Reklama
Atrakce

Krásy jihozápadního Dolního Saska a Nizozemska: Benátky severu, Nordhorn nebo město Enschede

Kvůli čemu pojedete tímto směrem, to je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn.
Zdroj: Milada Kubátová
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Jihozápadní Dolní Sasko nebývá hojně navštěvované jako jiné kouty tohoto státu. Má ale hodně co nabídnout. Jako první bod vám vypíchnu krásnou architekturu mnoha byť obyčejných a osídlených domů. Nenajdete tu také žádný nepořádek na ulicích. Všude bývá perfektně uklizeno.

Na co se v tomto kraji předem určitě připravte, je počasí, dost často tu prší nebo bývá zataženo, ale to mu rozhodně neubírá na kráse. A pokud milujete kola, určitě si je vezměte s sebou! Nespočet cyklostezek, cest a cestiček v rovině, to je to, co ocení nenáročný cyklista – kochálista.

Kde začít?

My doporučujeme městečko Nordhorn, které leží na řece Vechte nedaleko hranic s Nizozemskem. Ubytovat se můžete třeba přes Airbnb a jiné podobné služby, nebo přímo u místních. Většinou to bývá ve velmi pěkných domech s veškerým vybavením a také s pozemkem, kde si i děti užijí své. Určitě nesmíte vynechat centrum městečka. Ideální je navštívit ho při nějakých svátcích, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce, to bývá pěkně vyzdobené a nabízí i trhy. Doporučujeme ochutnat místní speciality, velmi chutné a výživné jsou například polévky, které místní vaří vesměs z domácích surovin. Vynikající tu mívají například Eintopf.

Co ještě můžete v Nordhornu navštívit, je místní Tierpark – zoo, která je věnovaná hodně farmaření, ve které jsou rozlehlé louky a většina zvířat je chovaných ve velkých prostorách s dostatkem zeleně.

Kousek od Nordhornu leží poklidné lázeňské městečko Bad Bentheim. Mimo minerální vody se zde nachází hrad, který městečku dominuje a ze kterého je úžasný výhled na okolní krajinu. Většinou vás zde přivítají i ovce nebo jiná domácí zvířata volně se pasoucí kolem. Vstupné koupíte na místě a pohybuje se kolem šesti eur.

Jestli do městečka zavítáte v létě, nevynechejte místní koupaliště – BadePark. Čeká vás jak vnitřní bazén, tak i venkovní přírodní koupaliště.

Odpočinek byl. A co dál?

Pokud vás chytí nakupovací mánie, určitě překročte hranice do Nizozemska. Nám se zalíbilo město Enschede. Místní kuchyně se moc neliší, ale nějaké speciality zde určitě najdete. Na trzích můžete koupit třeba krevety v těstíčku s omáčkou. Na hlavním náměstí najdete nespočet obchodů a obchůdků, restaurací a rychlých občerstvení. A pokud narazíte na výprodeje, hodně věcí tu najdete „za pakatel“.

Samozřejmě, pokud jste milovníkem fotbalu, Twente je jasná volba. Lístky ale musíte koupit hodně dopředu a není to rozhodně levná záležitost. Každopádně je to velký zážitek, třeba před zápasem je k dispozici pro fanoušky party i s dýdžejem.

Jedna věc je v Nizozemsku velmi populární a to cyklistika. Oproti Česku je to markantní změna a tak je nutné dávat na cyklisty pozor, ať už řídíte nebo jdete pěšky. Cyklisté tu mají vlastní pruhy, směry i přechody. A jsou opravdu všude.

Srdeční záležitost

Kvůli čemu ale pojedete tímto směrem, je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn. My tomu říkáme srdeční záležitost, protože kdo je neviděl na vlastní oči, ten neuvěří, že něco tak krásného v Nizozemsku vůbec může být.

Italské Benátky, to je hlava na hlavě, over-turismus, ale Giethoorn, ten tě pohladí po duši svým klidem. Neskutečné okouzlení přírodou a zároveň městem. Klid a ticho (ano, je lepší si přivstat, anebo jako my jet na západ slunce). A co na vás čeká? Je tu přes 200 mostů, nespočet různých kanálů, lodí, průplavů a políček zalitých vodou. 

Pomalými krůčky i tady začínají být hojné počty turistů, ale není to nic masivního, nic co by vás mohlo odradit. Zatím. A tak si lze část města projít pěšky – doporučuju! Je to boží, uvolňující a hlavně uklidňující. Anebo se svézt na lodi s kapitánem. Kdo chce, tomu zde půjčí vlastní malý člun – ani nemusíte vlastnit průkaz. Kanály jsou jednosměrné a nijak hluboké.

Pokud budete hledat ubytování, rozhodně se ubytujte (tak jako v Nordhornu) u místních, kteří jsou vřelí a dají vám cenné rady. A místní restaurace? Tak ty mají ve světě také svoje místo. Je prakticky jedno, do které zavítáte, vaří tu skvěle. 

Tak hurá na výlet :)

Reklama

Diskuze

Veronika - 22.02.2024 15:37:10
Krásně napsané a ty fotky jsou úžasné.
Plevíci na tripu - 17.01.2024 08:57:45
pěkně napsané, ale fotky jsou až neskutečné. Je vidět, že fotit umíte a máte pro to cit! Těšíme se na další krásné fotky!

Reklama

Nemusíte ani do Alp. I zimní túra v Krkonoších může být zážitkem na celý život

Kterak se prosincový výšlap na Dvoračky stal téměř bojem o přežití
03.01.2024 17:44
|
1
Reklama

Rumunsko: Cesta za medvědy, kempování na divoko a české vesnice ukryté v horách

Vydejte se za nedotčenou přírodou do země, kde cesty stále brázdí koňské povozy
29.12.2023 07:37
|
0

Dolomity a kempování v autě: Kde přespat, kam se vypravit a na co si dát pozor?

Italské Dolomity jsou rájem pro každého, kdo miluje hory
07.12.2023 08:17
|
0

Hamburk: Město, kde člověk snadno zapomene na EURO a neúspěch českých fotbalistů

Výhledy na Hamburk, procházka Labskou promenádou a k tomu báječné čerstvé mořské plody.
29.06.2024 13:30
|
0

Křivoklátsko: Po stopách trilobitů a ještě dál

Skryjská jezírka zná mnoho lidí, ale co zbytek Křivoklátska? Jak jste na tom vy?
03.05.2024 07:07
|
0
Reklama

Tipy na prázdniny v Itálii: Našli jsme liduprázdné pláže, rybářská stavení i ráj pro cyklisty

Ze severu na jih a zpátky aneb tři týdny u moře na vlastní pěst bez plánů a s dvěma dětmi v zádech.
17.04.2024 17:12
|
2

Zažít Neapol a přijet zas a znova

Známá i neznámá místa, která vás dokažou pokaždé něčím novým překvapit
23.02.2024 09:14
|
3
Reklama
Fotr na tripu