Reklama
Reportáž Sezóna 2022 12. epizoda

Pláž Enfidha je určená spíše pro Tunisany. Kvůli množství odpadků by se tu Evropanům nelíbilo

Tunisko nepatří mezi státy, které by tolik řešily znečištění. Místním je to obvykle jedno
Na internetových fotkách vypadá všechno dobře a navoněně, realita ale obvykle bývá trochu jiná. Návštěva vyhlášené pláže v tuniském městě Enfidha tak může zbavit nejednoho turistu iluzí. Písek je tu sice krásně bílý a moře čisté a průzračné, ale okolí pláže není vůbec udržované. Podivoval se nad tím i sám Fotr, který vyrazil na místní pláž s dcerami. 

Co krok, to naleznete nějakou plastovou lahev, tašku a jiný bordel, který patří do koše. Podobnou zkušenost jsme měli sami například v Severní Makedonii, kde navíc nemají ani odpadkové koše. Evropanům vždy taková místa sundají růžové brýle z nosu. Pokud byste se totiž chtěli vydat na ekologickou misi a všechen nepořádek z pláže posbírat, mohli byste být další den zklamaní. Nános odpadků by tam byl stejný jako předchozí den. Zatímco my nad znečišťováním planety kroutíme hlavou, některým lidem to připadá normální a je to prostě jejich přirozená forma chování. 

Na druhou stranu tuniská vláda investuje hodně úsilí a peněz do likvidace odpadu. Snaží se situaci v zemi změnit, je to ale stále běh na dlouhou trať. Většina obyvatel to bere jako součást svého života a neuvědomuje si, jak obrovský dopad má lhostejnost a neinformovanost na jejich životy a především na mořskou flóru a faunu, kde odpadky nakonec skončí. Mezi místa, kde byste s nimi však neměli přijít vůbec do styku, patří turistická centra významných měst, okolí kolem hotelů, mešit a úřadů. Škoda, že takových neznečištěných míst není více… 

Jaký názor má Pepa na válející se odpadky a jak se mu líbila pláž Enfidha, se dozvíte ve videu. Další reportáže nejen z Tuniska můžete shlédnout v rubrice Epizody.  
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu