Reklama
Pěšky

Za pivem, památkami a po stopách hippies na kole nebo pěšky. Kodaň je fascinující

Severská metropole není jen o malé mořské víle, ale také o malebných zákoutích a procházkách.
Zdroj: Martin Stražay

Místa popsaná v článku

Hlavním městem Dánska je Kodaň (dánský København, jak již název napovídá, je přístavním městem). Půlmilionová metropole leží u moře, konkrétně na dvou ostrovech – Sjaelland a Amager. Mezi největší atrakce města se řadí bronzová socha mořské panny z pohádek Christiana Andersena, zábavní park Tivoli nebo Christiánie – polonezávislá anarchistická komuna, resp. nazývaná také komuna s bohémskou atmosférou, která se prohlásila za autonomní svobodnou oblast v roce 1971.

Jak se pohybovat po Kodani?

Kodaň má perfektně propracovanou městskou dopravu včetně metra. Tuto alternativu domácí i turisté využívají často v kombinaci s pěšími přesuny. Ale nejvíce je zastoupena cyklo doprava. Snad každá cesta pro auta má v Kodani i cyklo alternativu v podobě samostatné cyklistické cesty nebo separátního pruhu. Člověk neznalý místních poměrů musí být dost ostražitý, neboť cyklisté se nenadále objeví na každé křižovatce ze všech stran. Platí to hlavně u přechodu pro chodce, kde je třeba dávat pozor kromě aut i na cyklisty, kterých je mnohem více. Dánové jezdí na kole do práce, za zábavou, na nákupy, prostě všude a za každého počasí. Můžete potkat bankovní úřednici v kostýmu nebo mladou rodinu s cyklo rikšou, ve které vozí děti, stejně jako poloprofesionálního cyklistu v rámci tréninku. Frmol cyklistů neutichá ani v pozdních nočních hodinách, kdy se někteří Dáni přesouvají z hospod domů.

V automobilové dopravě jsou hojně zastoupeny elektromobily. Například taxíky jsou pouze elektromobily. V centru můžete potkat mezi osobními vozy i kamion, ale doprava je velmi plynulá, vidět dopravní zácpu je vzácnost.
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Svobodná a nespoutaná Christiánie

Christiánie leží ve čtvrti Christianshavn, pokládá se za samostatný mikronárod se svými pravidly, které Dánské království respektuje. Historie sahá ještě do konce šedesátých let 20. století, kdy se do opuštěných kasáren nastěhovali lidé z komunity hippies a vydobyli si právo na užívání měkkých drog (marihuana, hašiš), stavění budov bez povolení, atd. S menšími přestávkami spojenými s raziemi, zákazy a omezeními, je užívání měkkých drog v Christiánii tolerováno dodnes. Pokud se budete procházet po Christiánii, tak si dejte pozor na zákaz focení, na celém území jsou četné piktogramy, které na to upozorňují. Během procházky je možné zakoupit různé suvenýry s tématikou Christiánie anebo marihuany – textil, pohlednice, magnetky, tak jako v běžném letovisku někde na letní dovolené u moře.
Zdroj: Martin Stražay

Za zábavou do Nyhavnu

Tato čtvrť vás okouzlí pohodovou atmosférou, přístavními bary a nesčetnými restauracemi. Všechny se nacházejí u vody a tvoří hlavní kolorit této turistické promenády, „kde to žije“. Můžete zde navštívit i bar s příznačným názvem Klods Hans, je to postavička ze stejnojmenné pohádky Christiana Andersena o „hloupém Honzovi“. V malém baru vás může zaskočit poměrně široká nabídka piv, o čemž svědčí fakt, že Dánové mají tento zlatavý mok velmi v oblibě. Kromě běžné nabídky piv ze dvou nejznámějších dánských pivovarů místní bary disponují také širokou nabídkou pivních speciálů z různých domácích i zahraničních mikropivovarů.
Zdroj: Martin Stražay
Zdroj: Martin Stražay

Nástrahy místního centra

Během podzimní návštěvy Kodaně vás mohou příjemně překvapit vánoční trhy, které začínají již v polovině listopadu. Množství stánků s jídlem, svařeným vínem, punčem, gloggem s ginem a cukrovinkami vás ohromí kromě vizuální stránky i svými vůněmi. Domácí hojně využívají trhy i jako místo pro oběd během polední pauzy.

I při teplotách kolem nuly nechybí samozřejmě točené pivo, které jde rychle na odbyt. Dánové jsou velcí milovníci piva, možná z toho pochází přísloví „opilý jako Dán“. Pro pivaře by mělo být povinností navštívit v centru ikonický craft beer pub Skaal, je to stylový pivní bar, kde je v nabídce na krásně vysvícených LED obrazovkách 44 druhů piva!, ba dokonce tu byl zastoupený i pivovar z Českých Budějovic. Tuto nabídku můžete sledovat, i když jste mimo bar – v mobilní aplikaci, která vám napoví, kolik piva je z každého druhu ještě v sudu k dispozici. Po vyčepování sudu nasadí obsluha další druh piva. Vybrat si z tak široké nabídky je náročné, avšak dost nápomocní jsou v tomto směru barmani, kteří vám velmi ochotně dají na baru okoštovat vzorek (cca malý panák) z piv, mezi kterými se neumíte rozhodnout a následně si objednáte to, co vám nejvíce chutnalo.
Reklama

Diskuze

Ronka - 03.05.2024 20:56:29
Kodaň se nám také moc líbila, jen jsme zde neměli čas strávit více času. Děkuji za inspiraci.

Minimundus, Legoland Windsor nebo Billund: Tipy na evropská místa, ze kterých budou děti nadšené

Čtyři parky, čtyři evropské státy a jedna velká radost nejen dětí, ale také rodičů
07.03.2024 07:42
|
1
Reklama

Krásy jihozápadního Dolního Saska a Nizozemska: Benátky severu, Nordhorn nebo město Enschede

Kvůli čemu pojedete tímto směrem, to je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn.
15.01.2024 07:10
|
2

Dříve tu jezdil raketový Opel, dnes slouží bývalá závodní dráha u Rüsselsheimu jako zdroj pitné vody

Svého času navštěvovaly závodní dráhu desítky tisíc lidí, dnes tu vládne absolutní klid
17.10.2023 07:29
|
0

Cyklistické putování po Chorvatsku: Došlapali jsme na zajímavá místa na ostrovech Šolta a Vis

Tipy nejen pro všechny cyklo-nadšence. Kam vyrazit?
04.06.2024 15:14
|
0

Cyklo-lodní putování po Dalmácii začíná: Na kole jsme projeli Murter, Pašman, Ugljan a Zadar

Lodí jsme se vypravili po Dalmácii, abychom zdejší ostrovy projeli na kole.
27.05.2024 10:59
|
0
Reklama

Lipno, okolí a lehká zajížďka do Bavorska pro všechny milovníky kol a čerstvého vzduchu

Krásná příroda, památky, přívozy a železniční vychytávky pohledem z cyklistického sedla.
20.05.2024 08:01
|
2

Strategická Soluň nabízí válečné muzeum, Bílou věž nebo výletní loď Arabella

Co rozhodně nevynechat při návštěvě druhého největšího města Řecka?
12.04.2024 09:49
|
0
Reklama
Fotr na tripu