Reklama
Atrakce

Dříve tu jezdil raketový Opel, dnes slouží bývalá závodní dráha u Rüsselsheimu jako zdroj pitné vody

Svého času navštěvovaly závodní dráhu desítky tisíc lidí, dnes tu vládne absolutní klid
Zdroj: Lukáš Dittrich

Všudypřítomný klid v lesíku jižně od Rüsselsheimu občas narušují pouze auta projíždějící po silnici číslo 3012. Jen těžko si dnes člověk dokáže představit, že právě na těchto místech se scházely desítky tisíc lidí, kteří sledovali souboje automobilových závodníků, motocyklistů nebo i cyklistů na zdejším betonovém oválu. A už vůbec si člověk nedokáže představit, jak to asi vypadalo, když na tuto dráhu Opel vytáhl svůj prototyp auta vybaveného raketovým pohonem.

Dráha Opel Rennbahn byla svého času velmi slavnou, ale tahle léta rychle odnesl čas a druhá světová válka. Dnes je zarostlá mechem, prorostlá stromy a jezdit tady už určitě žádná auta nebudou. V prostoru uvnitř oválu se nachází zdroj pitné vody pro města Mohuč a Rüsselsheim. Projít se tu ovšem může každý.  

Vznikla kvůli stížnostem místních

Opel Rennbahn je technická památka, která v roce 2019 oslavila sto let své existence a současně sedmdesát let od svého definitivního konce. Stavět se začala v roce 1917 a dokončena byla po dvou letech. Betonový ovál kousek od Rüsselsheimu zde postavila automobilka Opel z jednoduchého důvodu.

V automobilových počátcích totiž nebyla běžná nějaká utajená vývojová střediska, kde by se nová auta testovala. Řidiči zkoušeli automobily v běžném provozu, což ale znamenalo jízdu po prašných cestách a velký hluk. Právě na to si stěžovali zdejší obyvatelé a přesně kvůli tomu zde byla tato dráha postavena. 

Ovál dlouhý 1,5 kilometru navrhl jistý Jakob Ritzer, stavitelský mistr a zeměměřič z Bischofsheimu. Přestože se bavíme o 20. letech minulého století, už tenkrát se počítalo s jízdou rychlostí až 140 km/h. Proto zdejší zatáčky dostaly sklon až 32° a na vnitřní straně oválu se nacházela osm metrů široká ochranná zóna. Postaveno zde bylo také několik budov sloužících jako boxy pro automobily a dominantou byla tribuna s obřím nápisem Opel na střeše. 

Dvacátá léta byla obdobím vrcholné slávy tohoto místa. Při procházce kolem zbytků této dráhy se to nezdá, ale nedlouho po svém otevření se stal Opel Rennbahn jedním z hlavních center motoristického sportu. Mimo jiné i proto, že po světě tou dobou mnoho dalších podobných míst neexistovalo. V Evropě byl ještě Brooklands a v Americe Indianapolis. Konaly se tu podniky, které zpočátku navštěvovalo deset, později až padesát tisíc diváků. 

Opel svou dráhu používal nejen pro testování nebo různé závody, ale také pro prezentaci svých produktů. Konala se tu například Opel Show. Při ní automobilka poslala na okruh najednou 120 exemplářů modelu 4/12 známého jako Rosnička. Byl to první Opel vyráběný na montážní lince a zmíněná akce měla ukázat, kolik vozů umí automobilka vyrobit za jeden den. Několik pokusů s raketovým pohonem zde proběhlo ke konci 20. let, kdy už se začínala nad zdejším areálem stahovat mračna. 

Rychlý konec kvůli rychlému rozvoji automobilů

Jak byla po svém otevření dráha Opel Rennbahn moderní, tak se brzy stala zastaralou. Problémem totiž byl prudký rozvoj aut, zejména těch závodních. Ta začala být na místní ovál prostě příliš rychlá a začátkem 30. let proto došlo k ukončení sportovních akcí. Následovala druhá světová válka a poté přišel definitivní konec. Malou poválečnou epizodou bylo ještě využívání původně závodní dráhy k testování opravených aut, která zde po válce zůstala, ale v roce 1949 vypršela nájemní smlouva na pozemky. Úřady rozhodly o zalesnění celé plochy kvůli ochraně pitné vody, protože uvnitř oválu jsou tři studny využívané jako zdroj vody pro Rüsselsheim a Mohuč. Budovy, které přežily válku, byly demontovány a dráha postupně zarostla. 

Dnes je dráha Opel Rennbahn volně přístupná. Na první pohled je to jen kus ošklivého betonu v menším lesíku, ale když se ponoříte trochu do historie, nebo když alespoň trochu blíže poznáte historii tohoto místa, dýchne na vás atmosféra dvacátých let a nadšení doprovázející prudký rozvoj automobilů. Pokud pojedete kolem, určitě se tady zastavte. Je to nevšední a velmi zajímavá atrakce
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


James Bond by si tu liboval. Bývalá základna v sardských horách má velmi zvláštní atmosféru

Zapomeňte na kýčovité pláže, Sardinie nabízí spoustu zajímavějších míst. Tohle je jedno z nich
23.03.2024 10:21
|
0
Reklama

Tip na výlet: Adrenalinová zábava v bývalém černouhelném dole!

Skutečně se tady těžilo uhlí. Dnes se oslavanský důl Kukla stal místem originální zábavy a poučení
10.09.2020 09:23
|
0
Reklama

Muzeum historických motocyklů: V roce 1947 jsme měli oficiálně nejlepší motorku na světě!

Nenápadná budova na konci náměstí v Kašperských Horách ukrývá neuvěřitelné motocyklové poklady
07.09.2020 08:52
|
25

Muzeum amerických aut v Nové Bystřici ukrývá i DeLorean z filmu Návrat do budoucnosti

Najdete tady i káru Elvise Presleyho a oblíbený vůz největších gangsterů
05.08.2020 10:58
|
2

Itinerář Fotra na tripu 7, díl první aneb co byste neměli vynechat při cestě do Jižní Koreje

Hodně jste si psali o itineráře, tak tady je seznam míst k první epizodě Fotra na tripu sedmé série.
17.04.2024 06:52
|
0

Pro rodinku za 1000 Kč, někdy také za 7000 Kč. Kolik stojí návštěva nejoblíbenějších hradů a zámků?

Většinou se vstupné pohybuje v řádu stovek korun, s rodinou se ale tisícovce snadno přiblížíte.
16.04.2024 16:45
|
0
Reklama

Video: Už zítra startuje sedmá série Fotra na tripu. Korea se na vás těší!

Čekání končí, ve středu 17. dubna ve 21:25 začínáme s korejským putováním.
16.04.2024 15:01
|
0

Táboření na Slovensku: Mimo kempy lze spát na většině území, ale atraktivní lokality budou problém

Slovensko má pět stupňů ochrany přírody. Ten základní umožňuje přespávání ve volné přírodě.
14.04.2024 07:12
|
0
Reklama
Fotr na tripu