Reklama
Letadlo

Sklápět, nebo nesklápět? Jak si během letu s nízkonákladovkou udělat pohodlí a nenaštvat ostatní

Minimum komfortu na cestě do cílové destinace je daní za typicky levné letenky.
Zdroj: Volně k užití Pixabay

Doba dovolených je v plném proudu. Většina lidí za sluníčkem poletí v letadle, jenže nákup přes cestovní kancelář nezaručí, že budete mít kolem sebe v letadle dostatek místa. Stejně tak pokud vychytáte levnou letenku od jedné z nízkonákladových společností. Máme pro vás ale pár tipů, jak si s diskomfortem na palubě poradit.

Sklopit jen s dovolením!

V letadlech se obvykle nacházejí sedadla, která se dají sklopit. Jejich polohovatelnost ale znamená značný diskomfort pro cestujícího za vámi. Přijde tak prakticky o poslední volný prostor a přesně kvůli bezohlednosti vznikají na palubách zbytečné konflikty. Letušky pak mají plné ruce práce s uklidněním atmosféry, protože někteří cestující mohou být skutečně až agresivní. 

V případě, že si chcete sedadlo sklopit, neměli byste myslet pouze na své pohodlí. Letí s vámi dalších 100 cestujících, kteří zažívají to samé: málo místa kolem sebe, nohy, které se sotva natáhnou pod sedadlo, vydýchaný vzduch, do toho občas plačící děti a narůstající stres. Pro nikoho to není komfortní situace, která se neuváženým rozhodnutím může zvrtnout. Pokud si přeci jen máte v plánu sklopit sedadlo, vždy se zeptejte cestujícího za vámi, zda mu to nevadí. Respektujte jeho odpověď, není totiž nic horšího, než když vám notebook nebo svačina skončí neočekávaně v klíně nebo na zemi. 

Určitý diskomfort se dá řešit i jinak. Třeba hned ze začátku volbou správného místa. V uličce si můžete natáhnout nohy, u okna se pro změnu lépe vyspíte. Prostřední sedadlo nemá žádnou výhodu, snad jen v tom, když chcete jako rodina sedět pohromadě. Emergency seats jsou dobrou vidinou pro dlouhány, že si natáhnou nohy. Pro nízkonákladovky jsou však tato místa dobrým byznysem, a tak jsou zpoplatněna.

Někdy stojí více než samotná letenka, samozřejmě se platí za každou cestu zvlášť. Navíc podmínkou pro sezení na tomto místě je znalost minimálně angličtiny. V případě neočekávané situace musíte porozumět a spolupracovat s letuškami, což s jazykovou bariérou příliš nejde. 

Pohodlné oblečení i dostatek vody

Komfortní let však není jen otázka výběru místa. Je důležité se na něj také předem připravit. Nezbytnou výbavou by se tak měl stát cestovní polštářek. Stačí ho po usazení na místo pár nádechy nafouknout a vaše krční páteř vám během hledání spací polohy poděkuje. Obzvlášť na dlouhých letech.

Při sedmihodinovém letu do Ománu jsme docela litovali, že jsme si ho na letišti přeci jen nekoupili. Často v letadlech můžete vidět, jak se lidé choulí do klubíčka nebo si pokládají hlavu se složenýma rukama na stolek, v této poloze se však dobře nevyspíte a po několika minutách vás stejně začnou bolet záda. 

Jestliže máte v plánu letět nočním spojem, pak se vyplatí zvolit místo u okýnka, a to nejen kvůli výhledům. Při spaní se totiž můžete o zavřené okno opřít a najít si snadněji polohu pro spaní. Pokud se ještě rádi přikrýváte, pak nezapomeňte zapnout pás přes deku, aby vás letuška nemusela budit. 

Součástí „palubního balíčku“ by měla být také nabitá powerbanka (ne každá aerolinka disponuje možností nabíjet z kabelu) a stejně tak nabitý telefon. Ten bude pravděpodobně zdrojem největší zábavy. Na palubě však obvykle není internet, a tak si dopředu stáhněte oblíbené písničky, hry nebo filmy. K tomu patří také sluchátka, ideálně ta, který umí potlačit okolní hluk. Pro spánek jsou téměř nezbytná. Každý, kdo alespoň jednou letěl, ví, jak velký zvuk letadlo během letu vydává. Někomu by tak mohl dělat problém s usnutím.

V neposlední řadě je možností, jak přežít dlouhý let, pohodlné oblečení. Zapomeňte na parádu, raději jděte cestou komfortu. Navlečte se do tepláků, tenisek a mikin. Prostě do čehokoli, co vás nebude škrtit. Pozor na křečové žily a problémy se srážlivostí krve. Pomohou kompresní punčochy, které zabrání vzniku krevních sraženin při změně tlaku. Těm ovšem nepomáhá ani dlouhé sezení, a tak na takových letech se častěji procházejte a cvičte přímo na sedadle s chodidly.

Zdroj: autorský text
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Co potřebuje pes pro let do Koreje a co lze koupit v demilitarizované zóně? Napoví nepoužité záběry

Co se nevešlo do první epizody korejského Fotra na tripu? Tady jsou nepoužité záběry.
26.06.2024 12:06
|
0
Reklama

Hamburk: Tipy na výlety a na tradiční jídla nejen před zápasem českých reprezentantů

Přistav není to jediné, za čím se můžete vydat. Město je plné kultury, památek i dobrého jídla.
21.06.2024 08:02
|
0

S obytňákem na Moravu: Punkevní jeskyně a „nevýlet“ na až příliš populární Sky Bridge

Jsou to turisticky velmi vyhledávaná místa, ale opravdu stojí za to, je navštívit?
18.06.2024 14:59
|
1

Opalování pokožce spíše škodí než naopak. Pozor především na sluneční spáleniny a podezřelá znaménka

Řada lidí cestuje za teplem s tím, že bude odpočívat na pláži. S pobytem na slunci ale opatrně.
19.07.2024 08:13
|
0

Mezinárodní řidičák: Země, kde ho potřebujete, jak složité je jeho vydání a kolik to vše stojí

Doklad umožňuje v zemi mimo EU řídit automobil. Navíc jeho vystavení je na počkání.
12.07.2024 08:00
|
0
Reklama

Rýžovali jsme zlato, razili mince i stříleli z luku. Botanicus Ostrá je rájem nejen pro děti

Centrum řemesel a zahrad nabízí zábavu na celý den. Navíc atrakce ani jídlo nejsou vůbec drahé.
04.07.2024 10:15
|
0

Levné Chorvatsko: V dovolenkovém ráji stojí benzin maximálně 37 Kč. Sjíždět z dálnic se nevyplatí

Dovolená u moře vyjde alespoň v podobě paliv levněji než třeba loni.
27.06.2024 13:28
|
1
Reklama
Fotr na tripu