Reklama
Kolo

Tkaničky do Montvernieru, aneb výjezd na jeden z nejzajímavějších kopců Tour de France

Spektakulární klikatice Les Lacets de Montvernier je schovaná v příkré skále
Zdroj: Jan Blažek

Tenhle kopec jsem měl na svém seznamu od chvíle, kdy jsem sledoval 18. etapu Tour de France v roce 2015. Les Lacets de Montvernier, ve volném překladu ‘Montvernierské tkaničky’, nevyrazí cyklistům dech svými vrchařskými parametry, ale svou samotnou existencí. Úzká silnička totiž vede natolik příkrým svahem, že by ji tu čekal jen málokdo. Ostatně, pokud tudy projíždíte po dálnici A43 směrem na Turín, snadno toto spektakulární místo přehlédnete, když o něm nevíte.

Není to úplně za rohem, ale cesta se vyplatí

Moje přání je jedna věc, reálné časové možnosti pak věc druhá, a tak trvalo dlouhých osm let, než jsem nakonec do končin v údolí Maurienne zavítal. Mezitím si Lacets de Montvernier střihl peloton Tour de France ještě jednou, a to v roce 2022, když tudy vedla 11. etapa.

Už při domácím plánování poměrně krátkého okruhu jsem se musel usmívat – pohled na mapu, kde se jako had vine silnička a jednotlivé serpentýny se dotýkají, mi působí nedočkavé mrazení. Není tedy divu, že výjezd do Montvernieru byl jedním z prvních cyklistických úkolů, který jsem si v dané lokalitě stanovil. Jak už to tak bývá, nejsou zajímavá místa úplně za rohem a člověk musí být připraven strávit za volantem nějakou tu dobu. Kdo se chce tedy projet po vyhlášených „tkaničkách“, musí se ve francouzských Alpách vydat po dálnici A43, která spojuje francouzské Chambéry s italským Turínem, což je zhruba 200 kilometrů vedoucích masivním a poměrně opuštěným údolím. Z Prahy je to tedy zhruba 1100 km nejkratší cestou přes Švýcarsko.

Je to však cyklistický ráj, především po vrchaře. Není tu totiž jen tenhle „sranda“ kopec, ale také spousta dalších legendárních stoupání – třeba Col de la Madeleine (1993 m n.m.) nebo Col de la Croix-de-Fer (2068 m n.m.), o něco dále pak Col du Galibier či výjimečné Alpe d´Huez, ale o těch až někdy příště.

Historie Les Lacets de Montvernier

První nápad, jak spojit vesnice Montvernier, Montbrunal a Montpascal se objevil už v roce 1900, nicméně samotné práce počaly až v roce 1928. Obtížnost výstavby dokazuje fakt, že trvalo dlouhých šest let, než byla silnička v roce 1934 dokončena, přičemž zde pracovalo 36 mužů. Do širšího cyklistického povědomí se tato výjimečná silnice zapsala až v roce 2015, kdy tudy poprvé projela Tour de France. Do té doby toto místo znali víceméně jen místní.

Cyklistický revír

To, že se pohybuji v cyklistickém teritoriu, si uvědomuji hned po našem odpoledním příjezdu do kempu ve městě Saint-Jean-de-Maurienne, které jsem si zvolil za ideální výchozí bod. Samotný kemp se totiž jmenuje Camping des Grands Cols, většina ubytovaných jsou cyklisté a prostředí kolem recepce dává jasně najevo, že šlapáním do pedálů to tu žije.

Druhý den ráno vyrážíme, k úpatí „tkaničkového“ kopce je to pár pohodových kilometrů a v Pontamafrey začíná stoupání. Jak jsem už zmínil, parametry kopce nejsou nijak vražedné, takže je přijatelný i pro méně natrénované jedince. Délka stoupání, které se sedmnáctkrát zakroutí, je zhruba 2,5 kilometru s průměrným sklonem 8 % a převýšením 250 metrů. Člověk tak cestou nahoru zastavuje spíše kvůli focení, než že by mu vyloženě docházely síly. 

Ve vesnici je pak možnost pokračovat dál až k průsmyku Col du Chaussy (1533 m n.m.), odkud se dá dojet do Saint-Martin-sur-la-Chambre a pak třeba zpět do kempu. Druhou variantou je cesta na Hermillon a vrátit se do kempu, což dá celkově jen 20 km, nebo si trasu dále prodlužovat dle libosti silničkami vetkanými do strmých kopců. Vždy je ale nutné dobře odhadnout svou výkonnost – tady se člověk utaví hodně rychle a skončit nedopatřením „o údolí vedle“ taky nemusí být příjemné. Já tedy poté, co vyjedu Lacets, tak nějak opatrně kroužím kolem, užívám si výhledy a hlavně hlídám čas, protože kolem 12 hod už bychom chtěli zase vyrazit z kempu na další cestu…směrem na Galibier.

Pár tipů na cestu

  • Údolí Maurienne, jehož jsou Les Lacets de Montvernier součástí, je hodně dlouhé s řídkým zalidněním. S omezenějšími možnostmi nákupu či občerstvení tak počítejte nejen při plánování cyklistické vyjížďky, ale i při cestě autem. 
  • Kemping Camping des Grands Cols je vhodným startovním místem pro celou řadu cyklistických okruhů. Cena v červenci za obytné auto, dva lidi a elektřinu byla 26 eur.
  • V okolí lze nalézt i několik stání pro obytná auta, a to většinou zdarma. Jedná se však často jen o parkoviště, popř. asfaltové či štěrkové plochy - tedy žádné servisní zázemí ani romantika.
  • Když už cyklista do této lokality zavítá, měl by si zde naplánovat i další trasy vedoucí přes vyhlášené průsmyky. Počítejte však s tím, že profilově se nacházíte ve velmi náročné lokalitě a plánujte tak spíše podle výškových metrů a času než podle vzdálenosti.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0
Reklama

Příběh o tom, jak se žije s dětmi na Taiwanu: Do Taichungu nejen na bubble tea, ale také na kolo

Dvě odvážné mámy se čtyřmi dětmi ve věku do tří let se rozhodly pro seznámení na jedné výpravě
04.10.2023 19:26
|
0
Reklama

Hitem letošních Krkonoš je elektrokolo. Krpály tak zvládnou i ti méně zdatní!

Nechce se vám do kopců supět jako parní lokomotiva a sklízet posměšné pohledy kolemjdoucích?
01.08.2020 16:19
|
2

Po zemích českých jedině v odstínu Matt Magnetic Black a s trikolorou na boku

Původní stříbrnou barvu kombíku i minikaravanu jsme se rozhodli změnit
01.07.2020 11:25
|
0

V České Kanadě je místo, kde kolem roku 1900 došlo k detrainizaci Járy Cimrmana. Objevit se dá i na kole

Pomník mistra zachyceného v poloze, v jaké byl vyhozen z vlaku, je oblíbeným turistickým cílem
11.04.2024 15:44
|
0

Stoupání měsíční krajinou na vrchol Mont Ventoux prověří nohy i psychiku

Ikonický vrchol je téměř povinným skalpem pro všechny, kteří se v Provence ocitnou se svým kolem
12.12.2023 09:10
|
0
Reklama

Zimní cestování s obytným vozem: Pozor na zamrzlou vodu, vybité baterie i převoz plynových lahví

Jezdit s obytným autem i v zimě není složité, je však nutné předcházet problémům
26.11.2023 09:49
|
0

Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0
Reklama
Fotr na tripu