Reklama
Rady cestovatelům

Když se člověk do MHD vyloženě těší. Úžasné metro ve Stockholmu je jako peklo i duhové nebe

Vybrali jsme 6 nejhezčích stanic stockholmského metra.
Zdroj: Jan Markovič

Místa popsaná v článku

Někdy se mu přezdívá „nejdelší umělecká galerie na světě“. Tunnelbana, čili stockholmské metro, si tohle označení bezesporu zaslouží. Vždyť už krátce po roce 1950, kdy byl zprovozněn první úsek, dovolilo město umělcům, aby začali s jeho výzdobou. Dnes má systém ve švédské metropoli na 100 stanic. Abyste se v nich lépe vyznali, navštívili jsme je a připravili pro vás přehled vůbec těch nejzajímavějších, ve kterých si rádi necháte ujet vlak, jen abyste se mohli dál kochat jejich detaily.

Hötorget

Pokud se chcete vrátit zpátky do minulosti a podívat se, jakým metrem Švédové cestovali v 50. letech minulého století, můžete to zažít ve stanici Hötorget. Z té doby tu totiž zůstaly nejen typické kachlíkové obklady, ale i nápisy a ukazatele. Aby stanice nebyla strohá, dozdobil ji umělec Gun Gordillo víc než stovkou neonových trubek, které rozmístil po stropě, aby dotvořily retro atmosféru. Před jedním ze vstupů najdete na chodníku nenápadnou pamětní desku, tam je totiž místo, kde byl v roce 1986 zavražděn švédský premiér Olof Palme, když se svou ženou odcházel z kina a mířil do této stanice.

T-Centralen

Stanice T-Centralen je nejvytíženějším uzlem celého systému, kříží se tu totiž všechny linky metra a je tu i přístup do hlavního vlakového nádraží. Projde tu tedy nejvíc lidí a řada z nich ve spěchu. A přesně na to reagoval umělec Per-Olof Ultvedt, který vyzdobil nejhlubší část ražené stanice modrou barvou a listovými vzory.

Právě modrá barva a odkazy na přírodu mají cestujícím navodit příjemnou atmosféru a ulevit jejich stresu. Pokud si budete chtít místo vyfotit, nezapomeňte, že je nutné klesnout až úplně dolů k modré lince, vyšší patra stanice jsou naopak zcela obyčejná.

Rådhuset

Stanice Rådhuset, tedy Radnice, patří k nejfotografovanějším místům stockholmského metra. Pochází z roku 1975 a o její zpracování se postaral umělec Sigvard Olsson. Ten do lodě stanice vestavěl nejrůznější prvky, například u eskalátorů najdete masivní sloup, který jakoby podpírá masu kamene, do něhož byl prostor vytesán. Uvidíte i jakési obří dřevěné okenice a oblíbeným fotogenickým prvkem jsou velké boty přilepené na stropě stanice. K vidění jsou třeba v širokém průchodu mezi nástupišti.

Solna Centrum

Původním záměrem umělců Anderse Åberga Karl-Olov Björka bylo vymalovat strop rudým nebem a připojit k němu zelený les. Tento velmi zajímavý kontrast se pak u východu ze stanice mění na černé pozadí s domky na kůlech – to můžete vidět na úvodní fotografii k tomuto článku. Když ale byla stanice hotová, zdála se umělcům poměrně prázdná. A tak ji začali osazovat nejrůznějšími výjevy, ať už malovanými, nebo sochanými a převážně zaměřenými na společenské otázky té doby.

Najdeme tu tak třeba soba jako krále stanice, letící tramvaj s křídly nebo dioráma nazvané Síla a lid, které ukazuje malé domky, jak jsou stále blíž a blíž Bílému domu, zatímco prezident Nixon uniká v helikoptéře. Tohle je přesně ta stanice, kde můžete strávit dobrou hodinu prohlídkou.

Stadion

Za výzdobou stanice Stadion, kterou najdete na červené lince, stojí umělci Åke Pallarp a Enno Hallek. Má opět raženou loď s přiznaným kamenným stropem, který je v tomto případě natřen sytě modrou barvou. Nejvýraznějším prvkem je široký přechodový tunel mezi nástupišti, nad kterým se klene duhová vlna. Ta je dozdobena logy slavných švédských fotbalových týmů, na jejichž zápasy se můžete přijít podívat právě sem, jen o pár metrů výš na povrch.

Kungsträdgården

Je to jako byste se byli Alenka, která propadla do říše za zrcadlem. Zatímco za sebou necháte živé centrum Stockholmu, stanice Kungsträdgården (Královská zahrada) vás pohltí svým temným klidem. Nepravidelné tvary, mozaiky, rozpadlé sloupoví, to vše působí jako bizarní pohádková jeskyně. Mimochodem, stanice překypuje vlastním životem. Daří se tu totiž vzácnému druhu pavouka, kterého může pozorný cestující vidět ve výklencích nebo na kapradí. Stejně tak tu byl nedávno nalezen dosud neznámý druh plísně. Fascinující!

Podobu všech zmíněných stanic si můžete prohlédnout v galerii přiložené v úvodu tohoto článku. 

Zdroj: autorský text
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nejlepší piva světa: Kam vyrazit za nejlépe hodnoceným pivem? Česká republika to překvapivě nebude

České pivo sice mezi desítkou nejlépe hodnocených piv najdeme, ale ne na předních příčkách.
20.05.2024 12:48
|
3
Reklama

Nezapomenutelný Island: To nejlepší z Reykjavíku a jeho okolí

V závěru naší cesty v zemi ohně a ledu jsme navštívili top místa v hlavním městě.
16.05.2024 09:14
|
0
Reklama

Nejlepší hamburger mají na benzince aneb jak se projíst Kodaní, aby to byl streetfoodový zážitek

Máme pro vás tipy, kam na nejlepší chlebíčky, cheeseburger i zákusky. A jako bonus kuličky v Malmö.
05.04.2024 09:45
|
0

Lyžovačka v Itálii, Švýcarsku i Francii za jeden víkend? Projeli jsme ta nejlepší střediska

Vyzkoušeli jsme středisko pro začátečníky, rodiny s dětmi i velmi zkušené freeridery
05.03.2024 13:41
|
0

Přepište učebnice zeměpisu. V JAR přejmenovali už desítky měst, bojují tak s kolonializmem

V ohrožení je i samotné Kapské město. Mohlo se jmenovat //Hui !Gaeb.
05.05.2024 12:53
|
1

Nejlepší hamburger mají na benzince aneb jak se projíst Kodaní, aby to byl streetfoodový zážitek

Máme pro vás tipy, kam na nejlepší chlebíčky, cheeseburger i zákusky. A jako bonus kuličky v Malmö.
05.04.2024 09:45
|
0

Lyžovačka v Itálii, Švýcarsku i Francii za jeden víkend? Projeli jsme ta nejlepší střediska

Vyzkoušeli jsme středisko pro začátečníky, rodiny s dětmi i velmi zkušené freeridery
05.03.2024 13:41
|
0
Reklama
Fotr na tripu