Reklama
Rady cestovatelům

Benátky zpoplatnily vstup, ale jen pro někoho a jen někdy. Neplatičům hrozí pokuta přes 7 tisíc

Letos italské Benátky systém Contributo di Accesso otestují, od roku 2025 se rozběhne naplno
Zdroj: Tiskový servis Comune di Venezia

Italské Benátky tento týden (konkrétně 16. ledna) oficiálně spustily systém Contributo di Accesso. Jeho prostřednictvím budou návštěvníci vyhlášeného města muset provádět rezervace a zároveň platit za vstup. Pro letošní rok je v plánu testovací provoz, takže to celé bude trochu zmatečné, protože úřady budou vyžadovat rezervaci a zaplacený poplatek za vstup jen v určité dny a navíc během těchto testovacích dnů bude nutné platit jen v určité hodiny. 

Oficiálně má tato novinka regulovat počet turistů mířících do města a vybrané prostředky mají směřovat na projekty související s turismem a na údržbu zdejších památek, kvůli kterým sem všichni tak rádi jezdí. „Benátky turistům své dveře nezavírají, pouze chtějí garantovat svým turistům skvělou návštěvu,“ uvádí doslova oficiální web Benátek. 

Kdy je nutné poplatek zaplatit

Poplatek pro vstup do Benátek bude letos nutné zaplatit ve dnech od 25. dubna do 5. května. V dalších týdnech pak budou poplatek a registrace vyžadovány vždy jen o víkendech. Konkrétně se jedná o všechny zbývající květnové víkendy, všechny červnové víkendy s výjimkou toho prvního (1. a 2. června) a zpoplatněný vstup bude rovněž během prvních dvou červencových víkendů. 

Během těchto vybraných dnů bude nutné zaplatit vstup pouze tehdy, pokud se do města vydáte od půl deváté ráno do čtyř hodin odpoledne. Pokud půjdete do Benátek třeba večer, nic řešit nemusíte. 

Žádost o výjimku/oficiální web

Zažádat o výjimku můžete na webu cda.comune.venezia.it. Stránky jsou dostupné v italštině a angličtině. Přehledně zde najdete všechny výjimky, které lze využít. Přes tento web také vyřídíte registraci a zaplatíte poplatek. Rovněž zde najdete řadu dalších informací týkajících se nově zpoplatněného vstupu do Benátek. 

Kromě poplatku je nutné udělat registraci

Součástí poplatku je také registrace. Tato registrace zahrnuje pouze jméno a příjmení plus číslo telefonu a mail, kam vám bude zasláno potvrzení platby pro případnou kontrolu, kterou by měly vykonávat „označené osoby“. Tedy něco jako revizoři. Každý vstup je vázán na unikátní kód, prokázat se bude možné také QR kódem. 

Pozor, sice existují výjimky, kdy vstup není nutný platit, nicméně i v takovém případě je nutné navštívit příslušné stránky (cda.veneziaunica.it), abyste si tam udělali registraci a pak měli čím prokázat, že se právě na vás vztahuje výjimka. 

Bude počet rezervací omezen?

Nutnost dělat rezervaci vypadá tak, že se Benátky budou snažit počet turistů omezovat tím, že na určitý den bude pouze určitý počet možných rezervací. Nicméně alespoň prozatím to není pravda. Oficiální web přímo uvádí, že počet rezervací dostupných na jeden den není nijak omezen. 

Kdo platit nemusí

Výjimek existuje celá řada. Platit nemusí příbuzní místních obyvatel, lidé, kteří sem jedou za prací, studenti studující v Benátkách, studenti středních škol, kteří sem jedou na vzdělávací výlet nebo třeba pro známí, kteří jedou do Benátek na návštěvu. Všechno tohle ale turisté patrně nevyužijí. 

Pro turisty je nejdůležitější výjimka týkající se ubytování. Pokud dotyčný bude v Benátkách trávit více dnů a bude zde ubytován v nějakém zařízení, Contributo di Accesso platit nemusí, protože ho zaplatí v rámci ceny za ubytování. Nicméně registrace bude i v tomto případě povinná mimo jiné proto, aby úřady měly přehled, v jaké konkrétní dny je daný člověk v Benátkách vlastně ubytován. 

Vůbec nic pak řešit nemusí děti do čtrnácti let, ty jsou osvobozeny od všech povinností. 

Na jaké oblasti se vstupné vztahuje?

