Reklama
Rady cestovatelům

Cestovní pas na poslední chvíli může vyjít až na 6 000 Kč. Poradíme, jak ušetříte

Dětem bez dokladu můžete nechat vyrobit levnější občanku, i když jim ještě zdaleka nebylo 15 let.
Zdroj: DALL-E, Lukáš Dittrich

Dodnes si pamatuji, když jsme se pár let po revoluci s rodiči chystali na mou první dovolenou u moře. Bylo slunečné sobotní ráno a táta prováděl poslední kontrolu dokladů před naším odjezdem. Do značné předodjezdové nervozity vyslovil větu, kterou nikdo nechce před odjezdem slyšet: „Jana nemá platný pas.“

I přes na první pohled neřešitelnou komplikaci jsme do Chorvatska odjeli jen s několikahodinovým zpožděním. Rodičům se i v sobotu ráno podařilo sehnat ochotného známého, který mě „napsal“ do pasu mé mámy. Toto řešení už dnes není možné, nabízejí se ale nové možnosti. Jen je za ně nutné obvykle připlatit.

Kdy se cestovní pas stává neplatným?

  • Po uplynutí doby v pase vyznačené. Cestovní pas se vydává občanům ve věku do 15 let s dobou platnosti na 5 let, občanům starším 15 let s dobou platnosti na 10 let

  • Pokud držitel pasu podstatně změnil podobu (zvláště u malých dětí se doporučuje cestovní doklad měnit častěji, než je doba platnosti) 

  • V případě ohlášení ztráty nebo odcizení

  • Uplynutím tří měsíců ode dne změny příjmení, pokud k ní došlo v souvislosti se sňatkem

  • V případě poškození dokladu takovým způsobem, že zápisy nejsou čitelné nebo je porušena celistvost dokladu

  • Pokud cestovní doklad obsahuje nesprávné údaje (výjimkou je nesprávný údaj o aktuálním příjmení, pokud ke změně příjmení došlo v souvislosti s uzavřením sňatku)

Kolik stojí zapomětlivost

Jestliže jste před odjezdem do zahraničí zjistili, že některý z členů výpravy nedisponuje platným pasem, lze ve většině případů dovolenou zachránit. A kolik bude nový doklad stát? Záleží především na skutečnosti, zda nový doklad potřebujete do 30 dnů, do 5 pracovních dnů, nebo do 24 hodin pracovního dne. Cenu ovlivňuje také věk držitele propadlého dokladu. Zatímco pro děti mladší 15 let můžete čekat příznivější cenu, u osob nad 15 let jsou pořizovací ceny dokladů mnohem vyšší.

Při vyřízení pasu ve standardní lhůtě 30 dnů žádáte o vyřízení dokladu u obce s rozšířenou působností (v hlavním městě Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22) a hotový doklad si převezmete na stejném místě. Cena je v tomto případě 600 Kč, u občanů mladších 15 let 100 Kč.

V případě, že požadujete vydání nového cestovního dokladu ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dnů, o cestovní doklad můžete požádat buď u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, nebo u Ministerstva vnitra. Převzetí dokladu je možné na obou místech a zaplatíte 3 000 Kč, u osob mladších 15 let si pak připravte 1 000 Kč.

Pokud potřebujete nový doklad do 24 hodin pracovního dne, můžete o něj žádat buď u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, nebo u Ministerstva vnitra, ale jeho převzetí je možné pouze u Ministerstva vnitra. Expresní doklad vás ovšem vyjde draho. Pro osobu mladší 15 let si připravte 2 000 Kč, osoba starší 15 let na úřadu nechá 6 000 Kč. Přesněji řečeno zaplatíte při podání žádosti 4 000 Kč a zbylých 2 000 Kč doplatíte při vyzvedávání nového dokladu. 

