Reklama
Pěšky

Dvoudenní návštěva Švýcarska: Nevynechejte dechberoucí Glacier 3000 a procházku v Ženevě

Ač jsem ve Švýcarsku strávila jen 48 hodin, byla to návštěva, na kterou se nezapomíná
Zdroj: Sabina Sarkisovová

Švýcarsko, srdce Evropy, je zemí, která přímo vybízí k romantickým dobrodružstvím a nezapomenutelným zážitkům. Jeho krajina, připomínající scény z pohádek, je tkaná z malebných horských vrcholků, třpytivých jezer a idylických vesniček, které jsou jakoby zastaveny v čase. Při své návštěvě země, která proslula nejen díky hodinářství a výrobě čokolády, jsem se vydala na místo s názvem Glacier 3000 a následně zabředla do kulinářského i procházkového světa v Ženevě.

Důkaz toho, že umění ve Švýcarsku lze nalézt opravdu všude, je stavba tyčící se právě na vrcholku ledovce, kterou má na svědomí slavný švýcarský architekt Mario Botta, který stojí za nespočtem muzeí či kostelů.

Vzhůru k výšinám

V srdci švýcarských Alp, zasazený mezi nekonečné sněhové pláně a ledovcové vrcholky, leží Glacier 3000, skvost, který přitahuje dobrodruhy, rodiny i ty, kdo hledají klid a odpočinek ve výšinách. Jedná se o horské středisko a samozřejmě, jak lze dle názvu vytušit, ledovec. Toto kouzelné místo leží mezi kantony Vaud a Bern, konkrétně na území obcí Gstaad, Les Diablerets a Leysin a je opravdu dechberoucí.

Na vrchol ledovce, do cca 3000 m n. m. mě svezla vysokokapacitní lanovka ze stanice Col du Pillon (cena zpáteční jízdenky je 85 švýcarských franků), kde jsem v 2500 m n. m přesedla do druhé s názvem Cabane. A rázem jsem se ocitla na místě tak kouzelném, že jsem to v životě nezažila. Silně pražící slunce, všude sníh a omamná bílá barva, čistý vzduch tak, že je vlastně obtížné ho dýchat. Jak tušíte, Glacier je primárně lyžařské středisko, ale já jsem se sem ten den vydala za jízdou ve psím spřežením, následovala procházka po ledovci (oficiální cesta nazvaná Glacier Walk) a vše jsem zakončila návštěvou visuté lávky ve výšce 2971 metrů s názvem Peak Walk by Tissot.

Psí spřežení

Mou první zastávkou na tomhle unikátním místě byla jízda v psím spřežení. Jednalo se o jeden z nejvíce autentických zážitků, protože spojoval jak tradiční formu přepravy, která byla po staletí využívána v arktických a subarktických regionech, tak mi též nabídl možnost prozkoumat zasněženou krajinu zcela novým způsobem. Fascinující bylo i chování psů, ať už sibiřského husky, nebo aljašského malamuta – byli neskutečně natěšení a užívali si svou práci naplno. Dokonce se tu objevil i jeden německý ovčák, což bylo celkem překvapující. Zlatým hřebem chvíle strávené u smečky bylo mazlení a vlastně taková lehká psí terapie. Dokážete si představit zajímavější zážitek, než že „ňuňáte“ psa, u toho vám svítí vysokohorské sluníčko a kolem jste obklopeni naprostým tichem v té ledovcové nádheře?

Tip

Jízdu se psím spřežením je nutno si objednat dostatečně dopředu na oficiálním webu (glacier3000.ch/en), k dispozici je deset časových slotů a cena zážitku je 99 švýcarských franků. Obsahuje právě ono svezení a zároveň i jízdenku kabinkovou lanovkou na vrchol ledovce a zpět. 

Neočekávejte ale, že budete jezdit zasněženou krajinou jak zběsilí. Celá akce trvá deset minut a po jízdě budete mít příležitost se psy seznámit, pomazlit a vyfotografovat. 

Procházka na zamrzlém ledovci

Po zážitku se psy jsem se vydala na pár kilometrovou pěší trasu, která vede vcelku po rovině s mírným převýšením. Ale musím se přiznat, že i to mírné převýšení vám dá v takové výšce zabrat. I člověk s fyzičkou si zde připadá, jako když pár měsíců nic nedělal a dýchání při námaze je velmi náročné (zajímavé je, že v trochu nižší výšce – 2500 metrů, takové problémy člověk nemá). Trasa procházky vedla přes ledovec Tsanfleuron do Quille du Diable a nabídla opravdu omračující podívanou. Na jejím konci ale na mě čekal jakýsi kioskový bod – Refuge l'Espace, který kromě toho, že mě nasytil klobásou a horkou čokoládou s rumem, nabídl nádherný výhled na údolí Derborence a Valais.

Pokud se chcete kochat výhledy do okolí a odpočinout si, doporučuji zde zůstat kolem půl hodiny. Nachytáte nejen vitamin D, ale i dobrou náladu. Poté se můžete vrátit na začátek vašeho putování dvěma cestami. Buď zase po svých, nebo využijete tzv. Ice Express, což je prostě taxi rolba, kterou máte v ceně lanovky. Já si vybrala pěkně trasu pěšky, protože by byl hřích, kdybych se nechala přemoci únavou.