Contributo di Accesso se letos bude vztahovat pouze na obvod historického města Benátek, do kterého jsou zahrnuty ještě ostrovy San Michele a Giudecca. Na ostatní zdejší malé ostrovy se pro rok 2024 tento poplatek nevztahuje. Konkrétně se jedná o ostrovy Lido di Venezia (včetně Alberoni a Malamocco), Pellestrina, Murano, Burano, Torcello, Sant'Erasmo, Mazzorbo, Mazzorbetto, Vignole, S. Andrea, La Certosa, S. Servolo, S. Clemente, Poveglia, Sacca Sessola.

Jak to funguje?

Poplatek a registrace turisty se řeší přes oficiální stránky cda.veneziaunica.it. Na nich zájemce vyplní jména návštěvníků, telefon a mail a uhradí jednotný poplatek pět eur za každou jednu osobu. Následně se objeví obrazovka s možností stáhnout QR kód a vytisknout celou vstupenku. Když jsme tohle zkoušeli, tak vstupenka stáhnout ani vytisknout nešla, ale potvrzení přišlo na mail. Ačkoliv se dočtete, že vám na mobil přijde i QR kód, nám na mobil nic nepřišlo. Určitě bude jistější si QR kód stáhnout hned po dokončení registrace. 

Ačkoliv testování vstupného do Benátek startuje až koncem dubna, registrace a možnost zaplatit příslušný poplatek byla spuštěna teď v úterý (16. ledna) spolu s oficiálními stránkami, které se týkají této novinky. Pokud se do Benátek chystáte a pojedete tam v termínu, kdy bude nutné vstup platit, můžete vše vyřídit už teď. 

Vstupné a registraci je možné samozřejmě také zrušit, nejpozději tak lze učinit den před plánovaným příjezdem. 

Letošní testování by mělo přinést první praktické zkušenosti, od příštího roku se má systém rozběhnout naplno. Podmínky se pravděpodobně trochu změní, zejména co se cenového nastavení týká. 

Pozor na pokutu přes sedm tisíc korun

Oficiální informace říkají, že pokud nebudete mít rezervaci a uhrazený poplatek, úřady mohou uložit pokutu v rozmezí 50 až 300 eur + bude nutné ještě doplatit samotný poplatek, ovšem ve výši 10 eur. Zkoušeli jsme zjistit, na základě čeho bude určena výše pokuty a hlavně to, zda je možné dostat pokutu i tehdy, pokud jsme ubytovaní v Benátkách, tudíž se na nás poplatek nevztahuje, ale zároveň nebudeme mít vyřízenou registraci. Bohužel jsme pouze dostali odpověď, ať se podíváme na oficiální web do sekce „domande generali“ (obecné otázky) a tam vše najdeme. Tento konkrétní detail jsme tam ale nenašli. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Andiamo ragazzi aneb praktická pravidla italského silničního provozu

Silniční pravidla v Itálii mnohdy působí pouze jako nezávazná doporučení
17.01.2024 06:51
|
0
Reklama

Stoupání měsíční krajinou na vrchol Mont Ventoux prověří nohy i psychiku

Ikonický vrchol je téměř povinným skalpem pro všechny, kteří se v Provence ocitnou se svým kolem
12.12.2023 09:10
|
0
Reklama

Tátové je znají jako hračky, v muzeu Lamborghini si auta svého dětství konečně mohou prohlédnout

Expozice není úplně velká, ale nabízí vše od Miury po nedávné malosériové speciality
22.11.2023 08:29
|
1

Lingotto fascinovalo architekturou i střešní dráhou. Bývalá továrna Fiatu budí pozornost dodnes

Na střeše se natáčela část honičky z filmu Loupež po italsku
27.10.2023 10:56
|
0

EU rozdává jízdenky na mezinárodní vlaky zcela zdarma. Stačí se jen přihlásit a být dostatečně mladý

Cestovat zdarma lze po dobu třiceti dnů. Pro ČR je alokováno 819 těchto speciálních jízdenek.
19.04.2024 09:44
|
0

Kvíz: Sledovali jste pozorně první epizodu Fotra na tripu 7? Pak pro vás budou tyto otázky hračka

Dnes si vás vyzkoušíme z toho, jak pozorně jste se dívali na první epizodu 7. série.
18.04.2024 07:19
|
0
Reklama

Itinerář Fotra na tripu 7, díl první aneb co byste neměli vynechat při cestě do Jižní Koreje

Hodně jste si psali o itineráře, tak tady je seznam míst k první epizodě Fotra na tripu sedmé série.
17.04.2024 06:52
|
0

Pro rodinku za 1000 Kč, někdy také za 7000 Kč. Kolik stojí návštěva nejoblíbenějších hradů a zámků?

Většinou se vstupné pohybuje v řádu stovek korun, s rodinou se ale tisícovce snadno přiblížíte.
16.04.2024 16:45
|
0
Reklama
Fotr na tripu