Reklama
Rady cestovatelům

Elektrické kolo u nás nemusí mít povinné ručení. Problém by však mohl nastat při provozu v zahraničí

Nový zákon o povinném ručení do sebe nezahrnul elektrokola, ale jen elektrokoloběžky
Zdroj: volná databáze fotek Pixabay

Češi jsou národem kolařů, kteří si čím dál více pořizují i jejich elektrickou verzi. Od dubna začne platit v Česku nový zákon, který rozšiřuje definici motorového vozidla. Zatím se však povinnost mít pojištěné elektrokolo zákonným pojištěním většiny uživatelů netýká. To ale neplatí, pokud s takovým kolem vyrazí za hranice naší země.

Český zákon je příliš liberální

Elektrokola jsou poněkud komplikovanou oblastí, protože se na ně zákon dívá jako na jízdní kolo, které ale má přídavný elektromotor, a tedy pouze cyklistovi pomáhá ve snazším šlapání. Motor tedy není jeho primárním pohonem. To platí za předpokladu, že rychlost kola bez příšlapu nepřesahuje 25 kilometrů za hodinu. Tedy reálně rychleji jet můžete, ale musíte k tomu použít vlastní svaly. Elektromotor může pomáhat jen do 25 km/h. 

Z elektrokola se tak může celkem snadno stát moped. Stačí, když elektromotor bude pomáhat při vyšší rychlosti než 25 km/h, anebo bude mít vyšší výkon než 1000 W. Pak už vzniká problém, protože stejně jako motorka by takové elektrokolo mělo mít povinné ručení, a to včetně dalších náležitostí. 

Naštěstí čeští cyklisté se ve většině případů vejdou do prvního výkladu legislativy, a tak v České republice povinné ručení nemusí mít sjednané. Leč z logiky věci i s takovým kolem můžete způsobit vážnou nehodu a pak se nedoplatíte. Není proto divu, že se odborníci shodli na tom, že by elektrokola skutečně měla také patřit do kategorie „motorových vozidel“, která musí mít sjednané povinné ručení. Zákonodárci však rozhodli jinak, přesto se na našem trhu najde pojišťovna, která vážně uvažuje, že Čechům tuto možnost nabídne, přestože to není zatím povinné. Ručení by se totiž mohlo velmi hodit při cestách do zahraničí. 

Hraniční pojištění jako dočasné řešení

Problém totiž nastává ve chvíli, když se s takovým kolem vydáte do německy mluvících zemí. U nich totiž musí být elektrokola pojištěna. „Bezesporu lepší variantou je tedy užít si dovolenou s povinným ručením, které nabídne poměrně vysoké limity za nižší pojistné, než na ni odjíždět s pouhým pojištěním obecné odpovědnosti v běžném občanském životě, protože v některých státech se zkrátka stane z „obyčejného elektrokola“ standardní motorové vozidlo. A v takovém případě už by obecná odpovědnost při škodách způsobených provozem elektrokola nezafungovala,“ uvedla Lucie Žulavská z pojišťovny Slavia.

Obejít to zatím půjde hraničním pojištěním (specifické povinné ručení určené pouze pro řidiče cizozemských vozidel), které je ale časově omezeno a navíc se finančně nevyplatí. V případě čtyřčlenné rodiny může dovolenou zbytečně prodražit. Je to však zatím jediná možnost, jak nepřijít k vysoké pokutě a také se nedostat do finanční pasti, pokud by se skutečně v zahraničí stala dopravní nehoda a hlavní účastníkem by bylo vaše elektrokolo.

Na pojišťovnách teď je, aby se mezi sebou domluvily, v jakém rozsahu a jak vůbec bude moci být uskutečněné povinné ručení pro elektrokola, která ještě ve výkladu nejsou považovaná za malé mopedy. Povinné ručení na ně by majitele totiž nechránilo pouze v zahraničí, ale i v tuzemsku. Navíc by vyšlo levněji než hraniční pojištění.
Reklama

Diskuze

Michal Gabriel - 16.04.2024 12:35:07
Jako Michal Gabriel mám pojištěnou odpovědnost za škody. Další pojištění je navíc. Dobré příjmy pro rakouské pojišťovny a zbytečné výdaje pro mě.
Petr - 12.03.2024 14:04:02
V Německu neeexistuje žádná povinnost mít pojištěný klasický e-bike s přípomocí do max. rychlosti 25 km/h a výkonu motoru 250 W. Musí být pojištěny tzv. s-pedelec s větším výkonem a vyšší rychlostí.

Cesta okolo Islandu, první díl: Vyrážíme na Zlatý okruh

Nechť islandské dobrodružství započne. Na začátek nás čeká tzv. Zlatý okruh
19.02.2024 15:53
|
0
Reklama

Příběh o tom, jak se žije s dětmi na Taiwanu: Do Taichungu nejen na bubble tea, ale také na kolo

Dvě odvážné mámy se čtyřmi dětmi ve věku do tří let se rozhodly pro seznámení na jedné výpravě
04.10.2023 19:26
|
0

Hitem letošních Krkonoš je elektrokolo. Krpály tak zvládnou i ti méně zdatní!

Nechce se vám do kopců supět jako parní lokomotiva a sklízet posměšné pohledy kolemjdoucích?
01.08.2020 16:19
|
2

Letem světem po polských hradech a zámcích. Odhalíte v kvízu všechna jejich jména?

Poznávat památky nemusíte jen ze sociálních sítí. Stačí se třeba vydat do polského světa miniatur
13.04.2024 08:32
|
0

Co dělat při setkání s medvědem. Zapomeňte na útěk, raději si pořiďte speciální sprej, radí zoolog

Pravděpodobnost, že potkáte tuto šelmu v horách, je menší, než když vás zasáhne blesk
09.04.2024 16:36
|
1
Reklama

Kvíz: Velikonoce jsou za dveřmi. Víte, jak se slaví ve světě? Vyzkoušejte si náš kvíz

Každá země světa má jiné Velikonoční tradice, některé jsou až morbidní, jiné roztomilé
27.03.2024 07:06
|
0

Na skotské předpisy nestačí ani čáry Harryho Pottera. Bradavický expres přestává vozit turisty

Historické vlaky musí mít schválenou výjimku a o tu od dubna Bradavický expres přišel
27.03.2024 06:40
|
0
Reklama
Fotr na tripu