Reklama
Pěšky

Stockholm na jeden den: Co určitě nevynechat, aby na vás město dýchlo tím správným způsobem

Ocitli jste se ve Stockholmu a nevíte, co vše tu můžete podniknout? Zde jsou základní tipy.
Zdroj: Monika Růžičková

Místa popsaná v článku

Ocitli jste se ve švédském Stockholmu jen na jeden den, ať už je to vaše přestupní stanice mezi lety, či se zde zastavujete autem při brouzdání severem a nevíte co vše stihnout? Tak tady je základ, co určitě nevynechat, nebo z čeho vybírat, aby na vás tím pravým způsobem dýchlo toto královské město.

Radnice a nobelovky

Jen co by kamenem dohodil, rozuměj přes most od hlavního vlakového nádraží, se nachází jedna z dominant města, a to stockholmská radnice s věží se třemi korunkami. Ostatně motiv korunek se opakuje všude, kam se rozhlédnete. Zde se každoročně v listopadu koná banket k Nobelovým cenám. Pozor, Nobelova cena se však zde neuděluje. Ta se uděluje ve stockholmské koncertní síni. Na radnici už se pak pouze hoduje.

Při prohlídce radnice navštívíte takzvaný modrý sál (ač ve skutečnosti modrý vůbec není), kde královská rodina společně s laureáty večeří, dále zlatý sál, kde se následně tančí. Ano, zdi zde jsou opravdu obloženy dlaždičkami s plátky pravého zlata. Také projdete místnostmi, které jsou i v dnešní době využívány k politickým shromážděním, reprezentativním účelům, či svatbám. Ostatně svatby zde frčí jako na běžícím páse, nejkratší trvají jen pár minut.

Prvky švédské historie se projevují všude, zasedací místnost má strop inspirovaný otočenou vikingskou lodí. Prohlídky jsou možné absolvovat pouze ve skupinkách s místním průvodcem, tedy pokud neválíte švédsky, oprašte angličtinu. Dobrý nápad bude koupit vstupenky online dopředu, pouští se do oběhu týden před daným termínem. Koupit se dají i na pokladně na místě, pokladny otevírají v 8:30 h. Z nádvoří radnice uvidíte přes vodu krásné panorama Stockholmu.

Pokud vás téma nobelovek zajímá více, na starém městě můžete navštívit muzeum tomuto tématu věnované. Anebo je také možné každoročně sledovat přímý přenos celého dne na švédské televizi, kterou u nás běžně chytnete přes internet. Jednotlivé chody na banketu jsou vždy mistrovským dílem a vždy jsou do nich zakomponované typické ingredience Švédska. Špičkoví kuchaři a cukráři prozrazují svou inspiraci i způsob výroby a prezentují své chody i moderátorům, kteří mají možnost ochutnat. Nobelovy ceny jsou již tradičně i přehlídkou šatů a v případě královské rodiny diamantových tiár a vždy je překvapením, které ze své sbírky jednotlivé členky rodiny zvolí. Takže nezapomeňte, na kanálu SVT v listopadu.

Registrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Registrovat se
Zdroj: Monika Růžičková

Drottninggatan a Gamla Stan

Ale zpět k naší procházce centrem města. Stockholm se rozkládá na mnoha ostrůvcích propojených mosty. Vaše kroky určitě povedou na Drottninggatan, což je proslulá pěší zóna s hromadou obchůdků se suvenýry, hadříky, záplavou kaváren s venkovními zahrádkami a pouličními umělci. A ano, na každém rohu je obchod H&M. Pokud se z této třídy vydáte kolem budovy parlamentu, dojdete až na takzvaný Gamla Stan, tedy staré město.

Zde se můžete nekonečně dlouho proplétat úzkými uličkami se starobylými barevnými domy, avšak nezapomeňte se příliš dlouho v nějakém obchůdku se starožitnostmi, protože od konce dubna až do konce srpna se ve 12:15, o nedělích ve 13:15, koná na nádvoří královského paláce střídání stráží. V jiných měsících není střídání každý den, ale aktuality a program dne lze sledovat na oficiálním webu: https://www.aboutstockholm.info/post/about-the-changing-of-the-guard.

Co je na švédském střídání stráží speciální, že program není každý den stejný. Někdy uvidíte střídání s kapelou, někdy bez hudby, někdy na koních… V sezóně počítejte s velkými davy, tak přijďte s předstihem, ať dobře vidíte. Královský palác není domovem královské rodiny, ta bydlí v jiných palácích v okolí. Avšak je jejich administrativním sídlem, král s královnou zde úřadují, přijímají zahraniční návštěvy. Z balkonu, či přímo na nádvoří můžete královskou rodinu spatřit při speciálních událostech, jako jsou svátky a narozeniny krále, či korunní princezny a dále například při švédském národním dnu. V tento červnový den také někdo z královské rodiny otevírá vrata do paláce a vítá návštěvníky z řad veřejnosti, kteří výjimečně mohou vstoupit dovnitř. Královská rodina se ve Švédsku těší velké popularitě a tato atmosféra na vás bude dýchat opravdu na každém rohu.

Zdroj: Monika Růžičková

Storkyrkan, párky a zmrzlina

Když už jste u královského paláce, tak rozhodně zavítejte i do sousedícího kostela Storkyrkan ve stylu gotiky ze 13. století. Zvenku vás možná na první pohled nezaujme, protože nepůsobí až tak velkolepě, ale jakmile vstoupíte dovnitř, jsem si jistá, že vám vezme dech. Zde se korunují švédští králové a také se tu vdávala korunní princezna Victoria. Švédi jsou protestanti, co vás jistě na jejich kostelech zaujme je, že je v nich teplo. Tento speciálně působí teplým dojmem červenou barvou cihel. Klidně si tu chvilku poseďte a naciťte příjemný pocit, který z tohoto místa sálá.

A co teď? Procházíte se, kručí vám v břiše, načež spatříte stánek s hotdogy. Jaké jsou? Ručím vám za to, že výborné! Určitě se toho nebojte, párky ve Švédsku jsou vysoké kvality, což poznáte už při prvním zakousnutí. Jediné, co vás možná překvapí, jsou sladší housky, než naše. Chcete raději něco jiného? Pokud uvidíte bagety, sendviče či saláty s krevetami a uzeným lososem, jděte do toho. Ryby obecně jsou zde čerstvě vylovené a výborné. Slovo lax = losos uvidíte často. A jestli svítí sluníčko, je léto, teplo a vy potkáte stánek se zmrzlinou, dejte si. Opět kvalitní, ovocné kopečkové jsou z místního čerstvého ovoce a točené smetanové jsou fakt husté, že je klidně můžete otočit vzhůru nohama nad hlavou. Pokud budete v hlavě přepočítávat švédské na české koruny, tak švédská koruna je momentálně něco přes 2 Kč.

Zdroj: Monika Růžičková

Ostrov Djurgården a muzeum Vasa

Až budete starého města nabažení, vydejte se na ostrov Djurgården. Samozřejmě se dá jít pěšky, nebo se vydat tramvají číslo 7. A co všechno zde najdete? Procházku klidnou přírodou se skanzenem, několik muzeí a zábavní park Gröna Lund. Pokud jste hudební fanoušci, navštivte muzeum kapely ABBA s interaktivní výstavou, které bylo otevřeno v roce 2013.

Naše kroky však zamíří do muzea lodi Vasa. Loď, která ztroskotala v roce 1628 po pouhých 1300 metrech od vyplutí, bere dodnes dech. Jak svou velikostí, tak vyřezávanými detaily. Loď byla vytažena v roce 1961, zakonzervována a muzeum postaveno kolem ní. Můžete se procházet kolem dokola v několika patrech a obdivovat její velkolepost, včetně soch námořníků, které jsou jako živé. Nejprve zhlédnete video o její konstrukci, ztroskotání a vytažení a dále už si jdete po svém. Výklad si můžete pustit na svém telefonu skrz mp3 ve vašem jazyce, takže sluchátka s sebou. Nelekněte se, pokud tu strávíte 2-3 hodiny, ani nebudete vědět jak. A budete odcházet s pocitem: „Wow, tak to je něco“!

Jestli máte s sebou děti, nebo jste spíše než milovníky historie milovníci adrenalinu, pak si dejte zábavní park Gröna Lund. Horské dráhy, obří řetízák, sice rozlohou menší park, ale nudit se určitě nebudete. V tomto parku se konají i kulturní akce, často také za účasti členů královské rodiny.

Za mě však, pokud můžu ze svého soukromého pohledu radit a jste časem limitovaní, dejte přednost Vasa muzeu, nebudete litovat. Ve Švédsku je zábavních parků hned několik a v dalším článku poradím jeden mnohem větší. Anebo zde zůstaňte další den, či se sem vraťte a pak si na zábavní park vyhraďte klidně půl dne. Pokud máte na Stockholm přeci jen více času a máte mezi sebou hokejové fanoušky, mrkněte i na halu Globen, případně rovnou navštivte nějaký zápas, ať už reprezentace, či některého z místních klubů.

Zdroj: Monika Růžičková

Královský palác

Vrtá vám hlavou, kdeže to ten král vlastně bydlí? Inu, král s královnou bydlí v paláci Drottningholm, který se nachází asi 20 minut autem, respektive 40 minut veřejnou dopravou od Stockholmu. Plují sem v letní sezóně i lodě od radnice. Tímto místem můžete váš celodenní trip buď zahájit, anebo zakončit.

Palác je postaven ve stylu Versailles a navštívit lze pouze jeho rozhlehlé zahrady, dovnitř se bohužel nedostanete. Když ovšem budete mít štěstí jako já, třeba uvidíte krále s princem na přilehlém kurtu hrát tenis. V zahradách najdete sochy od dvorního sochaře Rudolfa II., ukořistěné za 30leté války z Valdštějnské zahrady v Praze. Když projdete zahradou až dozadu, narazíte na čínský pavilon, kolem kterého pěstuje královna vlastní záhony květin.

A tím se pomalu s naším výletem loučíme. Ovšem ne se Švédskem jako takovým. Těšit se můžete na další článek již brzy.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Fotr na Islandu a jeho tipy: Země ohně, ledu a života na hranici Arktidy

Jak poznáte, že jste na islandské pláži? Když s sebou máte plavky, opalovací krém a lopatu na sníh.
18.04.2024 07:55
|
0
Reklama

Island: Poznali jsme nejkrásnější vodopád, nejsrdíčkovější město i nejodpornější jídlo

Pokračujeme na Islandu. Ochutnali jsme typické zdejší pokrmy. Ne všechny se ovšem daly pozřít.
10.04.2024 07:05
|
0
Reklama

Monstrózní Tatra, která ve světě nemá obdoby, vozí turisty po Islandu. Její vizáž budí respekt

V podstatě jde o autobus postavený na základech upraveného podvozku Tatry Phoenix
19.03.2024 06:02
|
2

Krásy jihozápadního Dolního Saska a Nizozemska: Benátky severu, Nordhorn nebo město Enschede

Kvůli čemu pojedete tímto směrem, to je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn.
15.01.2024 07:10
|
2

Gurmánův průvodce v zemi tří korunek aneb po stopách švédských dobrot

Od uzených ryb přes sýry až k ovocným polévkám, džemům a lízátkům.
20.06.2024 08:14
|
1
Reklama
Fotr na tripu