Reklama
Rady cestovatelům

Konzulát, velvyslanectví, české centrum: Rozdíly mezi úřady, na které se můžete v zahraničí obrátit

V nesnázích a ještě k tomu v cizině je dobré vědět, co jednotlivé české úřady dělají
Zdroj: Velvyslanectví ČR v Německu

Při cestách v zahraničí se může stát cokoliv, co nezvládnete vyřešit svépomocí, kdy bude zapotřebí mnohem více než zavolaní na pojišťovnu. K tomuto účelu slouží zastupitelské úřady České republiky v zahraničí. Existuje jich docela dost, tak si pojďme vysvětlit, co mají za funkci a jak vám mohou pomoci.

Před odjezdem si zjistěte kontakty

V našem hlavním městě má řada zemí své velvyslanectví (ambasády), které primárně vykonávají zastupitelské mise v rámci zahraniční politiky. Stejně tak to má Česko v ostatních státech. Funkcí velvyslanectví je navazovat a rozvíjet styky se státními orgány, organizacemi a dalšími představiteli veřejného života. Dále například spolupracuje s českými centry anebo napomáhá při navazování a rozvoji styků českých subjektů s partnery v přijímajícím státě. Jsou to také primární místa, kam se můžete vydat pro pomoc.

„Se žádostí o poskytnutí pomoci v nouzi se čeští občané mohou obrátit na velvyslanectví, generální konzuláty a konzulární jednatelství. V případech, kdy je to vhodné, může velvyslanectví nebo generální konzulát zapojit do řešení situace českého občana i honorární konzulát,“ řekl webu Fotr na tripu Daniel Drake, mluvčí MZV. Důležité je znát telefonní číslo nebo adresu, kde se instituce nachází, abyste ji mohli v klidu kontaktovat. V některých zemích není internet samozřejmostí, proto je lepší si tato data v klidu zjistit ještě před odjezdem a někam si je uložit. Tahle data mimochodem najdete také v naší rubrice Země. 

Nejen důležité kontakty v mapě Fotra na tripu

Součástí webu fotrnatripu.tv je také mapa v rubrice Země, kde jsou zobrazena navštívená místa, takže můžete při plánování vaší další cesty jednoduše prohlížet různé lokality. V této rubrice se ale u jednotlivých zemí budou postupně objevovat také záložky se základními informacemi, které by mohly z pohledu cestování přijít vhod. Ty se pro začátek týkají cestovních dokladů, důležitých kontaktů na zastupitelské úřady, dopravních předpisů a kempování/táboření. Prvními vlaštovkami jsou Rakousko, Německo nebo Slovensko. Další zpracované státy budou postupně přibývat. 

Generální konzulát

Důležité jsou také generální konzuláty. Tyto instituce zastupují naší zemi v určitém zahraničním regionu. V pravomocích konzulátu tedy je starat se primárně o polické, obchodně-ekonomické, kulturní a školské otázky. Pokud některá činnost výhradně nespadá pod jejich působnost, pak postupuje podle pokynu příslušného odboru MZV a účelu diplomatické mise. I tento konzulát vám ale s problémem umí pomoci.

Konzulární jednatelství

Někdy na letní dovolené můžete narazit na konzulární jednatelství. Občanům zde pomáhají nejvíce v hlavní sezoně dovolených, nicméně jejich přítomnost není automatická. Narazit na ně můžete například ve Splitu nebo Rijece, Marseille nebo Burgusu. „Konzulární jednatelství se zřizují podle potřeby v místech, kde není k dispozici zastupitelský úřad ČR a kde se předpokládá velká koncentrace turistů z ČR v souvislosti s konáním významných sportovních akcí nebo letních dovolených,“ doplnil Drake. 

České centrum je především o propagaci ČR

Podobným dočasným institutem jsou česká centra, která ale nemají diplomatický status a nepracují tam zaměstnanci MZV. Jedná se o příspěvkovou organizaci, která se podílí na propagaci Česka v zahraničí. Mezi pravomoci patří například mezinárodní spolupráce, prosazování české kultury v tvůrčích odvětvích, prezentace naší země v zahraničí a podílejí se třeba také na propagaci české vědy nebo šíření našeho rodného jazyka. V podstatě se snaží v zahraničí vytvořit líbivý obraz naší země. Potkat je můžete například na výstavě EXPO.

Vznikne konzulární jednatelství během Eura a OH?

Olympijské hry v Paříži jsou sice velkou sportovní událostí, ale pro tyto potřeby nebude konzulární jednatelství zřízeno. Čeští občané se s žádostí o pomoc mohou obrátit na velvyslanectví v Paříži, které také během her bude personálně posíleno. Podobné to bude s fotbalovým šampionátem EURO 2024, kdy se lidé budou moci obrátit na české velvyslanectví v Berlíně nebo na generální konzuláty v Mnichově, Düsseldorfu a Drážďanech.

Systém DROZD je jistota

Pro větší jistotu je vhodné se před každou cestou registrovat zdarma do informačního systému DROZD, který najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Stačí vyplnit základní údaje o vás a vaší cestě, včetně kontaktní osoby. Pokud by se v zemi, kam cestujete, stala nějaká neočekávaná situace, bude o tom MZV informovat skrze email nebo SMS. Stejně tak pokud by se něco stalo s vámi, může být kontaktována osoba uvedená při registraci.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Elektrické kolo u nás nemusí mít povinné ručení. Problém by však mohl nastat při provozu v zahraničí

Nový zákon o povinném ručení do sebe nezahrnul elektrokola, ale jen elektrokoloběžky
08.03.2024 10:18
|
1
Reklama

Projíždíte Zlínem? Zaparkujte u obchoďáku, kde byly první jezdící schody u nás a okuste Bistrotéku!

Baťův Obchodní dům nabral původní podobu a suverénní styl z roku 1931
20.08.2020 16:02
|
0

Tip na automobilový výlet po Česku s dětmi: Trpasličí skála

Na malé objevitele čekají Sněhurka i trpaslíci
06.07.2020 12:08
|
0

Letem světem po polských hradech a zámcích. Odhalíte v kvízu všechna jejich jména?

Poznávat památky nemusíte jen ze sociálních sítí. Stačí se třeba vydat do polského světa miniatur
13.04.2024 08:32
|
0

Co dělat při setkání s medvědem. Zapomeňte na útěk, raději si pořiďte speciální sprej, radí zoolog

Pravděpodobnost, že potkáte tuto šelmu v horách, je menší, než když vás zasáhne blesk
09.04.2024 16:36
|
1
Reklama

Kvíz: Velikonoce jsou za dveřmi. Víte, jak se slaví ve světě? Vyzkoušejte si náš kvíz

Každá země světa má jiné Velikonoční tradice, některé jsou až morbidní, jiné roztomilé
27.03.2024 07:06
|
0

Na skotské předpisy nestačí ani čáry Harryho Pottera. Bradavický expres přestává vozit turisty

Historické vlaky musí mít schválenou výjimku a o tu od dubna Bradavický expres přišel
27.03.2024 06:40
|
0
Reklama
Fotr na tripu