Reklama
Voda

Renault Trafic provizorně předělaný na spací auto a víkendový výlet na podzimní Neziderské jezero

Podersdorf bývá v létě narvaný k prasknutí, teď tu bylo sice chladno, ale absolutní klid
Zdroj: Lukáš Dittrich

Obrovské, krásné, velmi mělké a v sezóně hojně navštěvované, takové je Neziderské jezero. Z Prahy sem cesta zabere tři a půl až čtyři hodiny podle toho, co se zrovna děje na D1. Je to výborné místo zejména pro aktivní odpočinek spojený především s provozováním vodních sportů všeho druhu. Na své si ale přijdou také cyklisté nebo běžci. A pokud radši prostě jen odpočíváte, tak se můžete procházet kolem vody a třeba ochutnávat místní víno. 

Míst, kde lze u Neziderského jezera „zakotvit“, je spousta. Já jsem před lety vyzkoušel město Poderfsdorf am See, ale tenkrát to bylo v plné sezoně, do místního Strandcampingu nás ani nepustili, protože byl úplně plný, a celkově tu bylo hodně lidí. Nedávno jsem do Poderfsdorfu vyrazil znovu. Potřeboval jsem si trochu provětrat hlavu a užít si klid a přesně to jsem také při svém listopadovém výletu na podzimní koupačku našel. 

Prázdný kemp, ticho a pořádný vítr

„Nojzík“ je pro vodní sporty vyhlášenou lokalitou. Když přijedete do Podersdorfu, instalace windsurfu na kruhovém objezdu vám dá jasně najevo, o co tady jde především. Kolegové mne ale v polovině listopadu od kempování v tomto městě odrazovali, protože tu ještě před měsícem bylo velmi málo vody.

Tohle je problém poslední doby, který v Rakousku musí řešit. Neziderské jezero je obecně velmi mělké a kromě jedné říčky nemá žádný přítok. Voda se sem dostává podzemními prameny. Pokud je sucho, hladina ustoupí daleko od břehu. Zhruba v polovině listopadu ale naštěstí už napršelo dost na to, abych si windsurfing užil i v Podersdorfu. O něco jižněji v Ilmitzu je údajně hloubka o něco větší a na vodní sporty by to mělo být lepší. 

Na víkendový pobyt jsem si vzal náš redakční Renault Trafic, se kterým jsem zakempoval v obrovském kempu Strandcamping. Ten měl týden před zimní pauzou. Pár obytných aut a karavanů zde sice bylo, ale když jsem zaparkoval ,samozřejmě co nejblíže pláže, a vypnul motor, rozlilo se kolem naprosté ticho. Těch pár spolukempařů bylo zašitých v autech, pláž prázdná, nikde nikdo. Ostatně bylo asi tak osm stupňů. Podzim v plném proudu, zima za dveřmi. Já jsem dal rychlou procházku po malé silnici vedoucí kolem pláže, uvařil večeři na mé podomácku vyrobené „šuplíkové vestavbě“ a zašil se do Traficu také. Sobota měla být podle předpovědi náročná. A také že byla! 

Kolik nás stálo kempování ve Strandcampingu

Termín pobytu: 10. až 12. listopadu

Středně velké stání 13,90 eur, dospělá osoba nad 14 let 9,90 eur, místní daň (nad 18 let) 2,50 eur, ekologický poplatek 2,00 eur, příplatek za stání u vody 5,00 eur.

Celkem za dvě noci 66,60 eur

Druhý den kolem poledne se začal zvedat vítr a spolu s tím začalo být také jasné, že Podersdorf zas tak úplně opuštěný není. V našem kempu se začali rojit kiteři. Mají zde ideální podmínky, mělká voda jim vůbec nevadí a je zde pro ně vyhrazena také velká část pláže. Já jsem se se svými plachtami cítil trochu méněcenný, ale surfaři evidentně startovali z jiného místa Podersdorfu. Aktuálně tolik módní wingfoily tu vidět nebyly vůbec. Na ně je tu zkrátka příliš mělko. 

Během hodiny začalo foukat přes 10 m/s, na vodě se udělaly krásné vlny a značně se zvedl také provoz na hladině jezera. Pepinka by možná řekla, že jí je surfařů v té studené vodě líto, jak to říkala o surfařích na vlnách během šesté série Fotra, ale surfaři měli evidentně radost. Jezdit podél břehu v plné rychlosti kolem 50 km/h, to se neomrzí ani na podzim, když je venku sotva deset stupňů a voda má stupňů sedm.

Mimochodem, funguje zde systém světelných majáků. Pokud začnou blikat 90krát za minutu, znamená to rychlost kolem 17 m/s a lidi mají vylézt z vody, protože je vítr už příliš silný. To se naštěstí onu sobotu nedělo. Velkou výhodou tohoto jezera je fakt, že když nemůžete, tak prostě slezete z prkna, odpočinete si a pak pokračujete a je víceméně jedno, kde se zrovna nacházíte. Maximální udávaná hloubka je 2 m, takže stačíte skoro všude. Na učení je to naprostý ideál. 

Vítr nakonec rozehnal všechny mraky, takže jsme končili při západu slunce. Idylka, pokud by nebyla taková zima. Ale na to ve zdejším Strandcempingu mají řešení. Poctivě vytápěné sprchy s horkou vodou po podzimní několikahodinové koupačce přijdou vhod. Rychlá venkovní večeře z konzervy (hlavně že byla teplá), návštěva supermarketu a fofrem do spacáku do tepla v provizorním spacím autě.

Povinné foto u majáku a procházka podél vody

Předpověď slibovala vítr celou noc. Houpající se auto zaparkované hned u vody bylo důkazem, že předpověď nelhala. Ráno ale vítr rychle ustal a na úplně vyfoukané obloze vylezlo slunce. Podersdorf na pohled vypadal jako v letní sezoně, jen sníh na protějších horách dokazoval, jak se věci mají. Škoda, že nebylo více času. Takhle jsem stihl pouze procházku podél vody a povinnou zastávku u zdejšího majáku.

Kdo má času více, ten může třeba vyrazit lodí na druhou stranu jezera. Atrakcí tu mají ale pro turisty nachystaných velké množství. Funguje tu navíc systém, kdy v místě svého ubytování turisté dostanou tzv. Burgen-Land Card. Připomíná permanentku na vlek a umožňuje návštěvy některých míst zdarma (například zdejších pláží) a jinde zase dostanete různé výhody. 

Co dělat v Podersdorfu?

Podersdorf je zejména o aktivní dovolené. Je zde k dispozici spousta cyklotras, trasy pro běžce, svá místa u vody mají vyznavači surfování a kitování, na severním okraji Podersdorfu je Surf- und Kitezentrum. Je zde ale také hřiště pro volejbal nebo fotbal, skatepark, nechybí dětská hřiště nebo minigolf. Kdo hledá klidnější pobyt, ten může navštívit jednu z 33 místních restaurací, zdejší městskou pláž, může vyrazit na výlet lodí nebo omrknout větrný mlýn. Veškeré možnosti vyžití v Podersdorfu najdete na oficiální interaktivní mapě. 

Odveze vše, zn. svižně

Redakční Trafic Combi Van L2 je na podobné rychlé výlety někam k vodě naprosto ideální stroj. V naší specifikaci má pod kapotou dvoulitrový diesel o výkonu 170 koní spojený s automatickou převodovkou EDC. L2 znamená rozvor náprav prodloužený o čtyřicet čísel a celkovou délku 5480 mm. Za zadní lavicí je ještě přes dva metry místa a v základním uspořádání je zde k dispozici obří zavazadelník.

S tímhle už se dá žít, ať už jezdíte rádi na kole, potřebujete stěhovat tchýni nebo jezdit kempovat k vodě. I do Traficu lze ostatně sehnat pěkné vestavby, třeba od společnosti Egoé.

