Reklama
Letadlo

Bez mikiny bos aneb otřesný zážitek z letiště v Manchesteru. Největší šikanu si užily děti

Od začátku jsme si připadali jako kusy dobytka. To nejhorší ale přišlo u kontroly zavazadel.
Zdroj: Jan Hrdina

Místa popsaná v článku

Dobře znám letiště v Edinburghu, Dublinu i v Londýně. Ani na jednom z těchto míst jsem neměl negativní zkušenost, občas mě dokonce personál překvapil svou vstřícností. Od letiště v Manchesteru jsem tedy nečekal nic špatného. Krutě jsem se zmýlil a v budoucnu se mu vyhnu obloukem.

Na letištích na mnoha místech Evropy i mimo ni už jsem zažil leccos; ztracené zavazadlo cestující přes půl světa, ztracené zavazadlo, které neodcestovalo vůbec, zabavený nožík splňující veškeré povolené parametry pro cestu, kontrolu zavazadel pro podezření z převozu omamných látek (při cestě z Holandska), zevrubné vysvětlování toho, jak funguje baterka s manuálním dobíjením, svlékání i zouvání, test na výbušniny a mnohé další. Vlastně nic neobvyklého, co by nezažili mnozí jiní. Téměř vždy ale slušně, vstřícně a bez zbytečností.

Pokrokový Aberdeen

Ano, kontroly na letištích mohou trochu obtěžovat, ale jsem za ně rád. Přece jen po zkušenostech s fanatiky a teroristy je opatrnost namístě. To, že jsou přísné kontroly poněkud omezující, si uvědomují všichni. Proto je vítaná každá nová technologie, která dokáže usnadnit proces bezpečnostních kontrol. Nedávno mě potěšila zpráva, že mezinárodní letiště ve skotském Aberdeenu zavedlo nové skenery, které umožňují trojrozměrné zobrazení. V praxi to znamená, že cestující mohou cestovat s nádobami, které obsahují až dva litry tekutin a již není nutné vyndávat ze zavazadel notebooky, tablety a další nezbytnosti. Nic z výše uvedeného ale neplatí pro mezinárodní letiště v anglickém Manchesteru.

Manchester je třetím nejvytíženějším letištěm ve Velké Británii se třemi terminály, člověk by očekával jistou úroveň a profesionalitu. Na první pohled je to letiště jako každé jiné; rušné, velké a trochu chaotické. S frontami člověk počítá a musí počítat. Na některých letištích to tak nějak plyne přirozeně díky dobré organizaci, jinde to trochu vázne… jako v Manchesteru. Navíc před bezpečnostními kontrolami stojí náhončí, kteří vás pohánějí jako dobytek a docela nevybíravě vás cpou do té či oné řady. V okamžiku, kdy se konečně dostanete na řadu s bezpečnostní kontrolou, to začne.

Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Bez mikiny bos

První varování přišlo už při odkládání věcí do plastových van, které projíždějí scannerem. Jak jsem řadu let zvyklý z nejrůznějších letišť, do jedné z van jsem vložil malou brašnu s fotoaparátem. „Co to je?“ Vyjela na mě pověřená osoba. Říkám, že foťák. „Vyndat!“ pokračuje úsečně. Co? Vyndávají se přece jenom notebooky nebo tablety. Za dvacet let jsem nevyndával foťák ani jednou. Ale budiž. Než jsem ho vyndal, už znovu slyším napružený hlas: „To musíte přendat!“ Koukám, co se děje a hle, nevěřím vlastním očím a uším. Pověřená osoba chce po manželce, aby přendala z jednoduché průhledné kosmetické taštičky bez jakýchkoliv kapes veškeré krémy, gely a všechno co teče. No, nedivil bych se tomu. Mají být zvlášť v průhledném obalu nebo sáčku. Jenomže to právě jsou. Proto jsme také před časem pořídili průhlednou kosmetickou taštičku určenou pro cesty letadlem, která měla vyhovět všem bezpečnostním požadavkům. Dosud nikde nevadila. Jenomže teď je třeba vše z taštičky vyndat a znovu nastrkat do igelitových letištních pytlíků. Nemá to žádný praktický účel ani efekt, tedy kromě toho, že osoba to tak chce.

Všichni sundáváme bundy, opasek, hodinky, vše problematické. Děti si nechávají akorát lehké mikiny, ačkoliv pár před námi má mikiny také a bez obtíží prochází bezpečnostním rámem. Kdo by čekal problém. Jenomže on to problém je. Oba potomci, pětiletý i jedenáctiletý, musejí z mikin ven. Znovu si říkám proč, když u těch před námi to problém nebyl. Začínám bedlivěji sledovat své okolí. Zajímá mě, jak si vedou ostatní. Vzápětí ale slyším další příkaz. Děti musejí ven i z bot! Ptám se proč a namítám, že po nás, dospělých, to nechtějí. „Sundat,“ dostává se mi strohé odpovědi dozorkyně. No, rádi bychom domů, tak nemá cenu to rozporovat.

Tajemné předměty

Zatímco bosé děti bez mikin procházejí rámem, koukám, jak to pokračuje za námi. Bezpečnostním rámem po nás bez obtíží prochází jiná rodina, děti obuté a hned za nimi dospělá žena, hádám, že matka, navlečená v hidžábu. Ten zakrývá kde co a leccos by se pod něj skrylo. Nerozumím tomu. Takže u našich dětí vadí mikina a dokonce i boty a u těch za námi je dovoleno vše? No nic, rámem jsme prošli. A na řadu přicházím opět já. Pracovník za bezpečnostním rámem si všiml čehosi zvláštního v mé kapse. Nepípal jsem, ale asi jsem podezřelý. Tedy prý co mám v kapse. Vytáhl jsem čistý vyžehlený látkový kapesník a ukázal ho chlapíkovi. „Co to je?“ ptá se mě překvapeně. Říkám, že kapesník a očekávám, že budu muset předvést i praktickou ukázku jeho využití. Chvíli na mě trochu nevěřícně zírá, zřejmě takovou věc nezná a pak mi ho vrací. Hurá, prošel jsem. Ne tak ale ostatní.

