Reklama
Auto

Autem za polární kruh: hluboké lesy, úchvatné fjordy i hřbitov aut

Naše okružní cesta po Skandinávii byla dlouhá 8300 km
Zdroj: Vojtěch Fryč
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Vydejte se v létě do Skandinávie! Milovníkům severu a Skandinávie tyto kraje představovat nemusím, ale pro vás ostatní: zkuste letos něco nového! I zde si najdete spoustu příležitostí k nicnedělání a free campingu, ovšem největším lákadlem je severská příroda, která přímo vybízí k aktivitě. 

Nejatraktivnější je jednoznačně Norsko, ovšem i Švédsko má co nabídnout. A když už pojedete sem nebo nazpátek, zastavte se v Dánsku. V této pohodové zemi najdete mnoho historických a kulturních památek a ani o zábavu zde není nouze. Nejezděte však do Kodaně. Na nás působila šíleně draze.

Skandinávii v červnu můžete objevovat dnem i nocí

Autem se do Skandinávie dopravíte celkem snadno během dvou dnů a dál už je to jen na vás. My jsme pro cestu na sever zvolili trajekt z německého Rostocku do Švédska, který nás vyšel na 2500 Kč. Za polární kruh jsme pokračovali středem Švédska, na Lofotech se otočili a zpět domů jsme se vrátili po souši přes Norsko a Dánsko. Cesta nám zabrala tři týdny v červnu a trasa byla dlouhá 8300 km.

Cestování po Skandinávii má navíc jednu velkou výhodu – v létě tam slunce zapadá hodně pozdě, nebo nezapadá vůbec, což jsme zažili i my v červnu. Délka dne závisí na tom, jak daleko na sever pojedete.

Nutno podotknout, že ceny nejsou zejména v Norsku zas tak vysoké, jak jsme čekali, je ale dobré na to myslet už při balení na cestu. My si s sebou vezli různá instantní jídla či špagety. Na druhou stranu zde můžete nocovat „na divoko“, takže ušetříte za ubytování. My jsme spali v kempu každý čtvrtý den, dobili notebooky a dron a jeli zase o kus dál. Zajeďte si sem na letošní dovolenou a uvidíte, zda Skandinávie učaruje i vám.

Scenérie jako z Instagramu

Nejkrásnější a za mě jedny z nejfotogeničtějších panoramat najdete v Norsku. Pokud rádi zahlcujete kamarády s Instagramem krásnou přírodou, tak sem musíte! Nás Norsko nalákalo na tři týdny a plánování cesty bylo jednodušší, než minulá Albánie. Úkol byl dojet za polární kruh, vidět Lofoty a po pobřeží domů. Norsko má asi vše, co si jen dokážete představit. Hluboké lesy, jezera, ledovce, vysoké vodopády i fjordy. Spát se dá opravdu kdekoli, takže co si vyberete a jaký výhled budete mít z postele či spacáku, je jen na vás.

Švédsko je plné barev a nekonečných lesů. Jelikož jsem milovník značky Volvo, cítil jsem se zde jako doma. Také si pochutnáte na mnohých specialitách, my jsme skočili do Ikey na tradiční kuličky, jelikož cestujeme fakt levně. Ve Švédsku jsme navštívili nádherný a barevný národní park Abisko, který najdete na severu za polárním kruhem. Zde jsme také poprvé zahlédli losy a soby. Mohu doporučit hřbitov aut Bastnas na jihu země a také krásné Volvo muzeum, kam jsem jako vášnivý autíčkář musel zavítat. Konkrétní tipy na spaní vám dávat nebudu, sám jsem zastánce toho, že když si najdu spaní sám, mnohem víc mě to těší.


Diskuze

Ronka - 18.03.2024 14:37:39
Dovolím si nesouhlasit. Kodaň má rozhodně co nabídnout a nás naopak mrzelo, že jsme si nezaplatili delší parkování. To město má své kouzlo a určitě jej moc doporučuji a doufám, že se tam někdy ještě podíváme.

Cesta okolo Islandu, první díl: Vyrážíme na Zlatý okruh

Nechť islandské dobrodružství započne. Na začátek nás čeká tzv. Zlatý okruh
19.02.2024 15:53
|
0
Reklama

Fotr na Islandu a jeho tipy: Země ohně, ledu a života na hranici Arktidy

Jak poznáte, že jste na islandské pláži? Když s sebou máte plavky, opalovací krém a lopatu na sníh.
14.11.2023 09:12
|
0

Několik rad pro spatření aurory, aneb kdy, kde a jak pozorovat polární záři?

Ideálním obdobím pro pozorování polární záře bývá doba od září do poloviny dubna
05.10.2023 07:52
|
0
Reklama
Fotr na tripu