Jako základ v mém případě posloužily podomácku zbouchané šuplíky, které jinak používám ve svém surfovacím Fordu Mondeo Kombi. Miniaturní vestavba je udělaná tak, aby se do Mondea Mk3 dala postel rozložit na zadní sklopená sedadla. Do Traficu se rozložená vešla za druhou řadu sedadel. Opěradla jsem tak sklápěl jen proto, abych na ně odložil surfy dlouhé nějakých 2,3 m. S ohledem na už téměř zimní večery by bylo ideální nezávislé topení, ale to tento Trafic nemá. Problém vyřešila kostka připomínající reproduktor, kterou mi půjčil táta. Jmenuje se „Top Micro“ a je hodně stará. Je to malé elektrické topení. Ano, i elektřinu bylo potřeba vyřešit, kvůli možnosti práce na počítači a používání tohoto miniaturního topení. Připojení na kempovací zásuvku zajistila redukce CEE/Schuko, kterou jsme sehnali za necelé čtyři stovky v prodejně s autodíly. 

Cestování s Renaultem Trafic je překvapivě svižné. Coby dodávka je sice uvnitř trochu hlučnější a postrádá moderní asistenční systémy, ale to hlavní splní na jedničku. Má nízkou spotřebu, takže i při dálniční jízdě kolem 160 km/h se spotřeba drží pod devíti litry. V kombinaci s 80litrovou nádrží je k dispozici velmi solidní dojezd. Z Prahy do Podersdorfu a zpět jsme to zvládli na jednu nádrž a ještě nám zbýval dojezd 100 km. Pro úplnost, aktuálně testovaná verze francouzského užitkáče startuje částkou 970 tisíc včetně DPH, a to není v dnešní době vůbec špatná nabídka. 

Reklama

Diskuze

Martin Pleva - 22.11.2023 20:18:23
Moc pěkně popsané a líbí se mi i detail s cenou noclehu. Sice nejde o destinaci, kterou bych upřednostňoval, ale rád si přečtu reálný zážitek!! Těším se na další článek.

James Bond by si tu liboval. Bývalá základna v sardských horách má velmi zvláštní atmosféru

Zapomeňte na kýčovité pláže, Sardinie nabízí spoustu zajímavějších míst. Tohle je jedno z nich
23.03.2024 10:21
|
0
Reklama

Jezero Loch Ness a jeho tajemství: Fotr se vypravil za dodnes neobjasněnou záhadou

Příšera z Loch Ness zůstává jednou z největších záhad světa, která fascinuje děti i dospělé
16.10.2023 07:36
|
0
Reklama

Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko

Malá balkánská země ukrývá poklady, které jinde na světě nenajdete. Navíc je tu levně
22.07.2021 12:13
|
4

Dokonalá koupačka na dvanáctikilometrové písečné mořské pláži, a pak u albánského Mácháče

Černá Hora a Albánie nepatří k úplně častým destinacím našich turistů. Není čas na změnu?
28.06.2021 09:15
|
0

Evropský stát mění dopravní zákon. Pokud není jeden člověk v autě připoután, pokutu platí všichni

Novinka je součástí větších změn silničního zákona v Belgii. Při cestách pozor hlavně na pásy.
23.07.2024 16:30
|
5

Spaní na divoko ve Slovinsku: Zákon hovoří jasně, ale realita může být poněkud odlišná

Oficiálně slovinský zákon táboření mimo k tomu určená místa zakazuje a policisté bývají striktní.
22.07.2024 15:25
|
1
Reklama

Stalo se Chorvatsko moc drahé? Tamní média píší, že turisté jezdí jinam. Kempy jsou nejdražší v EU

Jutarnji list píše, že Italové místo do Chorvatska raději jedou do Albánie.
21.07.2024 10:16
|
0

Neopakovatelná atmosféra a trůn místo záchodu. Strávili jsme noc v britské „chatě“ se služebnictvem

Není to hotel, ale spíše panství, kde nechává jeho majitel přespávat své významné známé.
18.07.2024 07:58
|
0
Reklama
Fotr na tripu