Zdroj: Sabina Sarkisovová

Jdete v podstatě v prázdnotě

Zlatým hřebem pobytu na ledovci je pak procházka po visuté lávce – Peak Walk by Tissot (ano, oficiálně se tak jmenuje). Ta má na délku přibližně 107 metrů a šířku 80 centimetrů a spojuje dva vysoké horské vrcholy. Co je ale mnohem zajímavější, že sice nabízí výhled do krajiny, ale především odtud budete moci pozorovat slavné vrcholky v podobě Mont Blancu, Matterhornu či Eigeru. Na tomhle místě se tak ocitáte úplně v jiném světě a sami sebe se ptáte, co vlastně lidskou rasu vede k tomu, že se snaží dostat na vrcholky těch největších horských masivů.

A pokud budete mít jako já štěstí, tak váš zážitek bude umocněn počasím. Nahoře jsem totiž zažila teplotu kolem -10 stupňů Celsia, abych se při sjetí lanovkou dolů oblékla v podstatě do jarního oblečení, protože zde byla teplota 15 stupňů. Neuvěřitelné.

Tip

Na cestě z ledovce směrem na Ženevu naleznete perlu švýcarské riviéry, město Montreaux. Rozkládá se na březích malebného Ženevského jezera a je obklopeno majestátními Alpami. Toto město je známé svou výjimečnou polohou, která mu propůjčuje téměř středomořský klimatický ráz, díky čemuž se zde daří exotické flóře a stává se z něj celoroční destinace pro turisty. Je světově proslulé díky svému každoročnímu jazzovému festival a též jako místo, kde žil Freddie Mercury (má zde postavenou sochu).

Cesta za gastronomií

Protože jsem druhý den byla absolutně vyčerpaná a pouze připravená na to si sednout večer do letadla, vydala jsem se do Ženevy (která je od ledovce vzdálená 2 hodiny autem) na dobrý oběd a pokochat se krásami a klidem jezera procházkou po tamější promenádě. Skvělým útočištěm se tak pro mě stala restaurace Auberge de Savièse s tradiční švýcarskou atmosférou. Tento klenot mezi ženevskými restauracemi se specializuje na kuchyni z regionu Valais a je oblíbeným místem pro milovníky fondue, raclette a dalších švýcarských specialit, takže jsem zde nevynechala například šneky nebo telecí maso.

Po skvělém jídle mé kroky vedly na zmiňovanou promenádu kolem jezera, která je známá také jako Quai du Mont-Blanc a je jedním z nejkrásnějších míst v Ženevě, nabízející malebné výhledy na samotnou vodní plochu a okolní Alpy. Je lemována stromy, květinovými záhony a sochami a na jejím konci, který je umístěn blíže k městu, se nachází Jet d'Eau, jedna z nejvýznamnějších pamětihodností města. Jedná se o impozantní vodní fontánu, vystřelující vodu do výšky až 140 metrů. Kromě toho, že je viditelná z nespočtu míst ve městě, je též pro ženevany jakýmsi jejich symbolem.

A takové bylo krátké, ale intenzivní putování po švýcarských krásách ve dvou dnech. Určitě se sem ještě někdy vrátím pozorovat hlavně tamější život v horách a též kvůli panenské přírodě.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tkaničky do Montvernieru, aneb výjezd na jeden z nejzajímavějších kopců Tour de France

Spektakulární klikatice Les Lacets de Montvernier je schovaná v příkré skále
23.11.2023 08:55
|
0
Reklama

Vyprdněte se na francouzskou Paříž, navštivte českou Maříž a nebudete litovat!

Maříž měla za komunismu smůlu, že ležela jen 500 metrů od rakouských hranic. Zastavil se tady čas.
20.07.2020 08:54
|
0
Reklama

Tip na skutečně výtečné ubytování s garážemi v Českém Švýcarsku. Mají tu dokonalé rodinné apartmány

Pro výlety po okolí vždy volím základnu z které vyrážíme po okolí. Tuhle jsme měli v Krásné Lípě
08.07.2020 16:21
|
0

V Českém Švýcarsku můžete přeplout autem řeku, pít pivo jako lord a prohlížet první sériový vrtulník

Prázdniny můžete prožít jako sardinky u moře v hejnu středoevropského stáda, co jezdí utrácet kuny do Chorvatska, nebo se stanete objevitelem úžasných míst naší rodné země
03.07.2020 10:21
|
0

Dublin ve dvou dnech. Nechte se okouzlit keltskou hudbou v irské hospodě

Hlavní město Irské republiky na vás dýchne historickou atmosférou a chytne za srdce ikonickým pivem
15.02.2024 09:49
|
0

Chorvatsko jako celoroční destinace. Letos nevynechejte národní park nebo solná pole

Jezdíte každý rok do Chorvatska k moři a vždy je to stejná pohádka? Máme pro vás tip, kam se podívat
22.01.2024 16:33
|
0

Lyon a jeho okolí ve dvou dnech. Nevynechejte krmení papoušků nebo zákoutí městečka Pérouges

Město na soutoku Rhôny a Saôny vás zaujme svou kuchyní, jeho okolí pak přírodou
10.01.2024 15:38
|
0
Reklama
Fotr na tripu