Místo devíti hodin jsme do Chorvatska jeli pološílenou trasou dva dny. Ale byl to zajímavý zážitek
Místa popsaná v článku
Punkový a veskrze velice skromný scénář, který se k nám samozřejmě dostal na poslední chvíli, hovořil o záměru ukázat „místa, jaká jste po cestě do Chorvatska ještě nikdy neviděli“ s tím, že máme jet kudy chceme a máme navštívit a nějakým způsobem natočit čtyři lokality. S natáčením nemám velké zkušenosti, což na televizním výsledku asi bylo dobře poznat, ale člověk tak nějak dokáže odhadnout, že pokud má televizní Autosalon obsáhnout reportáže ze tras do Chorvatska, tři testy aut, test motorky a k tomu ještě ukázat čtyři různá místa, moc prostoru nezbývá. A tak se stalo, že z téhle cesty se nakonec do televize dostalo v trochu větším detailu jen jedno místo.
Byla by ale škoda nabraný materiál a zážitky nevyužít. Já osobně jsem v autě strávil i se zpáteční cestou tři dny. Dva dny jsme jeli do města Senj a třetí celý den jsem se vracel zpět. Kolegům jedoucím přímo trvala jedna cesta asi devět hodin. Místa jsme ale navštívili pěkná a byl to docela zážitek, ačkoliv to bylo dost náročné a rozhodně to nebyla taková pohodička, jak jsme se měli tvářit v televizi. Smysl tohoto článku ovšem není v tom jet stejnou trasu, jako my, ale spíše si vybrat něco z toho, co jsme navštívili jako zpestření jinak mnohdy nudné cesty k moři.
Volkswagen T-Cross 1.5 TSI nezklamal
Tip pro řidiče a motorkáře: okresky v Rakousku
Super úsek přišel zejména za vesnicí Grafenschalg, kde jsme odbočili na Dietmanns a Ulrichschlag. Dunaj jsme přejeli ve městě Hofamt Priel. Tady jsem si nakonec docela užil i já s doprovodným Volkswagenem T-Cross s nejsilnějším dostupným motorem, tedy se čtyřválcem 1.5 TSI o výkonu 150 koní. I dojezd k soutěsce Wasserlochklamm je pěkný, protože už se krajina změní a jede se mezi horami.
Obecně bych tuhle část naší trasy doporučil někomu, kdo směřuje do Chorvatska právě buď na motorce, nebo je to nadšený řidič a kdo pojede o všední den, aby se vyhnul většímu množství cyklistů. Pěkně se svezete, kromě kýčovitých venkovských míst uvidíte i nevšední lokality (jeli jsme kolem nějakého obřího lomu, nebo co to vlastně bylo) a později se můžete napojit na dálnici A9 a pokračovat už klasicky na Graz, Maribor a tak dále.
Wasserlochklamm, atrakce mezi Lincem a Grazem
Samotná trasa v soutěsce je dlouhá 1,6 km, většina vede na dřevěných lávkách a je zde pět vodopádů. Stoupá se od řeky Salza a výstup by měl trvat podle oficiálních informací 1,5 hodiny. Tahle zastávka tedy bude vyžadovat přespání, protože zabere více času a je trochu náročnější. My jsme bohužel tolik času neměli, takže jsme jen omrkli pěkný visutý most nad řekou. Na něm fakticky výstup do soutěsky začíná, ale turniket pro kontrolu lístků je až za řekou. Během otevírací doby je tedy tento most přístupný zdarma. Stačí projít přes obchod, kde kromě vstupenek můžete koupit také třeba zmrzlinu.
Kdybyste se tu chtěli zdržet ještě déle, nebo byste chtěli navštívit něco jiného, tak kousek vedle je středisko Hochkar. V zimě se tu lyžuje, v létě si užijete výhled z Hochkar 360 Skytour. Tahle atrakce byla pro naše natáčení další možností, ale nakonec se ukázalo, že v době naší návštěvy nebyla otevřená, tak jsme dali pozdní oběd a po dalších pěkných silnicích klikatících se mezi horami jsme pokračovali směr Slovinsko.
Směr sever Chorvatska? Zgornje Jezersko chcete
Nicméně cesta to je vynikající a opět to je skvělý tip pro motorkáře nebo nadšené řidiče. Takhle večer o všední den a mimo sezonu tu nebyl absolutně vůbec nikdo. Jakmile jsme sjeli na menší silnici vedoucí nahoru do horského sedla na přechod do Slovinska, nepotkali jsme dobrou půl hodinu absolutně vůbec nikoho. Už ani nepamatuji, kdy naposledy jsem zažil takhle krásné a takhle prázdné okresky. Kolega s motorkou se ztratil, ujel nám a tohle místo nakonec úplně minul. Jeho mínus. Já bych si jízdu býval užil mnohem více, kdyby kolega kameraman nenaříkal, že se mu vzadu přesýpají objektivy. Když se dostanete na Slovinskou stranu hor, kvalita silnice se výrazně zhorší. Tak moc, až jsem byl vděčný za T-Cross a jeho vyšší podvozek.
Samotné Zgornje Jezersko nabízí především možnosti vysokohorských túr včetně výletu na Češku Koču. Je to nejstarší horská chata ve Slovinsku, kterou postavili Češi ještě v dobách, kdy Slovinsko a Česká republika byl jeden velký stát. Tohle místo může být zajímavým tipem pro někoho, kdo jeden den pojede z ČR sem (přece jen už je to docela daleko), druhý den si vyhradí na výlet do hor a další den bude pokračovat. My jsme tu chtěli přespat také, ale nakonec jsme našli krásné ubytování kousek mimo. Vzdušnou čarou to sice vypadalo jako nepříliš vzdálená lokalita, jenže po klikatých cestách to byla zajížďka na hodinu. Spát jsme šli až někdy po jedenácté večer s tím, že další den vstáváme asi tak v sedm. Prostě pohoda.
Terme Olimia: odpočinek v půlce cesty u Záhřebu
Případně se zde dá strávit i delší čas, je tu hrad Podčetrtek, nejstarší lékárna v Evropě, případně se můžete zajít přes hranice do Chorvatska podívat do vesnice, kde se narodil Josip Broz Tito. Asi by nemělo zapadnout, že my jsme se sem dopravili už po dálnici, protože jak byly rakouské okresky zajímavé, tak tady ty slovinské byly mimořádně nudné a zbytečně bychom tu akorát ztráceli čas, kterého se nám nedostávalo. Proto jsme nakonec také jen zběžně okoukli obec jako takovou, zvenku se podívali na aquapark a pokračovali do Chorvatska. Samozřejmě ne přímou cestou směr Senj, to by bylo moc rychlé a jednoduché.
Plitvice jsou ohrané, chce to opuštěný barák
Tuhle parádní stavbu najdete zhruba 40 km od Karlovace, cesta sem z dálnice A1 trvá necelou hodinku. Bude to dobrý tip pro turisti, kteří míří na jih Chorvatska někam k Zadaru nebo níže. V podstatě v Karlovaci sjedete a vydáte se směrem na Plitvická jezera po silnici, která v dobách před dokončenou dálnicí na jih jako hlavní tah a kde byl naprosto brutální provoz. Dobře si na ty noční jízdy pamatuji. Řada lidí se po cestě zastavovala (a stále zastavuje) na Plitvických jezerech, ale ty už dnes asi každý zná. Tady tato budova ale stojí stranou zájmu.
Kolem tohoto památníku je docela zajímavý příběh, dnes je objekt volně přístupný, polorozpadlý a slouží jako taková nezabezpečená rozhledna na odlehlém místě. Možná se budete divit, jak pusté prostředí potkáte ve chvíli, kdy sjedete z hlavní silnice na Plitivice a ujedete pár kilometrů. Chvílemi není vidět živáčka. Dost nás zaujala i sámoška postavené v jinak rozpadlém baráku připomínajícím nějaký nedokončený obchoďák. Na Petrovo Goře pak najdete třeba i podzemní radiostanici nebo vojenskou nemocnici z druhé světové války. Je to rozhodně zajímavé místo. Pokud máte obytné auto, zjevně se tu dá přespat. V době naší návštěvy zde kempovalo tak osm obytňáků a to byl začátek května. Mimochodem, tahle stavba byla hodně vidět v nepříliš úspěšném seriálu Netflixu, který se jmenoval Evropské kmeny.
Letiště Željava: když už jedete po staré...
Po večeři jsme šli spát, protože všichni byli vyřízení a další den se trojice aut i kolega na motorce zase vrhli na dálnici přímou cestou zpět do ČR. Já jsem neodolal a vypravil se na letiště Željava, což byla ještě větší zajížďka než Petrovo Gora, ale vyplatilo se. Je to skvělé a hrozně zajímavé místo, i když už je evidentně dost profláknuté a je tady mnoho lidí. Letiště Željava je těsně vedle Plitvických jezer, takže to opět může být super zastávka pro zpestření cesty na dovolenou, nebo z dovolené, pokud pojedete na jih Chorvatska.
Měl jsem v plánu zde pobýt nějakou půlhodinku, nakonec z toho byly hodiny dvě. Když jsem dojel do Karlovace, už byly v plánu jen a pouze dálnice, ale nakonec jsem se ještě zastavil v Mariboru. Ten všichni dobře známe jako velký orientační bod na notoricky známé trase, ale město je to také moc pěkné a mají tu to nejstarší stále plodící víno. Takže pokud máte rádi víno a budete mít jen trochu času, udělejte si zastávku také. Zajížďka je to opravdu minimální.
No a po nákupu vína a prohlídce Stare Trty už to skutečně byla jen dálnice většinou pod dohledem adaptivního tempomatu a pohodová cesta až do Prahy. Domů jsem pro změnu dorazil někdy v deset večer. Jo, tři dny jsem regulérně seděl v autě, ale viděl jsem toho hodně a líbilo se mi to.
Jestli pojedu do Chorvatska na klasickou dovolenou, to nevím, protože jsem tam byl od svého dětství asi třicetkrát. Ale pokud ano, příště se určitě po cestě zase někde zastavím. Tyhle menší vložné výlety mohou být opravdu vítaným zpestřením.
Zdroj: autorský text