Reklama
Rady cestovatelům

Do Chorvatska autem, autobusem, nebo letadlem: Cest na Jadran je spousta, jak se liší ceny?

Dovolená u Jadranu je klasikou. Na kolik vyjde cestování autem, autobusem, nebo letadlem?
Zdroj: Lukáš Dittrich

Léto se kvapem blíží a stejně tak naše zasloužené dovolené. Letošní favoritem se pravděpodobně stane tak jako vždy Čechy oblíbené Chorvatsko. Docestovat do něj lze hned několika způsoby. Na vlak ale letos zapomeňte, oblíbená alternativa od dopravce RegioJet totiž letos k Jadranu nevyrazí, namísto toho posílí spoje na Ukrajinu.

Se zeleným autobusem do několika měst

Zájem o Chorvatsko je i letos skutečně velký, pokud nemáte auto a musíte se spoléhat na jinou formu dopravy, pak byste neměli s nákupem jízdenky otálet. Některé spoje už z kraje léta mohou být výrazně omezené, a také samozřejmě dražší. Vždy je lepší tedy nakupovat dopředu. „Nejvytíženější jsou aktuálně víkendové termíny odjezdů. Na zájem jsme ale připraveni a všichni cestovatelé se na svou dovolenou dostanou včas,“ řekla mluvčí Flixbusu Martina Čmielová.

Už od května Flixbus jezdí na Istrii v intervalech pětkrát týdně. Od 23.6. až do 30.9. bude spoj operovat na denní bázi. Podobný časový harmonogram čeká také spoj do Rijeky, přičemž denní spoje začnou jezdit už 10. června. V tomto termínu dokonce dvakrát za den, vybrat si tak lze mezi denním a nočním spojem. 

Dalmácie a Split se do denního režimu přesunou 24. června, navíc tento spoj bude zastavovat v několik dalších chorvatským městech jako je Zadar, Biograd a nebo Šibenik. Dostat se půjde tedy skutečně všude. Kromě toho spoje posílí ještě autobusové linky z Polska, takže mohou nabrat cestovatele z Ostravy nebo Olomouce. Tyto polské autobusy pojedou až do Bašky Vody na ostrově Krk. Linka odstartuje 19. června.

Autobusy jsou dvoupatrové a sedadla nabízejí standardně mimořádný prostor pro nohy, což ocení zejména dlouháni, kteří při 16hodinové cestě mohou výrazně trpět. Součástí palubního servisu je zdarma wifi a také zásuvky. V dálkových autobusech si můžete koupit drobné občerstvení, nicméně není zakázáno mít vlastní a po čas cesty ho konzumovat. Jen se vyvarujte pokrmů s výraznou vůní, jako jsou třeba syrečky. Samozřejmostí jsou pak i toalety. 

V rámci jízdenky si s sebou na palubu můžete vzít menší zavazadlo o rozměrech 42x30x18 cm a do podpalubí pak větší kufr s maximálními rozměry 80x50x30 cm.

Příklad cen cesty do Zadaru - jednosměrné

Zadar 7.7. 13.8. 2.9.
Flixbus z Prahy 1999,- 1749,- 1499,-
RegioJet z Prahy od 1790,- od 1590,- od 999,-
Letadlo z Prahy od 3989,- s přestupy od 3776,- s přestupy od 2284,- s přestupy
Letadlo z Vídně 3126,- přímý let 3863,- přímý let 3126,- přímý let
Zdroj: webové stránky dopravců

Pozadu nezůstává ani konkurence

Do Chorvatska rovněž vyrazí RegioJet, který ještě loni úspěšně provozoval vlakové spojení. To je letos minulostí, a tak se zájemci musí spokojit pouze s autobusovou dopravou. Také tento dopravce zaznamenal zvýšený zájem o cestu k Jadranu. „Na začátek sezony máme vyprodáno více než polovinu spojů, největší zájem je o páteční a víkendové termíny. Na vysokou poptávku jsme připraveni, a to zvýšením kapacit spojů. Již nyní máme některé páteční termíny posílené,“ řekla mluvčí RegioJetu Alexandra J. Kostřicová.

