Reklama
Rady cestovatelům

Suvenýry z dovolené vybírejte pečlivě. Za některé je nejen tučná pokuta, ale také vězení

Raději než po mušlích sáhněte po místním výrobku nebo jedlé dobrotě
Zdroj: volně k užití Pixabay

Vzpomínky na dovolenou se dají uchovat nejen pomocí fotografií, ale třeba i pěkného suvenýru. S jeho výběrem byste ovšem měli být opatrní. Nejen co se týká složení. Důležité je především ohlídat to, zda se nejedná o nelegální výrobek, který by vám na hranicích nebo na letišti mohl pořádně zavařit.

Pohledy, jedlé suvenýry a místní výrobky

Mezi oblíbené a celkem levné suvenýry patří bez pochyby pohledy. Ty můžete koupit prakticky kdekoli v dovolenkové destinaci, sehnat poštovní známku také není složité. Pokud chcete ale vytvořit skutečně ojedinělý pozdrav z dovolené, pak vyzkoušejte online pohlednici, kterou vytiskne a doručí naše Česká pošta.

Stačí si otevřít aplikaci v telefonu nebo na počítači a nahrát jednu nebo více fotografií, přidat můžete i různé tematické rámečky. Na zadní stranu pak doplníte text a adresu. Podle zvoleného typu pohlednice zaplatíte částku od 37 korun. Jediné, co musíte oželet, je poštovní razítko cizí země, protože pohledy odchází vždy adresátovi z Česka.
 
Velmi oblíbeným suvenýrem, který však vydrží pravděpodobně do první návštěvy obdarovaného, je jedlý dárek. Dovézt můžete typické pochutiny pro danou zemi, ať už je to olivový olej z Itálie, harissa z Tuniska, sýry z Francie, sušené květy ibišku z Egypta, karamelky z Polska nebo exotické koření z Turecka. Možností je nespočet, stačí si jen vybrat. Každá země má navíc své vlastní cukrovinky, kterými jistě nepohrdne žádný obdarovaný.

Skvělou vzpomínkou na navštívené město jsou také magnetky, u nich bychom ale dávali přednost těm ručně dělaným, protože jinak riskujete, že koupíte produkt vyrobený v Číně. Jeho kvalita tedy bude stát za nic. Radost také uděláte rukodělnými výrobky zakoupenými třeba na tržnici nebo bazaru, ať už jsou to různé šperky, plátěné tašky, hrnečky, keramika, dřevěné výrobky nebo přívěsky.

Pozor si však dejte například na lapače snů z Ameriky, které mají na sobě ptačí pera. Ta se totiž v žádné podobě nesmí ze země vyvážet, stejně tak by s vámi do Evropy neměla cestovat tradiční čínská medicína anebo mušličky na náramku ze Středozemí.

Co je ještě legální suvenýr a jak to zjistit?

Při odjezdu nebo odletu ze země si můžete s nesprávným výběrem suvenýru zadělat na problém. Pozor si tak dejte například na mušle a písek. V EU platí, že mušle si můžete domů přivézt jen v případě, že jste je zakoupili a máte od nich účtenku, v opačném případě je nechte hezky ležet na pláži a rozhodně je nebalte do kufru.

Podobné je to i s pískem, který sice vypadá, že je ho všude dostatek, ale pokud by si každý z milionů turistů vzal kousek domů, pak by z pláže za pár let moc nezbylo, stejně tak by přišly o domov různé malé organismy. Počítejte tedy, že ve většině zemí můžete za odvoz jakéhokoli biologického materiálu, a to včetně korálů, dostat vysoký finanční postih a pokud se navíc jedná o ohrožený druh, který chrání úmluva CITES, tak vám hrozí i vězení! Typickou lokalitou, která turisty pokutuje za písek, je Sardinie. Pokuty se dle závažnosti prohřešku mohou vyšplhat až do výše 60 tisíc korun.

Nebezpečí nevhodného nákupu číhá především na exotických tržnicích, kde můžete narazit na různé kůže a kožešiny nejen exotických zvířat, zvířecí rohy anebo třeba tvory naložené v alkoholu. Pokud něco takového dobrovolně koupíte, prakticky jste vyslovili souhlas a podporu s černým trhem, který je distributorem těchto „suvenýrů“. Zvířata jsou pro tyto účely často lovena nelegálně a u některých druhů hrozí dokonce kvůli černému trhu jejich vyhubení.

