S občankou nejen po Evropě, ale klidně i do Karibiku. Bez pasu lze cestovat do více než 50 destinací
Období dovolených se blíží a nejeden cestovatel může zjistit, že jeho cestovní pas je propadlý nebo není k nalezení. Přinášíme vám proto přehled zemí a území, do kterých se můžete podívat pouze s občanským průkazem. Možná budete překvapeni, řada z nich není součástí Evropské unie, a některé dokonce leží mimo evropský kontinent.
Evropská unie a Schengenský prostor
Za posledních dvacet let jsme si už zvykli, že se při cestách Evropou často obejdeme bez cestovního pasu. S platným občanským průkazem si vystačíme ve všech zemích Evropské unie (Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko). Volný pohyb osob je však možný i v Norsku, ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku a na Islandu. Tyto země sice nejsou členy Evropské unie, nicméně stále patří do Schengenského prostoru.
Irsko a Kypr
Irsko a Kypr jsou sice členy Evropské unie, nejsou však součástí Schengenského prostoru. Přesto občané členských států EU mohou do Irska a na Kypr cestovat s občanským průkazem.
V případě vstupu na Kypr přes tzv. „Severokyperskou tureckou republiku“ lze však použít pouze cestovní pas. Mezi oběma částmi Kypru lze cestovat na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, v praxi se doporučuje použití pasu.
S občankou mimo EU a Schengen? Jde to
I pro ostřílené cestovatele může být překvapující, že se s občankou dostanou do zemí mimo EU a Schengen. Mezi takové státy patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Kosovo, Makedonie, Moldavsko, San Marino, Srbsko a Vatikán. Cestování na občanku je zajištěno bilaterálními dohodami mezi uvedenými zeměmi a Evropskou unií. Reálně si tedy s občankou vystačíte téměř v celé Evropě, cestovní pas potřebujete pouze pro cesty na území Běloruska, Ruska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Turecka a Ukrajiny.
U zemí mimo Schengen je však vhodné před cestou vždy ověřit aktuálně platné podmínky. Například Moldavsko v současnosti vyžaduje občanský průkaz ve formátu ID1 se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo občanský průkaz ve formátu ID2 se strojově čitelnými údaji. Rovněž Kosovo vyjma cestovního pasu uznává pouze občanský průkaz se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji, který ČR vydává od 2.8.2021.
Andorra
Do Karibiku můžete, do Grónska ne
S občankou se při cestování nemusíte omezit pouze na Evropu, ostatně už výše zmíněná Gruzie bývá často řazena mezi asijské země. S občanským průkazem se ale dostanete i do mnohem exotičtějších destinací. Třeba na ostrovy Guadeloupe, Martinik a Svatý Bartoloměj, které se nacházejí v Karibském moři, nebo do Francouzské Guyany v Jižní Americe. Bez pasu ale můžete navštívit i ostrovy v Atlantském oceánu, jako jsou Azory, Madeira a Kanárské ostrovy nebo ostrov Réunion ležící východně od Madagaskaru. Tato zámořská území jsou sice mimo Evropu, ale stále spadají pod Evropskou unii. Aplikují se zde unijní pravidla, proto zde např. zaplatíte eurem a z formálního hlediska si při cestě vystačíte pouze s platným občanským průkazem.
Existují však další zámořská území a teritoria, která jsou sice ústavně svázány s některým členským státem Evropské unie, nejsou však unijní součástí, a pro překročení jejich hranic je proto vyžadován platný cestovní pas. Mezi taková území patří Grónsko patřící Dánsku nebo nizozemské ostrovy Eustach a Saba. Cestovní pas je rovněž nutný při cestách do Francouzské Polynésie, Nové Kaledonie, na ostrovy Wallis a Futuna, ostrovy Saint Pierre a Miquelon a na ostrov Svatý Martin spadající pod zámořská společenství a zámořská území Francie.
Gibraltar a Faerské ostrovy
Myslete na tranzit a mezipřistání
Ač je seznam zemí umožňujících vstup pouze s občanským průkazem obsáhlý, je dobré pamatovat na skutečnost, že tranzit nesmí probíhat mimo „povolené“ země. Formálně tedy můžete s občankou cestovat třeba do Karibiku, ale případné mezipřistání nesmí proběhnout mimo členské státy Evropské unie. Proto Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje při mimoevropských cestách dávat přednost cestovnímu pasu. V případě komplikací s dopravním spojením se totiž lze ocitnout mimo území EU a cestovní pas vám pak ušetří potíže s legitimováním.
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí