Reklama
Voda

Tip na víkend kousek od Mnichova. Historický Friedberg je krásné město s azurovým jezerem

Za nás si Friedberger Baggersee a celé město Friedberg vysloužilo jedničku s hvězdičkou
Zdroj: Aneta Čermáková

Celkově je oblast Bavorska ideální cíl v teplých měsících. Je zde nespočet krásných průzračných jezer, všude jsou dobře značené cyklostezky, malá bavorská městečka sálají historií, nádhernými náměstíčky a najdete tu několik restaurací různých typů – jen pozor, často mají odpolední pauzu. 

My se tentokrát blíže zaměříme na historické městečko Friedberg a u něj ležící jezero Friedberger Baggersee. Nejrychlejší trasa z Prahy vede po dálnici D5 a A6 směr Nürnberg/München, následně po A93 na München/Regensburg a u křížení Holledau na A9 směr Ingolstadt, sjezdem 64 Langenbruck směr Augsburg.

Stání u jezera dokonce zdarma

Jezero leží hned na okraji města a jeho voda je tyrkysově průzračná. Od většiny ostatních se přesto v něčem liší. I když to tak při příjezdu nevypadá, a naopak jsou všude zákazové dodatkové cedule pro obytná auta, po chvilce narazíte na směrovou značku na parkoviště právě pro obytná auta, které se nachází na konci této cesty. Je tu vyhrazeno 5 parkovacích míst, která jsou svými rozměry přizpůsobena velikosti většiny obytných aut a je tu možné navíc zůstat až 3 noci a překvapivě zdarma. 

Zároveň vám informace na parkovišti poradí, kde se ve městě nachází druhé takové místo a kde je možné provést servis vašeho miláčka – jde o malý nenápadný stojan za supermarketem Aldi hned u prodejny John Deere, na který poukazuje značka umístěná u silnice. Je možné zde vylít chemické WC a doplnit čerstvou vodu. Pokud máte možnost odpadní nádrž napojit na odpadní hadici, pak lze vylít i vodu, ale nemají zde klasický kanál, nad který najedete, ale pouze svod do kanálu u stojanu.

Jezero jsme navštívili nedávno, kdy bylo o únorovém víkendu opravdu krásných 16 stupňů a díky tomuto počasí byl otevřený i stánek s občerstvením. Ostatní služby ale samozřejmě ještě nefungují. Od dubna je zde pak kromě místní restaurace, kiosku a toalet otevřena škola wakeboardingu, kdy si můžete užít jízdu na vodních lyžích či wakeboardu, případně, pokud jste tento sport nikdy nezkoušeli, si můžete domluvit i lekce s instruktorem nebo se zúčastnit některého z otevřených kurzů. Otevírací dobu a ceny tady během naší návštěvy měli ještě ze sezony 2023, proto pro ověření doporučujeme sledovat jejich webové stránky.

Procházka kolem jezera? Doporučujeme

Určitě si udělejte procházku kolem jezera, zabere vám to necelou hodinku a nabije vás to energií. Není problém ani dojít pěšky do města na obhlídku, do centra je to zhruba 2,5 km a nejbližší supermarket je od parkoviště 15 minut chůze. Město Friedberg je krásné historické městečko z velké části s dochovanou původní městskou zdí. Město je přívětivé nejen pro karavanisty, ale i pro turisty, a to i ty nejmenší. Mají tu podél těchto městských stezek několik opravdu velkých a krásných dětských hřišť, čímž můžete děti motivovat k procházce podél města. 

V začátku trasy se určitě zastavte na zámku Wittelsbacher schloss, zde je i muzeum, ale pokud nechcete trávit čas ve vnitřních prostorách zámku, mají tu u vstupu informační mapky právě s trasami podél městské zdi s informacemi o zajímavých místech cestou. My prošli trasu 2, která vás vede podél zdi a procházíte úzkými malebnými uličkami, které vás svou atmosférou vrátí do daleké minulosti. Nebýt občas zaparkovaného auta, čekali byste, že každou chvíli uslyšíte klapot koňských kopyt. Celou atmosféru historie umocňuje dláždění ulic, které je ve většině vnitřního města. Pokud by se vám nechtělo pěšky, pak můžete přejet do města a zaparkovat buď na velkém parkovišti vedle hasičské stanice, nebo na druhém Wohnmobile-stellplatz vedle hřbitova, kde je také možné až 3 noci zdarma stát.

