejte krmení papoušků nebo zákoutí městečka Pérouges

Město na soutoku Rhôny a Saôny vás zaujme svou kuchyní, jeho okolí pak přírodou
Zdroj: Sabina Sarkisovová

Na 48 hodin ve Francii (nebo kdekoliv jinde) vám stačí pouhý batůžek – nemusíte si dělat starosti s tím, co vezete, prostě si vezmete jen to nejnutnější. Má to své nesporné výhody. Jedna z nich je, že batůžek strčíte v letadle pohodlně pod sedačku před vámi, a navíc ho máte při ruce. Při jeho balení si v něm přeci jen nechte trochu místa – musí se vám tam na cestě zpět vejít božské sýry či nějaké to víno, když letíte do vinné oblasti, to dá rozum. Druhá výhoda spočívá v ceně letenky – pokud totiž nepotřebujete odbavené zavazadlo, či kabinové zavazadlo, dokážete jako já sehnat zpáteční letenku za 700 až 1500 korun.

Půjčte si auto

Po příletu na letiště Lyon-Saint Exupéry doporučuji vyhledat shuttle, který vás doveze k vaší půjčovně automobilů. Shuttle je zdarma a jezdí každých 15 minut. Je jen na vás, jakou společnost k výpůjčce vozu zvolíte – vybírat můžete mezi pěti.

Ubytování mimo Lyon je malebnější

Abyste mohli poznávat krásy středovýchodní Francie na vlastní pěst a nenechávali se svazovat potřebou projít pouhé město, do kterého jste přiletěli, je nejlepší půjčit si auto. My jsme se ubytovali 31 minut od letiště v malebné vesničce na břehu Saôny s názvem Trévoux, na místě s názvem Le Jardin de Félicie. Jedná se o okouzlující a klidné místo v zahradě domu, které pronajímá hostitelka Nathalie. Ta vám každé ráno k snídani přichystá croissant nebo pain au chocolat přímo vytažený z trouby. A jak lépe začít ráno než typickým francouzským pečivem.

Trévoux je malinká vesnička, kterou máte projitou během hodiny. Doporučuji ale návštěvu zdejší cukrárny, kterou provozuje chlapík mladšího věku. Neumí ani slovo anglicky, za to vytváří ty nejbožtější dorty. Nebo večeři v restauraci Baroque skládající se z tataráku s hranolkami (takto se ve Francii tento pokrm podává) či fantastického carpaccia. Celý večer pak zakončete v nedalekém parku při pohledu na rudé zapadající slunce do tamější řeky.

Lyon: výhledy, kostely a jídlo

Do Lyonu vyrazte z rána. Vyhnete se davům turistů, pohodlně zaparkujete, a ještě si na náplavce užijete trhy. Hodně parkovacích míst naleznete na parkovišti Vieux Lyon. Díky tomuto strategickému místu se rychle dostanete i do centra města. Nechte vaše první kroky vést na Place des Terreaux, kde naleznete skvostnou historickou fontánu, kterou v roce 1889 vytvořil architekt Fréderic Auguste Barthold. Samotná fontána znázorňuje ženu Marianne sedící na voze, jenž je tažen čtyřmi divokými koňmi. Tímto způsobem umělec ztvárnil Francii s jejím čtyřmi hlavními řekami. Nenechte si ujít ani přilehlý obchůdek s čokoládou a ochutnejte ty nejlepší pralinky ve Francii.

Přes Starý Lyon a městskou čtvrt La Croix-Rousse dojděte až na trhy na břehu řeky, kde si rozhodně dejte tomatový quiche s ančovičkami. A že neumíte francouzsky a nevíte, jak si objednat? Milým stánkařům stačí pouze ukázat a následně říct kouzelné slovíčko „merci“ (děkuji) a máte vystaráno. Posaďte se zde na betonovém břehu s místními a kochejte se elegantní architekturou v okolí a poklidnou atmosférou plynoucí řeky. Odpočiňte si. Čeká vás výstup, ale ještě předtím vydatný oběd.

Le Bistrot de Lyon - takhle vypadá Francie

Nesmíte vynechat oběd ve zdejším bistru. Na tomto místě pochopíte, jak je Francie úžasná, a že kromě chutného jídla nebo fenomenálních vín oplývá i přátelskými lidmi. Dejte si pravou francouzskou cibulačku, ze které se vám protočí panenky nebo profiterolky plněné vanilkovou zmrzlinou, které vám před vámi číšník polije takovým množstvím tekuté čokolády, až se z toho zadýcháte. Pokud chcete zažít pravou francouzskou kuchyni, tohle místo doporučuji nevynechat.

Po vydatném obědě vzhůru k výškám

Teď je potřeba ten oběd spálit. Vezměte to kolem majestátní gotické katedrály sv. Jana Křtitele až k té nejhlavnější atrakci – Bazilice Notre-Dame, která stojí na kopci Fourvière a kromě nádherné architektury poskytuje výhled na celé město. Stavba je zasvěcena patronce města Panně Marii, která dle městských análů Lyon zachránila před dýmějovým morem. Zajímavostí je, že se bazilika sestává ze dvou na sobě postavených kostelů. Spodní/sklepní má jednoduchý design, zatímco hlavní horní svatyně je velmi bohatě zdobená. A ty výhledy… můžete se jimi pokochat na fotkách přiložených v galerii.