Manželka stojí hned vedle mě a sleduje, jak jí hlídačka prohrabuje rentgenem prověřenou kosmetickou taštičku. Hledá, hledá, až najde. Slyším znovu oblíbenou otázku: „Co to je?“ Dáma od bezpečnosti drží v ruce malou originální lahvičku s intim gelem a manželka musí vysvětlovat „co to je“. Zřejmě další neznámá věc. Skvělé! A pak opět přišly na řadu děti. Oba malé batůžky šly rovněž na kontrolu. V jednom nenašli nic, ve druhém byla prázdná ocelová láhev na vodu. Jestli se zase zeptají, co to je, asi se začnu nekontrolovaně smát. Naštěstí se nezeptali, ale pro jistotu tomu nejmladšímu ještě otestovali batoh na výbušniny. No, hezky si nás podali…

Nejhorší letiště na světě

Bohužel, ani poté, co jsme prošli kontrolou, to nebyl žádný med. Absolutní nedostatek míst pro čekání na (zpožděný) let, není si kam sednout, leda do předražené kavárny nebo rádoby italské restaurace, kde nevíte, zda jste vítáni, nebo spíš obtěžujete. Špinavé toalety, jaké bych čekal ve IV. cenové skupině na okresním nádraží a výtky v tom smyslu, že je to letiště s velkou fluktuací lidí a je tedy pochopitelné, že toalety vypadají podle toho, neberu. Mnohá srovnatelná letiště mají toalety v solidním stavu ve dne v noci. S úlevou a jasným přesvědčením, že přes Manchester už nikdy, jsme nakonec sedli do letadla a těšili se na domov.

Po návratu mi to nedalo, abych se nepodíval na reference na manchesterské letiště. Pro ilustraci jsem vybral tři zkušenosti, které jen potvrdily moji vlastní. Margaret z Irska to shrnula takto: „Připadalo mi, že jsem byla na dobytčím trhu a pokoušela se dostat skrz mříže. Naprosto hrozné zkušenosti ... Naše dva kufry musely být rozděleny do 3 zásobníků ... každý putoval jiným směrem .... na kabelku a na boty jsem musela čekat věčnost. Zdá se, že jsou posedlí každým malým detailem …  Podobně to viděla i Deborah z USA, která napsala, že „bezpečnostní bod byl noční můra. Ani na Středním východě nebyla bezpečnost tak směšná.“ Do třetice to trefně shrnul John z Velké Británie: „Tohle musí být nejhorší letiště na světě. Demotivovaní zaměstnanci, mysl otupující zmatek … Neobtěžujte se stěžovat si na cokoliv na jejich webovém serveru. Ano, uhodli jste správně. Neodpoví!“

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Jan - 21.08.2024 08:31:30
Ano, nejradši mám takové "zkušené chytráky, jako autor ve frontě před sebou. Nedoporučuji pánovi letět do Leedsu, tam by za chování, jaké popsal, zřejmě skončil v poutech. V Manchesteru mají pro analfabety i animaci, co a jak ke kontrole připravit...
Helena - 20.08.2024 23:08:40
Do Manchesteru (bohužel) lítáme často za rodinou. Letiště je “vyhlášené”. Článek naprosto přesný. Podle mne vyhledávají zaměstnance stylem: Nesnášíte lidi? Chcete je *********? Pojďte pracovat k nám! :)

Záhadné „skleněné“ pevnosti najdete pouze ve Skotsku. Kdo je stavěl a proč?

Jednu z největších archeologických záhad doby železné jsem měl nadosah.
22.05.2024 08:18
|
0
Reklama

Na skotské předpisy nestačí ani čáry Harryho Pottera. Bradavický expres přestává vozit turisty

Historické vlaky musí mít schválenou výjimku a o tu od dubna Bradavický expres přišel
27.03.2024 06:40
|
0
Reklama

Zvýšená sazba DPH na pivo mnohé štve. Fotr ale v Edinburghu zjistil, že skotská na tom je mnohem hůř

Ve Scotch Whisky Experience se dozvíte mnoho zajímavostí. Třeba že na whisky je daň 74 %
22.03.2024 08:33
|
0

Skotsko autem, druhý díl: Mystické kamenné kruhy, výborný gin a Legoland pro děti

Putování od Orknejí přes západní část Británie zpět do Doveru
16.02.2024 09:59
|
0

Amsterdam: Pach i vůně města, kde si koupíte sex, marihuanu nebo tulipány

Netradiční město s bohatou historií, které stojí za to zažít na vlastní kůži.
17.07.2024 09:04
|
0

Kletba Zakletého jezera aneb jak jsme unikli indiánské válce

Co se skutečně skrývá za legendami, které jsou opředeny kolem tajemného jezera?
02.07.2024 12:33
|
0

Záhadné „skleněné“ pevnosti najdete pouze ve Skotsku. Kdo je stavěl a proč?

Jednu z největších archeologických záhad doby železné jsem měl nadosah.
22.05.2024 08:18
|
0
Reklama
Fotr na tripu