Reklama
Lyže

Lyžovačka v Itálii, Švýcarsku i Francii za jeden víkend? Projeli jsme ta nejlepší střediska

Vyzkoušeli jsme středisko pro začátečníky, rodiny s dětmi i velmi zkušené freeridery
Zdroj: Jan Markovič

Místa popsaná v článku

České hory se nevyplatí. To je heslo, které razím už nějaký ten čas a vyhýbám se jim obloukem. Lyžařské nebe jsem totiž našel v Alpách, ať už daný kousek patří kterékoliv zemi. Dokonce jsem zjistil, že za jeden víkend lze objet střediska hned v Itálii, Švýcarsku a Francii. Stačí ve čtvrtek skočit na letadlo do Ženevy a v pátek začít jezdit. Přesně tak jsem to udělal a můžu vám tak zprostředkovat zkušenosti ze všech tří zemí. Každé středisko má přitom potenciál potěšit jiný typ lyžaře.

Itálie: Courmayeur Monte Bianco

Pokud pojedete do tohoto střediska směrem od Ženevy, čeká vás před samotnou lyžovačkou ještě jeden zážitek. Je to průjezd tunelem pod Mont Blancem. Pak se ale nesmíte leknout. Dolní stanice lanovky stojí uprostřed parkoviště a kolem dokola není po sněhu ani památky. Teprve velká kabina pro desítky cestujících vás vyveze nahoru a najednou se ocitnete v ráji.

Středisko je takové bludiště sjezdovek, překrývající se pisty a vleky znamenají, že se často netrefíte tam, kam jste chtěli jet. Nejhezčí část je na levé straně hory, kde jsou sjezdovky prosluněné. Tady jsou velmi široké červené, kde se nemusíte bát, že se s někým srazíte. A promyšlené modré s táhlými kopci, terénními vlnami a klikatým vedením, takže je zábavné je sjíždět jednu za druhou. Proto je toto místo velmi vhodné pro začátečníky. A jako bonus k tomu přidejme vynikající italskou kuchyni a je to ráj.

Courmayeur Monte Bianco: podrobnosti

Celková délka sjezdovek: 41,5 km
Počet vleků: 20
Otevřeno: 1. prosince až 7. dubna
Cena denního skipas v hlavní sezoně: 65 EUR (1655 Kč)
Oficiální web: https://www.courmayeurmontblanc.it/

Švýcarsko: Verbier 4Vallées

Tohle je jedno z nejluxusnějších středisek v Evropě, napovídá to už samotný charakter městečka Verbier. Nahoru vás vezme kabinka, ve které lze i stát. Pak můžete přesedat na nejrůznější další vleky, velkoprostorové lanovky a dokonce tu mají i takový systém, kde se kombinuje sedačka a vajíčko, stačí si počkat na tu správnou.

Verbier nese označení „čtyři údolí“, ve výsledku je tu tolik sjezdovek, že můžete jezdit celý den a nikdy nejet stejnou trasu. Fronty jsou nulové. A pozor – jde o výjimečné místo pro ty, kteří se chtějí vydat za dobrodružstvím mimo sjezdovky. Jízda kdekoliv je tu totiž nejen povolená, ale dokonce i podporovaná. Vše je samozřejmě pečlivě označeno a vybaveno příslušnými varováními.

Kdo na to má žaludek, může se velkou kabinou nechat vyvézt na nejvyšší horu střediska a pak ji sjet po ultra černé boulovaté sjezdovce, která se v polovině své délky promění v krásnou hladkou trať s neuvěřitelným výhledem. Nebo se lze vydat na výpravu do neznáma nekonečně širokým sedlem, jen s tou jistotou, že někde dole na konci na vás čeká moderní lanovka, která vás zase v maximálním pohodlí pošle zpět. Návštěva Verbieru byť jen na jeden den je takřka celoživotním zážitkem.

Verbier 4Vallées: podrobnosti

Celková délka sjezdovek: 410 km
Počet vleků: 93
Otevřeno: 2. prosince až 21. dubna
Cena denního skipas v hlavní sezoně: 85 CHF (2274 Kč)
Oficiální web: https://verbier4vallees.ch/

Francie: Les Carroz Grand Masiff

Tohle rodinné středisko má velkou výhodu v tom, že si nemusíte kupovat plnotučnou permanentku na všechny sjezdovky. Pokud máte s sebou děti, které si ještě nejsou jisté lyžováním, vyberete jim jen modré trasy určené pro začátečníky. Proto možná volba tohoto místa na nedělní lyžování nebyla ideální – všude bylo plno dětí, začátečníků či školních výprav.

Když jsem si ale přestal stěžovat, musel jsem uznat, že je tu krásně. Středisko se totiž rozkládá na několika „kopcích“ položených ve vlnách za sebou, takže čím dál budete od startovní pozice, tím tu bude volněji. A sjezdovky budou hezčí, širší a zábavnější. Ohromné jsou tu i výhledy. Pokud se totiž podíváte na fotografii nad tímto textem, můžete na ní spatřit majestátní Mont Blanc. Ano, tohle prostě nejsou Jizerky.

Les Carroz Grand Masiff: podrobnosti

Celková délka sjezdovek: 265 km
Počet vleků: 78
Otevřeno: 16. prosince až 14 dubna
Cena denního skipas v hlavní sezoně: 57,50 EUR (1465 Kč)
Oficiální web: https://www.grand-massif.com/

Na hory se Škodou Enyaq

Za objevováním krás lyžařských středisek v okolí Ženevy nás pozvala mladoboleslavská automobilka. Do Ženevy jsme letěli a pak nás na cestování po lyžařských střediscích vybavila elektrickou Škodou Enyaq po faceliftu. Stačilo už nasadit jen obří rakev, do které se vešla kompletní lyžařská výbava a mohli jsme vyrazit za zábavou. Jak nový Enyaq v horských podmínkách jezdí, to se dozvíte na webu Autosalon.tv. Stačí kliknout na odkaz níže: 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Od teď lze při cestě do Rakouska na lyže využít denní známku za dvě stovky. Pozor na dva detaily

Ceny se příliš neliší oproti roku 2023, denní kupon je novinkou, kterou musí zavést státy EU povinně
01.12.2023 08:44
|
0
Reklama

Nebojte se lyžovat v Srbsku ani v Bulharsku. Máme exkluzivní informace i praktické rady

Během naší měsíční cesty do Turecka jsme na Balkáně navštívili dva špičkové lyžařské areály
17.02.2021 20:19
|
2
Reklama

Turecké lyžařské areály jsou letadlem dostupné za pár korun. Objeli jsme je se SsangYongem Rexton

Prohlédněte si alternativy alpského lyžování v oblíbené letní dovolenkové destinaci
17.02.2021 20:17
|
1

Schválně si je spočítejte - 15 lyžařů na 5 kilometrech sjezdovky. Takhle se lyžuje v Sarikamiši

Jste asi 80 km od hranic s Arménií a 150 km od hranic s Íránem. Ten zážitek ale stojí za to!
15.01.2021 09:23
|
4

Nejlepší hamburger mají na benzince aneb jak se projíst Kodaní, aby to byl streetfoodový zážitek

Máme pro vás tipy, kam na nejlepší chlebíčky, cheeseburger i zákusky. A jako bonus kuličky v Malmö.
05.04.2024 09:45
|
0
Reklama
Fotr na tripu