Oranžové autobusy budou do Chorvatska jezdit od června do září. Cestující se na přímé lince svezou hned do několika chorvatských měst, jako je Zadar, Split, Sukošan, Vodice nebo třeba Trogir. Jednosměrné jízdenky začínají na 999 korunách, již teď ale některé vybrané termíny koupíte mnohem dráž, obzvlášť pokud se bude jednat o brzká data. 

Během června a září budou autobusy do Splitu jezdit třikrát týdně, v hlavní sezoně (tedy v červenci a srpnu) budou provozovány denně. Praha nebude jediným místem, kde cestující mohou přistoupit. Autobus bude stavět také v Brně a Bratislavě.

Počítá se, že na trasu budou využity nové autobusy Setra. Bude se jednat o jedno a dvoupatrové stroje. V případě druhé varianty si lidé mohou zakoupit buď standardní třídu, nebo Relax v druhém patře. To je koncipované jako 2+1, takže o soukromí není nouze. Navíc zde budete mít také mnoho místa na nohy. 

Ve spodním patře cestující sedí v rozložení sedadel 2+2. Výhodou je, že mají během cesty možnost vypít si kávu, čaj, případně horkou čokoládu zdarma. Stejně tak dostanou lahev vody. Následně si mohou z palubního menu dopřát menší občerstvení za poplatek.

Příklad cen cesty do Splitu - jednosměrné

Split 7.7. 13.8. 2.9.
Flixbus z Prahy od 1749,- od 1499,- od 1249,-
RegioJet z Prahy od 1790,- od 1599,- od 999,-
Letenka z Prahy od 4515,- s přestupem od 2632,- s přestupem od 3455,- přímý let
Letenka z Vídně 3363,- přímý let 2626,- přímý let od 535,- nízkonákladovka
Zdroj: webové stránky dopravců

Z Prahy, nebo Vídně?

Kdo si chce dopřát komfort a pohodlí, může zkusit leteckou variantu. Ta se ale nejvíce vyplatí, pokud zrovna uvidíte na slevových portálech levné letenky, jinak si sáhnete hluboko do kapsy. Většinou se takové letenky objevují mimo sezonu a v nabídkách nízkonákladových společností. Letět za 600 korun do Dubrovníku nebo do Zadaru za 1000 korun není nic výjimečného, pokud se tedy umíte sbalit pouze do batohu, jinak zaplatíte další peníze navíc.

Letět můžete také s běžnou leteckou společností. Z Prahy obvykle létá Croatia Airlines nebo Austrian, stejně tak z Vídně. Někomu, kdo bydlí na Moravě, se rakouské hlavní město vyplatí více. Ostatně, ceny obvykle bývají nižší, v případě Chorvatska to ale zas tolik neplatí. Výhodou však je, že v rámci letenky máte jak osobní tašku, tak i palubní zavazadlo, za poplatek vám pak odbaví velký kufr. 

Problém je ale najít let, který je bez přestupu. Obvykle bývají dražší. Další nevýhodou letadla je, že musíte být na letišti tři hodiny předem, pokud si tedy neprovedete online check-in, i tak se jedná docela o zdržení, které ale následně kompenzuje celková doba letu. Například z Vídně do Zadaru je to jenom hodina letu, z Prahy klidně i pět hodin a více, protože musíte přestupovat. Nicméně v cíli se budete muset nějak dostat na ubytování, což může leteckou variantu ještě více prodražit. Orientační ceny za letenky jsou zaneseny v tabulkách.

Autem se nedá nic zkazit

Cestování na čtyřech kolech je svým způsobem svoboda, protože si sami určujete, kdy zastavíte a nebo co po cestě do cíle ještě uvidíte. V případě cestování s rodinou je to také cenově nejvýhodnější způsob. Do Chorvatska vede hned několik cest, které s vozem můžete absolvovat. Nejčastější trasa začíná Brnem a pokračuje dále na Vídeň, Maribor až do cílové destinace v Chorvatsku. 

Lidé od Prahy na západ to budou mít rychlejší, když vynechají Brno a vydají se rovnou na České Budějovice a následně do Linze, Grazu a pak už je cesta podobná té první. Pro Moraváky je pak nejlepší alternativou přejezd přes Slovensko a Maďarsko. Celou cestu navíc můžou absolvovat bez dálnic.