Pokud vám to nestačilo, budiž vám k dispozici obchůdky či různá bistra a restaurace, nebo si závěrem můžete projít lyonskou botanickou zahradu. Či se vraťte do vaší základny v Trévoux a dejte si dobrou večeři.

Ptačí park a historické uličky

Druhý den už bude v duchu fauny a historie. Nedaleko Lyonu se totiž nachází ptačí zoo s názvem Parc de Oiseaux. Jedná se o největší evropský park, který je věnován právě jenom ptactvu. Najdete zde 250 ptačích druhů a až 2000 ptáků na rozloze čítající 35 hektarů. Když se celým parkem procházíte, narazíte na ptáky, kteří vám lítají nad hlavami nebo si to jen tak „štrádují“ před vámi. 

Nachází se zde i ptáci chovaní v klecích, ale většina z nich je na volno. Co ale opravdu nesmí ujít vaší pozornosti , jsou dvě hlavní atrakce. V té první si to namiřte k budově, kde je napsáno „Lori Loft“, zde si za 1,5 € zakupte kalíšek s nektarem a pak vstupte do obrovské voliéry. Vcuku letu budete mít na své hlavě, pažích, zádech nájezdy papoušků lori, kteří vás začnou okusovat, skákat po vás, povídat si s vámi a samozřejmě se dožadovat onoho sladkého nektaru ve vašem kalíšku. Zábava je v tomto případě zaručena a pokud milujete zvířata jako já, budete v naprostém nebi.

Zdroj: Sabina Sarkisovová

V druhém případě vaše další kroky musí vést na ptačí show. Stačí si pohodlně sednout do tamějšího amfiteátru a kochat se. Nečekejte ale levnou zábavu, tohle je vážně něco. Nad hlavami vám budou lítat například zoborožci či supi, nebo se najednou zpovzdálí směrem od jezera „přihrne“ hejno pelikánů. Nejkrásnější na tom ale je, že ani v jeden moment neuvidíte žádného ošetřovatele nebo koordinátora. Ptáci jsou naprosto perfektně vycvičení a vylétají a vracejí se zpět do zázemí naprosto bez pomoci, a vy si tak můžete vychutnat pocit, že sedíte uprostřed čisté přírody bez zásahu člověka.

Až vás ptačí park omrzí, sedněte do auta a vydejte se do Pérouges, do středověkého městečka vzdáleného 18 kilometrů od parku. Jedná se o vesnici, jejíž hradby a celkové uspořádání domů je elipsovitého tvaru, v jehož prostředku naleznete několik hospod. Je to jedinečné místo, které vás vtáhne zpátky do minulosti. A mimochodem, určitě si zde, při svých procházkách, nezapomeňte dát Perouges galette. Tahle místní specialita je takový cukrový koláč, který se zde peče od roku 1912 a je dokonce opatřen ochrannou známkou.

Tak, a vaše putování po středovýchodní Francií v pár hodinách je u konce. Snad jste, jako my, prožili nádherný čas a budete se plni očekávání do země, která je známá svým vínem, rádi vracet. Třeba zase na otočku...

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Stoupání měsíční krajinou na vrchol Mont Ventoux prověří nohy i psychiku

Ikonický vrchol je téměř povinným skalpem pro všechny, kteří se v Provence ocitnou se svým kolem
12.12.2023 09:10
|
0
Reklama

Tkaničky do Montvernieru, aneb výjezd na jeden z nejzajímavějších kopců Tour de France

Spektakulární klikatice Les Lacets de Montvernier je schovaná v příkré skále
23.11.2023 08:55
|
0

Lago Liscia: Oáza naprostého klidu uprostřed Sardinie nabídne tisíce let staré olivovníky

Výlet za nejstaršími olivovníky k jezeru Lago Liscia je vítaným zpestřením letní dovolené
31.10.2023 07:21
|
0

Dvoudenní návštěva Švýcarska: Nevynechejte dechberoucí Glacier 3000 a procházku v Ženevě

Ač jsem ve Švýcarsku strávila jen 48 hodin, byla to návštěva, na kterou se nezapomíná
28.02.2024 13:00
|
0

Dublin ve dvou dnech. Nechte se okouzlit keltskou hudbou v irské hospodě

Hlavní město Irské republiky na vás dýchne historickou atmosférou a chytne za srdce ikonickým pivem
15.02.2024 09:49
|
0

Chorvatsko jako celoroční destinace. Letos nevynechejte národní park nebo solná pole

Jezdíte každý rok do Chorvatska k moři a vždy je to stejná pohádka? Máme pro vás tip, kam se podívat
22.01.2024 16:33
|
0
Reklama
Fotr na tripu