Reklama
Příslušenství

Je vám při cestě na dovolenou vaše auto malé? Řešením může být box na kouli. Vyzkoušeli jsme ho

Box na tažné zařízení Thule Arcos má řadu výhod, ale také některé zásadní nevýhody.
Zdroj: Lukáš Dittrich

Období dovolených bývá tradičně také obdobím, kdy nejeden řidiči nebo řidička zatouží po větším autě. Však to asi znáte. Přiblíží se čas odjezdu, někde v blízkosti dveří do bytu či domu se během týdne začínají hromadit věci, které si chcete vzít s sebou, najednou jich začne být podezřele hodně a pak se dostaví neodbytný pocit, že se to do toho auta všechno prostě nevejde. Chtělo by to něco většího, ideálně nějakou dodávku. 

Jenže na druhou stranu se nabízí otázka: Opravdu se vyplatí řešit větší auto, když vlastně jeho plnou kapacitu využijeme jen párkrát do roka právě při cestě na dovolenou? Větší auto bývá dražší a znamená také vyšší provozní náklady. Elegantním řešením proto bude pro řadu lidí nějaká ta „rakev“. Přepravní boxy obvykle vídáme na střeše, ale existují i varianty, které se upevňují na tažné. Jeden takový box se jmenuje Thule Arcos a my jsme ho vyzkoušeli při jedné naší nedávné cestě. 

Proč na kouli?

Přepravní box umístěný na tažné zařízení má oproti tradiční „rakvi“ umístěné na střeše několik výhod. Především tolik nenarušuje aerodynamiku. Proto v dnešní elektrifikované době výrobce prezentuje toto řešení jako ideál pro elektromobily, kde i sebemenší zvýšení jízdních odporů okamžitě zaplatíte nižším dojezdem. A právě nižší dojezd je věc, která je při delších cestách na dovolené fakt hodně otravná. 

Najdou se ale i další dobré důvody a jeden takový vidíte na přiložených fotkách. Existují totiž situace, kdy na střeše chcete vézt věci, které prostě nikam jinam dát nemůžete. V našem případě to bylo vybavení pro windsurfing, jindy to mohou být třeba kánoe nebo rovnou střešní stan. V případě větších SUV také může na cestách přijít velmi vhod zachování původní výšky, protože u klasického střešního boxu byste mohli v některých garážích narazit. Doslova. Box na tažné zařízení se také z pochopitelných důvodů na auto snáze montuje a lépe se do něj ukládají věci. 

Na co si dát pozor?

Tak jako všechno, i box na tažné Thule Arcos má jisté nevýhody. Pozor si musíte dát především na řešení pátých dveří u vašeho konkrétního auta. Konstrukce, na které je box připevněn, zachovává mezi autem a boxem menší mezeru, do které si můžete i stoupnout a díky které třeba u našeho letitého Mondea lze páté dveře otevřít i s namontovaným boxem. Typicky u vozů kategorie MPV, kde je nakládací hrana hodně nízko a kde tedy páté dveře zasahují „hlouběji“ do auta, hrozí, že už zadní dveře neotevřete. To může být ve finále docela otravné. Především tento detail si určitě žádá před nákupem pozornost. Pokud má vaše auto zadní křídlové dveře, pak je to jasné. Ty neotevřete zcela určitě. 

Box připevněný na tažném zařízení zároveň docela dost prodlouží auto a větší automobily najednou narostou na hodně přes pět metrů. Může se vám na cestách snadno stát, že sice vjedete do nějaké podzemní garáže, ale budete tam mít problém zaparkovat, protože délka parkovacích míst pro vaše auto osazené boxem bude zkrátka příliš malá. 

Připravte se také na problematické parkování. U modernějších aut vybavených kamerou nemusí být problém tak velký, pokud ale v autě parkovací kameru nemáte, je couvání docela komplikované, protože box ve zpětných zrcátkách není vidět a parkovací senzory jsou vám pochopitelně v tento moment úplně k ničemu. Zpravidla se pak nevyhnete pomoci někoho dalšího, nebo prostě budete muset občas vystoupit a jít se podívat za auto. 

Kolik toho odveze a jak se montuje?

Thule nabízí několik variant nosičů na tažné. V případě modelu Arcos lze volit mezi velikostmi M a L, kdy ta menší má objem 300 l a oficiálně udávané rozměry 141 x 78 x 52 cm, zatímco velikost L (testovaná) nabídne o 100 l více a rozměry 171 x 78 x 54 cm. Nosnost je v obou případech 50 kg. Je dobré si uvědomit, že limitem zde není ani tak nosnost boxu samotného, jako zatížení tažného. Menší box váží 17 kg, ten větší je o 3 kg těžší. V obou případech je nutné spolu s boxem pořídit také konstrukci, na kterou se tato „rakev“ montuje. 