U ostatních tras bude nutné koupit dálniční známky. Na týdenní pobyt u moře postačí 10denní rakouská, ve Slovinsku však musíte pořád počítat se zkrácenou dobou. Viněta tam platí totiž jen sedm dní (a ještě dlouho se to nezmění), pokud to nestihnete, budete muset sáhnout po dražší měsíční. V Rakousku se dá nově koupit ještě ta jednodenní, nejdříve si ale spočítejte, zda se vám skutečně vyplatí. Nezapomeňte, že ji musíte koupit i na cestu zpět. V Chorvatsku vás pak čeká placení na mýtných branách.

V Rakousku se ještě platí za průjezd tunely. Ne všechny budete projíždět. Záleží, jak si cestu naplánujete. Platí se ale v tunelu Gleinalm (262 Kč dle kurzu), Bosruck (162 Kč dle kurzu), Tauern a Katschberg (340 Kč dle kurzu) a Karawanken (205 Kč dle kurzu). Na kolik zhruba vyjde jedna cesta do Chorvatska, ať už se vydáte elektromobilem nebo rodinným naftovým kombíkem, to před časem zjišťovali kolegové z Autosalonu.

Zdroj: Autorský text, weby leteckých a autobusových dopravců

Přehled dálničních známek cestou do Chorvatska

Země 1denní 7denní 10denní měsíční 2měsíční
Česko 200,- - 270,- 430,- -
Rakousko 212,- (dle kurzu) - 283,- (dle kurzu) - 712,- (dle kurzu)
Slovinsko - 394,- (dle kurzu) - 788,- (dle kurzu) -
Slovensko - - 297,- (dle kurzu) 418,- (dle kurzu) -
Maďarsko 324,- (dle kurzu) - 402,- (dle kurzu) 652,- (dle kurzu) -
Zdroj: ÚAMK
Reklama

Diskuze

Petr - 07.06.2024 12:53:46
Baška Voda je na jihu, na Krku je jen Baška! A Ryanair létá v sezóně PRG-ZAD přímo. Co takhle si věci ověřit a ne jen bezhlavě opsat?!

Pokuta 250 eur za vstup do Chorvatska přes malé přechody při objíždění slovinské dálnice už nehrozí

Ještě loni hrozily při vstupu do Chorvatska mimo mezinárodní přechody velké problémy.
14.05.2024 12:39
|
4
Reklama

Petrova Gora: Malá zajížďka cestou do Chorvatska ukáže fascinující jugoslávský monument z 80. let

(+Video) Opuštěná stavba na Petrovo Goře je 45 minut jízdy od Karlovace a je vážně fascinující.
03.05.2024 10:53
|
0

Do Chorvatska větším autem: Podívejte se, zda musíte ve Slovinsku platit za dálnice dvojnásobek

Mýtná třída 2B ve Slovinsku je nejasná. Proto existuje oficiální seznam aut, která tam patří.
02.05.2024 10:11
|
0

I Praha umí být levná. Máme tipy, kam můžete vyrazit zadarmo a ještě se něco přiučit

Historie, zahrady, ale také třeba kostely. Hlavní město má co nabídnout ve všech směrech.
02.12.2024 08:21
|
0

Kvíz: Devátá epizoda osmé série nabídla hned tři země. Jste připraveni prověřit své znalosti?

V další epizodě jsme se přesunuli dál ze Slovinska. Ochutnali jsme chuť Rakouska a také Itálie.
29.11.2024 09:55
|
0
Reklama

Kvíz: Osmá epizoda Fotra je plná zajímavých slovinských míst. Vyzkoušíme vaší pozornost

Nejen na fanoušky čeká nová sada deseti otázek. Správné odpovědi najdete v aktuálním dílu.
22.11.2024 15:44
|
0

Předchází zamrznutí i špatnému startování. Zimní paliva jsou důležitá nejen pro naftová auta

Před zimní sezonou je vhodné palivo v nádrži vyjet. Předejdete tím spoustě problémů.
22.11.2024 09:37
|
0
Reklama
Fotr na tripu