Fahrradtour Friedberg aneb po okolí na kole

Pokud budete mít k dispozici kola, můžete využít některou z mnoha velmi dobře značených cyklostezek včetně Fahrradtour Friedberg, která právě zde začíná, má délku 26 km a vede přes okolní města zpět do Friedbergu. Nebo můžete využít část trasy nazvané „Romantická cesta od Mainu k Alpám“ (Romantische Strasse), která začíná ve Würzburgu a končí ve Füssenu, kde se mimochodem nachází nádherný disneyovský zámek Neuschwanstein. Její celková délka je zhruba 500 km a z velké části měst je možné se zpět z trasy přesunout vlakem.

Nebo můžete také navštívit další jezera v okolí, i na kole se dá několik jezer za den v pohodě zvládnout. Třeba Kuhsee. Sem ale obytným autem nejezděte, jezero se nachází ve městě, je velmi hojně navštěvované a parkoviště není pro obytná auta přizpůsobené. To u Weitmannsee parkoviště není omezené, jen na délku nejsou parkovací místa dostatečně dlouhá, při nízkém vytížení parkoviště lze bez problémů zaparkovat podélně. A pak tu je ještě Auensee. Tento název mají dvě jezera v této oblasti a to, které se nachází od Friedbergu dál, je naprosto idylické malé tyrkysové jezero uprostřed přírody a přespat v obytném autě lze podél cesty. Žádný zákaz jsme tu nezaznamenali a nebyli jsme tu sami. V okolí je ještě dalších minimálně pět podobných jezer, avšak každé má přístup k obytným vozům jiný. Na kole vám ovšem hrozí jen to, že se nebudete chtít vrátit.

Zdroj: Aneta Čermáková

Často mě při našich cestách překvapuje, kolik městských a hlavně jezerních parkovišť je v tomto karavanovém státě omezeno délkou, výškou, či úplným zákazem vjezdu pro obytná auta. Jistotou ve městě mnohy bývají parkoviště u větších supermarketů, která jsou většinou otevřena i v neděli, přestože obchody jsou uzavřeny.

Za nás si tak Friedberger Baggersee a celé město Friedberg vysloužilo jedničku s hvězdičkou za vstřícný přístup ke karavanistům. Určitě stojí za návštěvu. Budete zcela jistě příjemně překvapeni i pokud byste necestovali obytným vozem.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Krásy jihozápadního Dolního Saska a Nizozemska: Benátky severu, Nordhorn nebo město Enschede

Kvůli čemu pojedete tímto směrem, to je rozhodně jedno místo, a to Benátky severu – Giethoorn.
15.01.2024 07:10
|
2
Reklama

Kousek za hranicemi se plní dětské sny. V Norimberku svět hraček střídá svět vlaků i vodní svět

Děti se u Norimberku vyřádí nejen v Playmobil FunParku, ale také v zoo i v muzeu vlaků
25.12.2023 09:31
|
3

Dříve tu jezdil raketový Opel, dnes slouží bývalá závodní dráha u Rüsselsheimu jako zdroj pitné vody

Svého času navštěvovaly závodní dráhu desítky tisíc lidí, dnes tu vládne absolutní klid
17.10.2023 07:29
|
0

Navštívili jsme rozpálenou Sevillu a vyrazili k parádní červené řece. Do vody ale nesahejte

A také jsme si prohlédli unikátní molo nebo oblast La Rábida.
16.07.2024 08:41
|
0

Přes Gibraltar jižním Španělskem směr Tarifa a Cádiz: Vítr, moře, duny, pláže, památky a opice

Gibraltarská skála, nejjižnější bod Evropy a nejstarší město aneb navštívili jsme další super místa.
08.07.2024 14:37
|
0
Reklama

Andalusie: Skvostné hory, nádherná jezera, sjezdovky i historické památky v jednom regionu

Andalusie je druhým největším regionem a zároveň nejlidnatější částí Španělska.
28.06.2024 10:10
|
0

Španělsko vás dostane. Cestou z Katalánska do Andalusie jsme objevili nádherná místa

Pár tipů na místa, která byste neměli minout při cestě do Andalusie.
19.06.2024 12:25
|
0
Reklama
Fotr na tripu