Vyhnout se postihu můžete jedině tak, že si takovou věc nekoupíte a před cestou do exotické země, ale vlastně i té evropské, si zjistíte, co je a co není legální si ze země odvézt. Zjistíte to snadno například z úmluvy CITES. Tato listina o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin reguluje obchodování s více než 35 tisíci druhy. Abyste si byli skutečně jistí, zda dané zvíře nebo výrobek z něj či rostlinu můžete z navštívené země vyvézt a za jakých podmínek, to lze zjistit na této stránce.

Nevědomost není omluva

Nemá smysl suvenýry v kufru speciálně balit do vrstev oblečení, aby se nepřišlo na to, co převážíte. Letištní rentgeny skutečně odhalí všechno. Následující proces je jasný. Po odhalení nelegálního suvenýru vás na letišti zadrží a pak přijde na řadu zdlouhavý výslech. Věci vám samozřejmě budou zabaveny. V lepším případě hrozí jen pokuta, v tom horším i několika leté vězení. Daná země totiž může váš čin považovat za krádež národního bohatství. Nepomůže vám, ani když vypovíte, že jste nevěděli, zda kupujete něco nelegálního. Před cestou máte povinnost se seznámit s pravidly dané země.

„V mnoha zemích je porušení úmluvy přísně postihováno. V České republice vám nezákonně dovezené exempláře budou po příletu zabaveny a může vám být uložena pokuta ve výši od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu. V některých případech může být váš dovoz posuzován i jako trestný čin,“ vysvětlil v tiskové zprávě Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí, která společně s celníky dodržování mezinárodní úmluvy CITES kontroluje.

Přivézt do Česka některé druhy zvířat a rostlin samozřejmě lze, musíte mít ale vyřízené potřebné dokumenty. Ty nedostanete automaticky, nýbrž musíte vyčkat na jejich schválení, nebo zamítnutí. Jednak je to tedy vývozní povolení ze země, ze které cestujete zpět do Česka a jednak je to také dovozní povolení u nás. Pokud nic z toho nemáte, jedná se o nelegální chování.

„Kromě živých a neživých exemplářů se jednalo i o výtažky ze živočichů nebo rostlin chráněných úmluvou, vyskytujících se v různých kosmetických přípravcích s údajně léčivými účinky. S nárůstem četnosti charterových letů vzrůstá obvykle i riziko zvýšeného počtu případů porušení. Celní úřad Praha Ruzyně používá při těchto kontrolách speciálně vycvičené psy na vyhledávání CITESových exemplářů,“ objasnil tiskový mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Igor Lenský. 

Podle dat Celního úřadu Praha Ruzyně bylo za minulý rok zjištěno 117 případů porušení úmluvy CITES. Porušení se odhalila během celních kontrol cestujících, při odbavování zboží dováženého leteckou nákladní dopravou i v poštovních zásilkách ze zemí mimo EU.

Zdroj: Autorský text, ČIŽP a Celní úřad Praha Ruzyně

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Je vám při cestě na dovolenou vaše auto malé? Řešením může být box na kouli. Vyzkoušeli jsme ho

Box na tažné zařízení Thule Arcos má řadu výhod, ale také některé zásadní nevýhody.
25.06.2024 14:11
|
0
Reklama

Když o dovolené vypoví službu vaše auto nebo vaše zdraví, podrží vás cestovní pojištění od Directu

Už tak je to celé stresující, ale nic proti tomu, když vaše auto v půli cesty na dovolenou klekne.
25.06.2024 10:01
|
0

Základní chyby, kterých se Češi často dopouští při cestě na dovolenou nejen do Chorvatska

Nedostatečná příprava, spěch a snaha být na místě co nejdříve, to jsou asi největší problémy.
24.06.2024 09:04
|
5

Kvíz: Druhá epizoda Fotra na tripu je za námi. Dokážete správně odpovědět na všechny otázky?

Pro pozorné diváky by neměl být plný počet bodů problém. Ostatní si musí pustit reprízu.
10.10.2024 15:19
|
0

Volkswagen Multivan je zase o kousek všestrannější. Nově se do něj dá pořídit spací sada i s postelí

Manipulace je velmi jednoduchá a na dvoumetrovém lůžku se pohodlně vyspí dvě osoby.
09.10.2024 13:12
|
0
Reklama

Co to vlastně je příruční zavazadlo, co do něj patří, kolik může vážit a jak může být velké

Pokud cestujete na krátkou dobu, vyplatí se mít s sebou pouze menší kufřík nebo batoh.
06.10.2024 09:18
|
0

Drogy, alkohol a sex končí. Amsterdam už nechce být městem hříchu, pomoci mají zákazy a pokuty

Amsterdam je vyhlášený hlavně kvůli zábavě, která je jinde striktně omezená. A to se má změnit.
26.09.2024 14:30
|
0
Reklama
Fotr na tripu