Samotná montáž boxu na auto je velmi jednoduchá. Díky tomu, že box není nijak extra těžký, dá se nacvaknout na kouli i tehdy, kdy je přidělaný na nosnou konzoli. Ale to bude vyžadovat pomoc někoho dalšího. V jednom člověku je mnohem snazší přidělat na kouli nejdříve nosič a na ten pak přidělat box. Ten je na straně k autu do konzole zasunutý a na zadní straně pak jsou dva šrouby. Montáž i demontáž tak jsou dílem okamžiku. Součástí boxu je také osvětlení a nosná konzole je pro obě varianty stejná. Teoreticky tak můžete třeba menší box prodat a pořídit si ten větší nebo naopak. 

Základní konzole se na auto pouze nasadí, pákou zajistí a případně zamkne. Mechanismus vypadá velmi robustně. Pozor pouze musíte dát na to, abyste box měli rovně. Náklad by měl být uvnitř také rovnoměrně rozložen. Polovina váhy má být uprostřed a 25 % hmotnosti nákladu po stranách. Uvnitř boxu je šest upevňovacích ok, aby vám věci během cesty v boxu nelétaly. 

Dejte si pozor, snadno na box zapomenete

Asi největší výhoda přepravního boxu Thule Arcos je fakt, že o něm za jízdy vůbec nevíte. Na rozdíl od střešní rakve nijak nehučí, spotřebu vůbec nezvyšuje, dá se s ním jet klidně 130 km/h po dálnici (i více, ale oficiální maximum je právě 130 km/h), zkrátka z pohledu cesty samotné je to výborná věc. Jenže jak už jsme řekli, při parkování naopak na něj zapomenout nesmíte, nebo dojde na neštěstí. Ostatně, tento testovací box už je na jedné straně odřený. 

Box se také ukázal jako velmi praktický pro objemnější věci, které chcete mít i při delších cestách rychle při ruce. My jsme tam dali například kočárek, takže během zastávek jsme nemuseli nic krámovat v kufru, odkud by určitě řada věcí vypadla spolu s kočárkem. A později to byl také velmi užitečný prostor, kam se daly naházet mokré a špinavé věci po pěkném odpoledni na prkně. 

Asi spíše alternativa, ale vynikající

Box na tažné bude asi spíše alternativní řešení. Už jen proto, že ne každé auto tažné zařízení má, přičemž některé hybridy nebo i elektromobily tažné z výroby vůbec mít nemohou. Ale pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete dávat rakev na střechu, pak je to alternativa přímo vynikající a v mnoha ohledech velmi praktická. 

I když přece jen dražší. Zatímco třeba 400litrový střešní box Thule Motion 3 M koupíte za necelých 18 tisíc, 400litrový box na tažné Thule Arcos stojí 25 400 Kč plus si k němu musíte dokoupit ještě nosnou konzoli, která stojí 10 170 Kč. 

Zdroj: autorský text

Thule Arcos L, základní údaje

Objem: 400 l
Vnitřní naměřené rozměry (d x š x v): 156 x 55 x 50 cm
Prostor mezi boxem a automobilem: zhruba 20 cm
Celkový nárůst délky automobilu: zhruba 105 cm
Nosnost: 50 kg 
Hmotnost: 20 kg
Maximální rychlost: 130 km/h
Cena boxu: 25 400 Kč
Cena nosné konzole: 10 170 Kč
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Paddleboard vždy po ruce: Vyzkoušeli jsme nosič Thule SUP Taxi XT

Montáž nosiče je jednoduchá, upevnit následně prkno na střechu je dílem okamžiku
10.05.2024 16:10
|
0
Reklama

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
09.04.2024 06:35
|
0
Reklama

Nemusíte ani do Alp. I zimní túra v Krkonoších může být zážitkem na celý život

Kterak se prosincový výšlap na Dvoračky stal téměř bojem o přežití
03.01.2024 17:44
|
1

Na testy, očkovací certifikáty i covid pasy na hranicích zvysoka s..e Bílej tesák

Máte nervy z překročení hranic? Pak si bedlivě prohlédněte přiložené video a přečtěte článek
18.06.2021 20:10
|
3

Evropský stát mění dopravní zákon. Pokud není jeden člověk v autě připoután, pokutu platí všichni

Novinka je součástí větších změn silničního zákona v Belgii. Při cestách pozor hlavně na pásy.
23.07.2024 16:30
|
5

Spaní na divoko ve Slovinsku: Zákon hovoří jasně, ale realita může být poněkud odlišná

Oficiálně slovinský zákon táboření mimo k tomu určená místa zakazuje a policisté bývají striktní.
22.07.2024 15:25
|
1
Reklama

Stalo se Chorvatsko moc drahé? Tamní média píší, že turisté jezdí jinam. Kempy jsou nejdražší v EU

Jutarnji list píše, že Italové místo do Chorvatska raději jedou do Albánie.
21.07.2024 10:16
|
0

Neopakovatelná atmosféra a trůn místo záchodu. Strávili jsme noc v britské „chatě“ se služebnictvem

Není to hotel, ale spíše panství, kde nechává jeho majitel přespávat své významné známé.
18.07.2024 07:58
|
0
Reklama
Fotr na tripu