Jak ušetřit aneb ne vždy je cestovní pas potřeba

Cestovní pas ovšem často není nutný a řada lidí vyřizující doklady na poslední chvíli vynakládá své finanční prostředky zbytečně. Ne každý totiž ví, že s platnou občankou se dá cestovat i mimo Schengenský prostor. V Evropě existuje pouze šest zemí, u kterých je nutné při vstupu předložit platný cestovní pas a do většiny z nich se s největší pravděpodobností nechystáte. S občankou je ovšem možné vycestovat i mimo evropský kontinent. Je tedy vhodné si před (často několikatisícovou) investicí do nového cestovního pasu ověřit, zda si při plánované dovolené nevystačíte pouze s občanským průkazem. Kompletní přehled zemí, do kterých se můžete vypravit s občankou, najdete v článku nad tímto textem.

Další tip na snížení nákladů při vyřizování cestovních nákladů na poslední chvíli se týká dětí. Pryč jsou totiž doby, kdy bylo vydání občanky podmíněno dosažením věku 15 let. Pro mnohé bude jistě překvapením, že občanku mohou mít i čerstvě narozená miminka. A stejně jako u dospělých je cena jejího vyřízení ve zkrácené lhůtě mnohem nižší, než je tomu v případě pasu. V případě dětí do 15 let můžete ušetřit až 1 500 Kč, u osob starších 15 let může rozdíl činit až 5 000 Kč. Kompletní srovnání cen občanských průkazů a pasů naleznete v následující tabulce.

Ceny dokladů pro občany mladší 15 let

Doba vyřízení Cestovní pas Občanský průkaz
do 30 dnů 100 Kč 100 Kč
do 5 pracovních dnů 1 000 Kč 300 Kč
do 24 hodin pracovního dne 2 000 Kč 500 Kč
Zdroj: www.mvcr.cz

Ceny dokladů pro občany starší 15 let

Doba vyřízení Cestovní pas Občanský průkaz
do 30 dnů 600 Kč 200 Kč
do 5 pracovních dnů 3 000 Kč 500 Kč
do 24 hodin pracovního dne 6 000 Kč 1 000 Kč
Zdroj: www.mvcr.cz

Někdy ani platný cestovní doklad nestačí

Pro vstup do některých zemí je nutná platnost cestovního dokladu delší, než je plánovaná doba pobytu. Mezi takové země patří v Evropě například Albánie (3 měsíce), Bělorusko (3 měsíce), Černá hora (6 měsíců), Moldávie (3 měsíce) nebo Turecko (150 dnů).

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


S občankou nejen po Evropě, ale klidně i do Karibiku. Bez pasu lze cestovat do více než 50 destinací

K cestám do některých exotických míst není potřebný cestovní pas. Která to jsou?
01.07.2024 08:00
|
2
Reklama

Konzulát, velvyslanectví, české centrum: Rozdíly mezi úřady, na které se můžete v zahraničí obrátit

V nesnázích a ještě k tomu v cizině je dobré vědět, co jednotlivé české úřady dělají
18.03.2024 07:46
|
0

S občankou v mobilu zatím za hranice nevycestujete. Světlo na konci tunelu už ale existuje

Digitalizace osobních dokladů byla zahájena v lednu 2024. Jaký bude její dopad na cestování?
06.03.2024 07:47
|
3

Vánoční trhy 2024, místa a termíny: Nuda v Praze, lepší trhy pořádají v Brně

Moravská metropole slibuje druhé nejhezčí Vánoce na světě.
22.11.2024 07:30
|
0

Kojenecká letenka zdarma se nemusí vyplatit. Víme, kdy dítěti do dvou let koupit vlastní sedadlo

Miminka neplatí za letenku, ale nemají nárok na sedadlo. A to není vždy výhodné.
14.11.2024 08:05
|
0
Reklama

Objevili jsme nejkrásnější pláž Albánie a byli na ní sami. Tajný tip, který v průvodci nenajdete

Pláž s hodnocením 5,0 je skrytou perlou Albánské riviéry. Dostanete se na ni po svých.
07.11.2024 08:00
|
0

Ryanair se snaží vydělat na rodičích s malými dětmi pochybným příplatkem. Jedna země se ale vzepřela

Rodina letící s irskou nízkonákladovkou musí počítat s vyšší cenou letenek, než je inzerovaná.
17.10.2024 08:09
|
0
Reklama
Fotr na tripu